3 sposoby na docieplenie poddasza
Ocieplenie domu jest niezwykle ważne ze względów zdrowotnych i dla komfortu mieszkańców. Czasami zdarza się jednak, że najwyższe piętro, czyli poddasze, zostaje pominięte, jeśli mieszkańcy nie mają zamiar go zagospodarować. Warto jednak wiedzieć, że ocieplenie poddasza znacznie wpływa na generalną temperaturę całego budynku, dlatego w tym artykule podpowiadamy trzy sposoby izolacji tego pomieszczenia.
Dlaczego warto ocieplać poddasze?
Często zdarza się, że podczas ocieplania całego domu domownicy nie decydują się na ocieplenie także jego najwyższego piętra, czyli poddasza, ponieważ nie planują tam przebywać na co dzień. Pełni ono zatem funkcję dodatkowego schowka na rzadko używane sprzęty czy zapasy.
Tymczasem temperatura, która w tym miejscu panuje, wpływa na temperaturę całego domu. Dlaczego? Ponieważ przez nieocieplone poddasze dostaje się do środka znaczna część zimna, a jednocześnie nagromadzone w środku ciepło tamtędy ucieka. Między ocieplonym a niedocieplonym poddaszem jest taka różnica, że po ociepleniu go od razu zmniejszają się rachunki za ogrzewanie, ponieważ ciepło jest zatrzymywane we wnętrzu domu.
Ocieplanie styropianem
Decydując się na docieplenie poddasza, warto wiedzieć, że można to zrobić z pomocą różnych materiałów i tym samym różnymi sposobami. Z pewnością jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów jest ocieplanie styropianem. Jest to materiał bardzo lekki, a więc łatwy do montażu.
Ważną jego zaletą jest to, że nie przewodzi on ciepła, co oznacza, że świetnie je izoluje wewnątrz pomieszczeń. Aż 98% jego składu to powietrze, dzięki czemu jest taki skuteczny. Reszta to polistyren, który nie ma zapachu ani nie działa negatywnie na zdrowie ludzi, ani zwierząt bądź na środowisko naturalne.
Styropian nie jest przyjazny dla rozprzestrzeniającego się grzyba ani pleśni i nie ulega gniciu, dzięki czemu jest materiałem trwałym. Podczas ocieplania domu jest nakładany w postaci płyt o konkretnej grubości.
Wełna mineralna do ocieplania
Drugim popularnym materiałem do ocieplania poddaszy i nie tylko jest wełna mineralna. Nie przewodzi ona ciepła i jest również materiałem niepalnym, dzięki czemu nie stwarza dodatkowego zagrożenia w razie pożaru. Wełna mineralna jest materiałem ekologicznym, czyli nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.
Oprócz tego jest uniwersalna – można jej używać do ocieplania zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścian budynków. Dodatkową zaletą wełny jest izolacja dźwięków, dlatego często jest ona wykorzystywana tam, gdzie ważne jest nie tylko ogrzanie danych pomieszczeń, lecz również wyciszenie ich.
Wełna mineralna do ocieplania jest wykorzystywana jako płyty lub granulat, w zależności od preferencji i konstrukcji budynku. Osoby znające się na ocieplaniu z wełną mineralną mogą z powodzeniem ocieplić swój dom same, lecz trzeba tu zaznaczyć, że ten materiał jest cięższy w porównaniu ze styropianem czy pianką.
Ocieplanie pianką poliuretanową
Trzecią propozycją ocieplania budynków jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Jest to materiał stosowany niezwykle chętnie, ponieważ jest bardzo trwały i elastyczny – z łatwością można go umieścić we wszystkich szczelinach i nie ulega zniszczeniu przez inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.
Pianka wspaniale chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed wilgocią, dzięki czemu dom nie jest narażony na grzyb ani pleśń.
Metoda stosowana podczas aplikacji pianki poliuretanowej to izolacja natryskowa. Wykonuje ją specjalista znający się na tego typu docieplaniu poddaszy i wszelkich nadających się do tego pomieszczeń.
Nie można robić tego samemu, ponieważ wymaga to nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także doświadczenia. Specjaliści mają na sobie odpowiednie kombinezony i maski, które chronią przed ewentualnymi odpryskami. Do aplikacji pianki potrzebne są agregaty, za pomocą których wykonywany jest natrysk.
Kiedy pianka tkwi w określonych miejscach, potrzeba jedynie kilku minut na jej stwardnienie. Wówczas cały proces jest zakończony. Podobnie jak styropian czy wełna mineralna, pianka poliuretanowa nie jest w żaden sposób szkodliwa dla zdrowia i nie zagraża środowisku.
Wybierając sposób docieplenia poddasza, warto skonsultować się ze specjalistą, który się na tym zna, ponieważ dla niektórych budynków poszczególne materiały mogą być lepsze, a przecież chodzi o to, aby zapewnić sobie komfort na lata.