Jakie tkaniny na kurtki są najlepsze?
Wybierając kurtkę, powinniśmy kierować się nie tylko obecną modą, krojem kurtki i jej fasonem, lecz także materiałem wierzchnim, z jakiego jest wykonana. Wybór tkaniny na kurtki powinniśmy uzależnić od naszych potrzeb, oczekiwań oraz warunków, w jakich będziemy jej używać. Z innego materiału wykonana będzie kurtka typu parka sprawdzająca się idealnie podczas spacerów po mieście, natomiast z innej tkaniny wykonana będzie kurtka używana podczas różnego rodzaju aktywności outdoorowych i uprawiania dyscyplin sportowych.
Jakie tkaniny na kurtki warto wybierać?
Tkaniny na kurtki, które uznawane są za uniwersalne i sprawdzające się w większości sytuacji i warunkach, to tkaniny lekkie, wiatroszczelne i nieprzemakalne. Najczęściej stosowanym materiałem wierzchnim do produkcji kurtek jest poliester lub poliamid. Sprawiają one, że woda nie przenika do wnętrza kurtki, lecz spływa po powierzchni tkaniny. Niestety wadą tych tkanin jest to, że nie przepuszczają powietrza, dlatego coraz więcej producentów stosuje te tkaniny w połączeniu z bawełną. Kurtka wykonana z takich materiałów chroni przed zimnem i wilgocią, lecz jest bardziej przyjazna dla ciała, przyjemniejsza w noszeniu i w dotyku. Kurtki z tej tkaniny sprawdzają się doskonale podczas wypadu turystycznego, trekkingu i aktywności outdoorowych.
Dokonując wyboru, warto zdecydować się na kurtkę wykonaną z lekkiego i wodoszczelnego materiału zapewniającego nam ciepło i komfort podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Tu egzamin doskonale zdadzą tkaniny pikowane, ortalion i nylon– wszystkie z nich są wiatroszczelne i nieprzemakalne. Czym się one charakteryzują i jakie jeszcze mamy tkaniny na kurtki?
Nylon- tkanina niezwykle wytrzymała
Tkaniny na kurtki powinny posiadać nie tylko szereg właściwości zapewniających użytkownikom odpowiedni komfort, przepuszczalność powietrza, wygodę, ochronę przed zimnem, wodą i wiatrem, lecz również być wytrzymałe i odporne. Do takiej tkaniny zalicza się nylon- lekki materiał, lecz niezwykle trwały i odporny na rozciąganie nawet pod wpływem wilgoci. Ma to szczególne znaczenie przy intensywnym uprawianiu sportów. Ponadto nylon występuje w wielu wariantach kolorystycznych, co sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednią kurtkę dla siebie.
Ortalion- tkanina nieprzemakalna
Ortalion jest tkaniną wykorzystywaną najczęściej w produkcji kurtek przeciwdeszczowych. Jest to materiał lekki, nieprzepuszczający wody i zapewniający ciepło. Podobnie jak nylon, ortalion również może występować w bogatej gamie kolorów. Wykonuje się z niego m.in. kurtki, peleryny, plecaki, ubrania wędkarskie. W wersji oryginalnej ortalion ma jasne poszycie, używane również po wewnętrznej stronie kurtek.
Flausz- ciepły i miękki materiał
Flausz jest tkaniną wykorzystywaną do produkcji płaszczy jesienno-zimowych. Jest to materiał poliestrowy z okrywą włókienną oraz grubo pleciony. Doskonale chroni przed zimnem, a w dotyku jest niezwykle miękki i przyjemny. Jego podatność na obróbkę sprawia, że tkanina ta sprawdzi się w wielu projektach. Ponadto kurtki wykonane z flauszu odznaczają się dużym bogactwem kolorystycznym.
Chanelka- tkanina ciepła i atrakcyjna
Spośród tkanin na kurtki nie sposób pominąć chanelki stworzonej przez Coco Chanel- tkaniny ekskluzywnej i eleganckiej, pełnej animuszu. Chanelka jest materiałem miłym w dotyku, miękkim, bardzo dobrze chroniącym przed chłodem, a ponadto z uwagi na swój oryginalny splot- niezwykle atrakcyjnym wizualnie. Niewątpliwą jej zaletą jej niegnietliwość i praktyczność.
Softshell- popularny i praktyczny materiał na kurtki
Jest to tkanina chętnie wykorzystywana do produkcji kurtek sportowych, turystycznych i outdoorowych. Cechuje ją wiatroszczelność, elastyczność i możliwość wszechstronnego zastosowania. Kolejną warstwę softshellu stanowi miły w dotyku polar chroniący przed chłodem.
Wybór tkaniny na kurtki nie jest łatwy. Warto jednak wiedzieć, że wybór materiału, z jakiego będzie wykonana kurtka, powinien być oparty o to, w jakich głównie warunkach będzie ona używana. Mnogość rodzajów tkanin, ich różne cechy i właściwości sprawiają, że odpowiednio dobrany materiał spełni nawet najbardziej ekstremalne potrzeby danego użytkownika.