Praca dla lekarzy w Europie. Przegląd sytuacji
Zawód lekarza wymaga odpowiednich umiejętności oraz kwalifikacji – niestety, osoby pracujące na stanowiskach specjalistycznych nie mogą liczyć na zarobki proporcjonalne do posiadanej wiedzy.
Średnie zarobki lekarza bez specjalizacji w 2016 roku wynosiły 5457 złotych brutto – podaje firma Paragona.
Oczywiście, wraz z podwyższaniem kwalifikacji wzrasta również wypłata, ale wciąż jest ona o wiele mniejsza niż w przypadku lekarzy pracujących na tych samych stanowiskach w innych krajach Unii Europejskiej.
Sytuacja na zachodzie
Pensje lekarzy w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech są nawet kilkukrotnie wyższe niż Polsce.
Jest kilka czynników, które wpływają na te różnice – po pierwsze, warto wspomnieć o zapotrzebowaniu na lekarzy specjalistów. Na zachodzie cały czas brakuje rąk do pracy w szpitalach oraz przychodniach. Mało osób decyduje się na zostanie lekarze, a to w dużej mierze związane jest z wysokim poziomem trudności kierunków medycznych. Niedobór lekarzy związany jest również ze starzeniem się społeczeństwa europejskiego – raporty demograficzne wskazują, że rodzi się coraz mniej dzieci, a w tym samym momencie wydłuża się średnia długość życia.
Oba czynniki w dużym stopniu wpływają na sytuację służby zdrowia na zachodzie Europy, która boryka się z coraz większym niedoborem lekarzy. W związku z zaistniałą sytuacją, Unia Europejska postanowiła wspierać specjalistów z zagranicy, którzy postanowią rozpocząć pracę na swoim stanowisku w innym państwie.
Polski lekarz w cenie
Jak pokazują badania oraz wypowiedzi przedstawicieli zachodnich służ zdrowia, polscy specjaliści cieszą się bardzo dobrą opinią. Są oni postrzegani jako osoby pracowite oraz kompetentne.
Wysoko oceniania jest również wiedza posiadana przez Polaków – wynika to z wysokiego poziomu nauczania na uniwersytetach medycznych w całym kraju. „Nasi studenci uczą się o wiele więcej niż ich koledzy z zachodu. Nasz program nauczania jest sztywny, a władze uczelni bronią się jak tylko mogą, aby go w żaden sposób nie upraszczać. Przekłada się to na wiedzę, jaką posiadają studenci kończący kierunki medyczne.” – tak na temat poziomu nauczania medycyny w Polsce wypowiedział się Jarosław Złociński – wykładowca na Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz ceniony kardiolog.
Czy w związku z tym nasz kraj opuszczą najlepsi lekarze oraz specjaliści? Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny, a to za sprawą oferty pracy dla lekarzy, które zostały przygotowane dla Polaków przez wiele krajów europejskich. Jak już wspominaliśmy, lekarz za granicą może liczyć na o wiele większe zarobki niż w przypadku pracy w kraju.
Na terenie Polski działa wiele firm zajmujących się znajdowaniem pracy dla polskich lekarzy za granicą – biura oferują pomoc przy przeprowadzce, znalezienie oraz wynajęcie mieszkania oraz kurs językowy mający pomóc w rozpoczęciu pracy w nowym miejscu pracy.
Jednym z takich biur jest Paragona – międzynarodowa firma, która pomogła już ponad 1000 lekarzy z Polski. W rozmowie z pracownikami tej firmy udało nam się dowiedzieć, że rodacy najczęściej decydują się na wyjazd do krajów skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Dania), Francji oraz Wielkiej Brytanii.
To właśnie tam panują najlepsze warunki dla specjalistów i otrzymują oni o wiele większe zarobki. Dużym plusem jest również język – zarówno w Skandynawii, jak i Wielkiej Brytanii, język angielski będzie wystarczający do komunikacji z pacjentami oraz kolegami z pracy. Dodatkowo, pracodawca zapewnia lekarzom z zagranicy bezpłatne kursy językowe, które umożliwiają szybką nauką nowego języka.
Czy polscy specjaliści wracają do kraju po kilku latach? Okazuje się, że jedynie mały odsetek decyduje się na taki ruch i zazwyczaj wynika to z tęsknoty za rodziną. Co prawda, firmy takie jak Paragona, oferują przeprowadzki razem z dziećmi oraz małżonkiem, ale niektórzy są bardzo zżyci z ojczyzną oraz bliskimi. Lekarze w Norwegii, z którymi udało nam się porozmawiać, są bardzo zadowoleni z podjętej decyzji. Norwegia to najbogatsze Państwo w Europie, z czym wiążą się bardzo wysokie zarobki oraz poziom życia. Największą przeszkodą jest język, ale po pewnym czasie każdy może go przyswoić.
Serdecznie dziękujemy firmie Paragona za pomoc w tworzeniu tego artykułu.