Wiata garażowa – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Postawienie wiaty garażowej jest wyjątkowo popularnym i niosącym za sobą mnóstwo zalet rozwiązaniem. W poniższym tekście rozważymy, kiedy ustawienie wiaty garażowej jest dobrym rozwiązaniem, a także tym, jakie korzyści niesie za sobą stworzenie takiej konstrukcji.

Wiata garażowa metalowa – kiedy warto ją wybudować?

Wiata może zająć nawet do 2 razy mniej miejsca niż klasyczny garaż. Oznacza to, że będzie ona doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie masz zbyt wiele miejsca na podwórku, a chcesz skutecznie zabezpieczyć samochód przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Budowa wiaty jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. W czasach rosnących cen materiałów budowlanych koszt wybudowania garażu jest niebotycznie wyższy od postawienia prostej konstrukcji, jaką jest wiata garażowa, wykonana z metalu. 

Wiata samochodowa może pełnić funkcję nieogrzewanego garażu lub stanowić przestrzeń na przechowywanie narzędzi wykorzystywanych do prac ogrodowych, lub mebli. Co więcej, jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 50m2, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na jej budowę

Jakie są zalety wiat garażowych metalowych?

Wiata garażowa może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV, lub właśnie metal. Wykorzystanie metalu daje tę przewagę nad wiatami wykonanymi z drewna, że wiata metalowa nie będzie wymagała sezonowych prac konserwacyjnych, a w dodatku będzie wyjątkowo łatwa do oczyszczenia. 

Jak już była o tym mowa przed chwilą, budowa wiaty garażowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy jedynie zgłosić chęć jej wybudowania w miejscowym wydziale architektury lub budownictwa. Do tego należy dołączyć takie dokumenty jak kopia mapy geodezyjnej wraz z zaznaczoną lokalizacją planowanej wiaty, oświadczenie potwierdzające prawo do rozporządzania nieruchomością, a także szkic wiaty zawierający jej parametry techniczne

wiata garażowa metalowa

Czy wiata metalowa może być ozdobą ogrodu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy postawienie wiaty garażowej metalowej nie obniży atrakcyjności wizualnej całej działki. Otóż nie. Projekt wiaty, odpowiednio dobrany do stylu, w jakim wybudowano dom, może być jak najbardziej miły dla oka. Jeśli jednak nadal obawiasz się, że wiata metalowa może nie być zbyt estetycznym rozwiązaniem, możesz rozważyć także wybudowanie wiaty metalowej z elementami wykonanymi z drewna. Drewno doskonale ociepli wygląd wiaty i będzie stanowić dodatkową dekorację działki. 

Możesz również wykorzystać roślinność do tworzenia zielonych ścian wiaty. Zamocuj do słupków kratki lub inne konstrukcje, pozwalające swobodnie piąć się roślinom, lub posadź krzewy wiecznie zielone, takie jak np. tuja lub bukszpan. Rośliny te pięknie wyrosną, tworząc zielone ściany, nadające pięknego, ciepłego wyglądu, a także doskonale chroniące przed nawiewaniem śniegu lub deszczu. 

Wiata garażowa metalowa – czy jest trwała?

Wiaty samochodowe, wykonane z metalu, odznaczają się bardzo wysoką trwałością. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, wiaty oferowane m.in. przez CGT są całkowicie niewrażliwe na działanie promieniowania UV, co sprawia, że nie tracą one estetycznego wyglądu wraz z upływem czasu. Dodatkowo możliwe jest połączenie wiaty garażowej metalowej z pomieszczeniem gospodarczym, dzięki czemu zyskujesz jeszcze więcej miejsca na najpotrzebniejsze sprzęty. 

Budowa wiaty garażowej jest zadaniem wyjątkowo prostym i niewymagającym szczególnych umiejętności budowlanych. Jest to rozwiązanie idealne, kiedy nie dysponujesz zbyt dużą ilością miejsca na działce. Wiaty garażowe metalowe są wyjątkowo estetyczne i łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu oprócz miejsca i pieniędzy, oszczędzasz dodatkowo czas.

Related articles

Back to Top