Wypożyczalnia samochodów jako sposób na biznes

Wypożyczalnie samochodów ostatnimi czasy wyrastają jak grzyby po deszczu nie tylko w największych, ale też w mniejszych miastach Polski. Pomysł na ten rodzaj biznesu przywędrował do nas z zachodu, gdzie już od dawna jest bardzo popularny – zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

Zamiast własnym autem na wakacje – wypożyczonym

Ludzie wyjeżdżający na wakacje bardzo często nie zabierają ze sobą samochodu – podróżują autokarem lub samolotem, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Po dotarciu na miejsce destynacji okazuje się często, że okolica jest na tyle malownicza, że chętnie wybraliby się na małą wycieczkę samochodem – w sukurs przychodzą im wtedy wypożyczalnie samochodów, dysponujące całym asortymentem przeróżnych modeli samochodów, które umożliwiają podróże po okolicy. W takiej sytuacji turyści bardzo chętnie korzystają z ich usług, bo dzięki nim mają możliwość poczucia lokalnego klimatu danego miejsca na własnej skórze.

Jakie potrzeba spełnia wypożyczalnia aut?

Warto jednak zauważyć, że wypożyczane samochody mają zbyt nie tylko w miejscowościach turystycznych – jest to bardzo popularne rozwiązanie dla biznesmenów, którzy docierają do miejsca, w którym mają się spotkać z kontrahentem np. pociągiem lub samolotem, aby później wypożyczyć sobie samochód i przemieszczać się nim zgodnie z własnymi potrzebami. Jeszcze inną grupą odbiorców wypożyczanych aut są osoby, które potrzebują dużych samochodów, np. do przeprowadzki – dla nich wypożyczalnia samochodów dostawczych jest miejscem, które idealnie trafia w ich potrzeby. Dzięki stosunkowo niewielkim kosztom klienci są w stanie sami zaplanować swoją przeprowadzkę, zapakować niezbędne meble i sprzęty – bez ponoszenia wysokich kosztów, takich jak np. za usługi profesjonalnych firm przeprowadzkowych.

Dostawczak

Na czym zarabiamy prowadząc wypożyczalnię samochodów? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że na wstępie musimy zainwestować – i to sporo. Przede wszystkim musimy zakupić samochody – i to największy koszt. Poza tym wszystkie nasze samochody muszą być odpowiednio ubezpieczone i dobrze serwisowane. Wypożyczając auto nie mamy gwarancji, w jaki stanie do nas wróci. Z drugiej strony – zaniedbanego i zniszczonego, poobijanego pojazdu klient nie będzie chciał od nas wypożyczyć – musimy być zatem przygotowani na to, że musimy cały czas inwestować. Ale przecież z wypożyczalni są również zyski! Stanowią je oczywiście wpłaty za wypożyczenie samochodu – klient otrzymuje od nas do użytkowania samochód z bakiem pełnym benzyny i musi oddać go z taką samą ilością paliwa, ale oprócz tego ponosi koszt wypożyczenia i ubezpieczenia pojazdu – i to właśnie jest nasz zarobek. Kwoty, jakie obowiązują za wypożyczenie danego modelu i egzemplarza auta są różne i zależą od wielu czynników: wieku samochodu, jego wielkości i modelu. Im starszy i mniejszy samochód, tym jego cena niższa – i odpowiedni – im nowszy i większy, tym jego koszt jest wyższy. Firma często proponuje np. rozliczenie za długi okres wynajmu (+30 dni), jest o wiele niższy niż w przypadku wypożyczenia krótkoterminowego, rozwiązanie to może być atrakcyjne np. dla firm budowlanych potrzebujących lokalnej floty do transportowania materiałów.

Decydując się na założenie wypożyczalni samochodów musimy pamiętać, że okres zwrotu nakładów na taką inwestycję jest dość długi, ale w ogólnym rozrachunku, interes taki przynosi stałe zyski.

Related articles

Back to Top