Wentylacja a klimatyzacja

Powietrze jest niezbędne do życia praktycznie każdemu stworzeniu na świecie, a z pewnością ludziom. Jakość i temperatura powietrza wpływają także na samopoczucie, a nawet skupienie i zdolność do pracy. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z zanieczyszczonym powietrzem ma także niekorzystny wpływ na zdrowie, w szczególności na górne drogi oddechowe, a także na nasilanie się objawów alergicznych. Dla własnego dobra warto zadbać więc o odpowiednią cyrkulację powietrza i postawić na profesjonalną wentylację w pracy, czy klimatyzację do mieszkania.

Odśwież powietrze – zadbaj o wentylację

Czasami przechadzając się po własnym mieszkaniu można odnieść wrażenie minimalnego przeciągu lub delikatnych powiewów. Skąd one jednak się biorą, skoro okna są zamknięte? Odpowiedzią jest wentylacja, która „czuwa” nad stanem powietrza w mieszkaniach czy innych pomieszczeniach (np. w biurze). Jak to jednak się dzieje, że odczuwa się przepływ powietrza? No właśnie z tego względu, że wentylacja to nic innego jak krążenie powietrza (cyrkulacja). Jest to wymiana powietrza starego na nowe. Nie należy jednak jej mylić z klimatyzacją. Różnica między nimi polega na to, że wentylacja niejako zabiera stare powietrze z domu i wpuszcza świeże, nie ingerując przy tym ani w temperaturę, ani wilgotność, ani nic innego. Natomiast klimatyzacja taką ingerencję właśnie stosuję w celu dogrzania lub oziębienia nabranego z zewnątrz powietrza.

W budynkach wentylacja wymagana jest bezwzględnie, z kolei posiadanie klimatyzacji to wybór własny lub uprzejmość szefa. W domach mamy do czynienia z dwoma rodzajami wentylacji:

  • grawitacyjną – działającą za pomocą występujących różnic ciśnień między powietrzem z pomieszczenia a tym na zewnątrz;
  • mechaniczną – zakłada sterowanie za sprawą urządzenia cyrkulacją powietrza;
  • naturalną – do naturalnych sposobów cyrkulacji powietrza w mieszkaniu zalicza się zwykłe wietrzenie pomieszczeń, które powinno być robione jak najczęściej, ponieważ zanieczyszczone i zbyt wilgotne powietrze źle wpływa na stan dróg oddechowych. Jest to jeden z powodów, dlaczego sprawne jej działanie jest tak ważne.

air conditioner

 

Konsekwencje nieodpowiedniej wentylacji

Objawem niedrożności wentylacji może być pleśń pojawiająca się na ścianach, czy ciągle zaparowane okna, które właśnie świadczą o zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To są objawy zewnętrzne, ale brak cyrkulacji powietrza czy to w domu, czy w biurze odczuwać można na własnej skórze. Do najczęściej występujących objawów zalicza się bóle czy zawroty głowy i ciągłe zmęczenie oraz podrażnienie dróg oddechowych. Suchość w gardle może sugerować występowanie zbyt suchego powietrza.

Dobra jakoś powietrza jest niezwykle ważna czy to w domu, czy w pracy. W firmach nie stosuje się raczej wentylacji grawitacyjnej (chyba, że w starym budownictwie). W biurach można się spotkać z wentylacją wywiewną (rodzaj wentylacji mechanicznej); działa ona za pomocą zamontowanych wentylatorów, a powietrze wprowadzane jest do domu za pomocą specjalnych nawiewników. Oczywiście takie rozwiązanie stosowane jest także w budynkach mieszkalnych. Warto rozważyć również zakup klimatyzacji do mieszkania, aby zapewnić sobie komfortowe warunki niezależnie od pory roku.

Cyrkulacja powietrza w miejscu pracy jest regulowana przepisami prawnymi, które wykazują konieczność zadbania przez pracodawcę o to, aby temperatura w pomieszczeniach nie spadała poniżej 18°, a wilgotność poniżej 40%. Niestety nie każdy pracodawca stosuje się do tego przepisu. Wszechobecny jest, więc widok pracowników ubranych w grube swetry czy polary, a latem pragnących tylko o tym, aby móc zrzucić siebie swoje odzienie. Jeśli takie sytuacje występują może warto szefowi zwrócić na to uwagę, a może jeszcze lepiej byłoby zasugerowanie, że dobrym rozwiązaniem byłby zakup klimatyzatora.

Related articles

Back to Top