Drugie życie zużytego komputera, czyli recykling urządzeń IT

Korzystanie z kilkuletniego, coraz wolniej chodzącego komputera potrafi być ogromnie uciążliwe. Naprawa wydaje się nieopłacalna, a zakup nowego sprzętu za drogi. Tymczasem wcale nie musimy wydawać majątku na nowy komputer. Wystarczy dokonać kilku drobnych zmian w sprzęcie, który już mamy, dając mu drugie życie w prosty i niedrogi sposób. Co zrobić, jeśli to już niemożliwe? Pozostaje recykling. Warto jednak poznać kilka zasad rozsądnego recyklingu sprzętów elektronicznych. Pomoże to nam chronić środowisko.

Jak odnowić stary komputer?

Jednym z najprostszych i najbardziej polecanych sposobów jest po prostu wymiana najbardziej kłopotliwej części (dysk twardy, karta graficzna, procesor itd.). Uwzględniamy przy tym, jak na co dzień korzystamy z komputera, co pomoże ustalić, czy faktycznie potrzebujemy części wymiennych z najbardziej rozbudowanymi parametrami (czyli tych najdroższych). Jeśli się okaże, że wystarczą te o mniejszej mocy, możemy odnowić komputer już za kilkaset złotych, zamiast wydawać kilka tysięcy na nowy sprzęt.

Jak wykorzystać stary sprzęt na nowy projekt?

Patent dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów to na przykład zaadaptowanie starej elektroniki na proste urządzenia, co jest również przydatne w nowoczesnym domu. Jednym z prostszych przykładów jest zaadaptowanie starego komputera na domowy serwer, umożliwiający korzystanie z plików z różnych urządzeń, bez konieczności przerzucania ich pomiędzy sobą. By dokonać takiej przeróbki, wystarczy, że w komputerze zainstalujesz np. FileZilla. Program ten jest wyjątkowo przejrzysty w obsłudze, a jego przykładowe zastosowania to obsługa połączeń szyfrowanych, wsparcie dla zapory sieciowej, a przede wszystkim możliwość kopiowania plików do i z serwera.

Co zrobić kiedy komputera nie da się już naprawić?

Załóżmy jednak sytuację, w której Twój komputer już Ci dalej nie posłuży. Czy warto od razu go wyrzucać? Na pewno są w nim jeszcze części, które mogłyby posłużyć w innym komputerze. Warto się w tym zorientować i zachować dobrze działające podzespoły. Oszczędność może sięgnąć nawet kilkuset złotych. Kolejny przypadek zakłada, że bardziej komputera się już wyeksploatować nie da i pozostaje jedynie wyrzucenie sprzętu. Czy można go jednak tak po prostu wyrzucić na śmietnik? Prawo przewiduje za to karę, która może sięgnąć nawet do 5 tys. złotych.

Gdzie możemy oddać zużyty komputer?

Istnieje co najmniej kilka możliwości. Warto zorientować się, czy w okolicy nie działają organizacje proekologiczne, odbierające zużytą elektronikę z naszych domów. Jest to szczególnie korzystne, gdy sami nie mamy możliwości dostarczyć sprzętu na miejsce zbiórki. Możemy oddać urządzenie do punktu napraw sprzętu RTV – serwisy chętnie przejmują zużytą elektronikę ze względu na możliwość uzyskania części wymiennych.

Warto również sprawdzić ofertę profesjonalnych firm, zajmujących się odbiorem niedziałających komputerów. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla firm, na których wyposażeniu znajduje się o wiele więcej sprzętu elektronicznego, niż w tradycyjnym gospodarstwie domowym.

Do kogo zwrócić się o pomoc w utylizacji firmowych odpadów komputerowych?

Na polskim rynku istnieją firmy dokonujące utylizacji zgodnie z normami prawnymi oraz z pełną odpowiedzialnością i dbałością o środowisko naturalne. Recykling sprzętu IT to doskonałe rozwiązanie. Niektóre z nich działają także na terenie całej Polski oraz Unii Europejskiej, posiadając przy tym wszelkie stosowane pozwolenia na międzynarodowy transport odpadów elektronicznych, zapewniając klientom szeroki wachlarz możliwości utylizacji ich odpadów elektronicznych.

Reasumując, warto zastanowić się nad odnowieniem posiadanego sprzętu, zanim podejmiemy decyzje o wyrzuceniu go. A gdy już mimo wszystko zdecydujemy o pozbyciu się starego komputera, koniecznie zróbmy to w sposób odpowiedzialny i oddajmy go w ręce specjalistów, którzy zutylizują urządzenie bez obciążania środowiska.

Related articles

Back to Top