Elektroniczna ewidencja czasu pracy w firmie – czy to się opłaca?

Rejestracja czasu pracy (RCP) to podstawowe zadanie należące do pracodawcy. Jest to jego obowiązek. Dzięki systemom RCP może przeprowadzać pomiar czasu pracy swoich pracowników. Kontroluje on także występowanie spóźnień, nadgodzin itd. Ważny jest wybór odpowiedniego systemu, dzięki któremu będzie mógł prowadzić ewidencję w szybki i zarazem efektywny sposób. Dzisiejsze zdobycze technologii oraz technik informatycznych pozwalają na nowoczesne metody, których prosta obsługa i przejrzysty interfejs to jedynie podstawowe zalety. Przykładem jest elektroniczna ewidencja czasu pracy, która pozwala w automatyczny sposób rejestrować wszelkie niezbędne dla pracodawcy informacje. Zastosowanie jej w firmie to wymierna korzyść, która pomoże m.in.: w codziennych działaniach kadrowych.

Jak działa system RCP

Rejestratory działają na podstawie trybów pracy jak np.: wejście, wyjście, wyjście służbowe, urlop, delegacja. Każda z tych informacji jest rejestrowana poprzez kontrolera, który zapisuje dane osobowe, datę oraz czas np. zalogowania na komputerze lub też przyłożenia karty do czytnika umieszczonego w szatni. Nadzorowanie czasu pracy, urlopów i nieobecności nie musi się ograniczać do listy w zeszycie. Elektroniczna forma pozwala zaoszczędzić czas. Zamiast tracić go na zbędną biurokrację możesz wykorzystać tę pomocną technologię. Znajduje ona szerokie zastosowanie w każdej firmie – mniejszej jak i większej. Nie ma znaczenia w jakiej branży pracujesz. Zastosowanie elektronicznej ewidencji czasu pracy pozwoli efektywniej zarządzać swoją kadrą.

Zastosowanie elektronicznej ewidencji czasu pracy

Wprowadzenie elektronicznej ewidencji czasu pracy stanowi jednolity i w pełni zautomatyzowany system rejestracji. Pozwoli on zaoszczędzić czas, który dotąd zabierała cała biurokracja. Zostają również zredukowane błędy, które powstawały podczas ręcznego wpisywania danych. Te zalety to zaledwie początek wielu korzyści.

Ten elektroniczny system pozwala na szczegółowe zestawienie dla danego zespołu oraz pojedynczych pracowników. Uzyskane przez rejestrator dane są przechowywane w chmurze, a dostęp do czasu pracy pracowników ułatwia wyliczenie pensji. Przykładowo można odliczyć nadgodziny lub też zabrać część pensji za notoryczne spóźnienia. Realne wyliczenie czasu spędzonego w pracy pozwala wprowadzić przejrzysty i sprawiedliwy system. Jego zastosowanie to w konsekwencji zwiększona efektywność pracowników. Ona także może zostać poddana kontroli wg ustalonej normy. Raport ułatwi dojście do problemu opóźnień na poszczególnych etapach pracy.

rejestrator czasu pracy

Raporty dla działu kadr to nie jest jedyna korzyść, która ułatwi działanie firmy. Elektroniczna ewidencja czasu pracy pozwoli na zachowanie przejrzystości w grafiku, gdzie można ustalić harmonogram pracy dla grup pracowników w systemie zmianowym. Każdy system zawiera specjalny sposób wyróżnień, którego kolorystyka pozwoli na łatwiejszy przegląd danych, a także zwizualizuje sytuację na poszczególnych zmianach itp.

System ten pozwala na rejestrację danych w czasie rzeczywistym. Jest to dodatkowa korzyść, która obok raportów zbiorczych, ułatwia pracę i pozwala na szybką reakcję. Efektywność jest niezwykle istotna, a w dużych środowiskach pracy – zakładach, gdzie są różne wejścia i wielu pracowników trudno ją utrzymać. Przy pomocy technologii nie będzie to stanowiło większego kłopotu. Program może zawierać wszelkie dane, które chcesz zarejestrować np. numer bramy wejściowej.

Systemy dedykowane dla przedsiębiorstw w aplikacji zwiększają także mobilność. Zastosowanie ich nie tylko przyspieszy czas logowania się do pracy, ale także dzięki kodom QR uniknie się sytuacji koleżeńskiego „odbijania”.

Postaw na rozwój Twojej firmy z elektroniczną ewidencją czasu pracy

Każdy pracodawca stoi w obowiązku do wprowadzenia systemu rejestracji czasu pracy. Współcześnie można zerwać ze specjalnymi listami i zeszytami, które niekiedy występują osobno dla wejść, spóźnień oraz urlopów. Jednolity i przejrzysty system elektronicznej ewidencji pozwala na zwiększenie efektywności i zaoszczędzenie czasu. Zbędne formalności zostają zastąpione przez raporty dostępne w chmurze. Dział kadr otrzymując do nich dostęp może szybciej i dokładniej wyliczyć wypłaty.

Możliwość wprowadzenia modułu grafików w pracy zmianowej również stanowi niezwykłe ułatwienie w codziennym działaniu firmy. Sami pracownicy otrzymują wyraźny komunikat dotyczący ich pracy i wkładu w rozwój firmy. Może to zostać w sprawiedliwy sposób ocenione, a następnie docenione przez pracodawcę.

Inwestycja w elektroniczny system ewidencji czasu pracy to spory krok ku polepszeniu wyników Twojej firmy.

Related articles

Back to Top