Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym?
Głodem alkoholowym określany jest stan, w którym osoba doświadcza niezwykle silnej chęci napicia się alkoholu. Jego objawy są głównie psychiczne, mogą jednak przybierać także postać somatyczną. Co może wskazywać na wystąpienie głodu alkoholowego i w jaki sposób radzić sobie z tym stanem?
Czym jest głód alkoholowy?
Głód alkoholowy jest jednym z objawów uzależnienia od alkoholu. Definiowany jest jako silne pragnienie lub przymus spożywania napojów zawierających alkohol etylowy. Doświadczają go również alkoholicy w okresie abstynencji, nawet tacy, którzy zerwali z piciem wiele lat wcześniej. Głód alkoholowy stanowi jeden z głównych powodów powrotu do nałogu. Może mieć źródło wewnętrzne lub zewnętrzne.
- Wewnętrzne źródło głodu alkoholowego
Za wewnętrzne źródło głodu alkoholowego uważane są myśli i uczucia osoby uzależnionej, przede wszystkim te, którym w przeszłości towarzyszyło spożycie alkoholu, i z którymi trudno jest poradzić sobie na trzeźwo. Są to najczęściej smutek, gniew oraz wstyd.
- Zewnętrzne źródło głodu alkoholowego
Zewnętrznymi źródłami głodu alkoholowego mogą być ludzie, a także wszystkie sytuacje, okoliczności i przedmioty, które kojarzą się osobie uzależnionej z alkoholem i są powiązane z piciem w sposób pośredni lub bezpośredni.
Objawy głodu alkoholowego
Objawy głodu alkoholowego można podzielić na psychiczne i fizyczne.
-
Psychiczne objawy głodu alkoholowego
Do psychicznych objawów głodu alkoholowego zaliczają się:
- natrętne myśli dotyczące picia alkoholu,
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- lęk,
- chwiejność nastroju,
- zaburzenia koncentracji,
- deficyt uwagi,
- spadek energii,
- poczucie ogólnego osłabienia.
-
Fizyczne objawy głodu alkoholowego
Fizycznymi objawami głodu alkoholowego, nazywanymi również objawami somatycznymi, są między innymi:
- uczucie skręcania w żołądku,
- przyspieszenie akcji serca,
- nadmierna potliwość ciała,
- zaburzenia snu – zarówno bezsenność, jak i występowanie uporczywych koszmarów sennych,
- osłabienie apetytu.
Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?
Głód alkoholowy z czasem ustępuje, a przynajmniej staje się mniej uciążliwy. Nim to jednak nastąpi, stanowi poważne zagrożenie dla trzeźwości i może doprowadzić do przerwania abstynencji. W jaki sposób osoba uzależniona powinna radzić sobie z głodem alkoholowym? Istnieje kilka sposobów zwalczania tego uczucia. Do najczęściej stosowanych należą unikanie sytuacji, które mogą powodować występowanie głodu alkoholowego, szczera rozmowa z bliskimi osobami oraz udanie się na spotkanie z wykwalifikowanym terapeutą uzależnień.
-
Unikanie sytuacji mogących wyzwalać głód alkoholowy
Unikanie sytuacji mogących wyzwalać głód alkoholowy jest podstawowym sposobem radzenia sobie z tym uczuciem. W praktyce oznacza to omijanie przez walczącą z uzależnieniem osobę miejsc, w których spożywała w przeszłości alkohol, a także zrywanie kontaktu z kompanami od kieliszka.
-
Szczera rozmowa z bliskimi
W łagodzeniu głodu alkoholowego pomocne może być odbycie szczerej rozmowy z bliską osobą. Możliwość opowiedzenia o swoim problemie na głos i otrzymanie wsparcia ze strony tych, których darzy się uczuciem, umożliwia pozbycie się natrętnych myśli i zwalczenie chęci sięgnięcia po alkohol.
-
Skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego terapeuty uzależnień
Wsparcie w walce z głodem alkoholowym zapewniają wykwalifikowani terapeuci uzależnień. Pomoc może przybierać formę terapii indywidualnej oraz grupowej. Osoby, które czują, że grozi im zerwanie abstynencji, zachęcane są do skorzystania z oferty profesjonalnych ośrodków leczenia uzależnień.
Sposobem na łagodzenie objawów głodu alkoholowego i utrzymywaniem abstynencji jest również uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików.
Środki farmakologiczne niwelujące głód alkoholowy
W niwelowaniu głodu alkoholowego wykorzystywane są takie środki farmakologiczne, jak disulfiram, naltrekson, nalmefen oraz akamprozat. Ich działanie ma na celu ograniczenie przyjemnych doznań po alkoholu i wywołanie silnie negatywnych skutków ubocznych. Dzięki temu osoba uzależniona zaczyna kojarzyć picie z czymś przykrym, co ostatecznie pomaga w zniwelowaniu głodu alkoholowego. Wszystkie środki farmakologiczne tego typu muszą być przepisane przez lekarza, nie należy ich przyjmować na własną rękę.
Dlaczego warto wytrwać w abstynencji?
Wytrwanie w abstynencji stanowi warunek zerwania z nałogiem alkoholowym. Decyzja o wyjściu z uzależnienia i pozostawaniu w trzeźwości pozwala uchronić się przed negatywnymi skutkami alkoholizmu dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a także dla życia społecznego. Wytrwanie w abstynencji umożliwia zachowanie poprawnych relacji z najbliższymi i realizowanie się zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej.