System UPS – odpowiedź na problemy z zasilaniem!

Zasilacze UPS służą jako awaryjne zasilanie podczas przerw w dostawie prądu czy złych parametrów zasilania z sieci energetycznej.

Stosowane zarówno w komputerach i sieciach komputerowych, serwerowniach i mechanizmach alarmowych, jak i w warunkach przemysłowych, zasilacze UPS zdecydowanie poprawiły wydajność i bezpieczeństwo wielu systemów wymagających ciągłego zasilania. Jak działają i dlaczego warto je wykorzystywać?

wykorzystanie zasilacza UPS

Czym jest zasilacz UPS?

UPS to infrastruktura zasilania awaryjnego działająca dzięki energii zgromadzonej w bateriach zasilacza.

UPS pozwala na działanie urządzeń wymagających zasilania nawet w przypadku awarii dostawy prądu, umożliwiając poprawne wyłączenie urządzeń, zapisanie danych czy podtrzymanie procesów i uniknięcie nagłego, często szkodliwego zamknięcia się wszystkich systemów.

Zasilacze UPS składają się z prostownika, który ładuje baterie i zasila falownik, falownika, który zasila odbiornik, akumulatora, oraz by-passu, czyli układu obejścia. Zasilacze UPS mogą występować w różnych rozmiarach i pojemnościach, ale zawsze zbudowane są tak samo i zawsze będą służyły jako najlepsze, awaryjne rozwiązanie problemów z zasilaniem.

Zasilacz UPS podłączony jest do urządzeń stale i w momencie wykrycia zaniku zasilania z sieci energetycznej automatycznie przełącza się w tryb awaryjny. W momencie przełączenia działania, UPS zaczyna pobierać energię z akumulatora i kontynuuje zasilanie podłączonych do niego urządzeń pomimo braku prądu z sieci. Jeśli zasilanie zostanie przywrócone, UPS zacznie ponownie się ładować a urządzenia do niego podłączone w żaden sposób nie stracą na przerwach w zasilaniu i nie wyłączą się.

Gdzie wykorzystuje się zasilacze UPS?

Zasilacze awaryjne UPS są na tyle uniwersalne, że można wykorzystać je niemalże wszędzie tam, gdzie niezbędne może być awaryjne zasilanie w razie przerw w dostawie energii. Zazwyczaj UPS-y montuje się tam, gdzie działa jednocześnie więcej urządzeń elektrycznych bądź w miejscach, które ze względu na ważną funkcję nie powinny zostać wyłączone z użytku. W praktyce więc zasilacze UPS działają np. w sklepach, aby przerwy w dostawie prądu nie spowodowały usterek systemów kasowych, w serwerowniach i sieciach komputerowych, w biurach, w systemach monitoringu, w szpitalach, a także w zakładach przemysłowych. UPS-y mogą zasilać awaryjnie także pompy centralnego ogrzewania i piece.

zasilacze upsZastosowanie zasilaczy UPS nie zastępuje dbałości o instalację elektryczną, której słaby stan może przyczynić się do częstszych awarii prądu. Zasilacze mają służyć jedynie jako rozwiązanie awaryjne w trudnych do przewidzenia sytuacjach.

Dlaczego warto stosować UPS?

Przerwy w dostawie prądu są dla wielu urządzeń niebezpieczne, nie tylko ze względu na potrzebę ich ciągłej pracy (np. w przypadku maszyn ratujących życie w szpitalu), ale także z uwagi na dane i procesy, jakie mogą być przez maszyny wykonywane. Biorąc za przykład choćby serwerownie czy sieci komputerowe, nagła utrata zasilania powoduje natychmiastowe wyłączenie się komputerów niezależnie od tego, czy pracują nad jakimś procesem czy nie. Takie wymuszone zamknięcie może spowodować utratę danych i trudne do odwrócenia zmiany systemowe. Działający UPS skutecznie zapobiega takim wypadkom.

Systemy UPS nie działają oczywiście w nieskończoność. Zależnie od pojemności baterii, UPS może działać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, dostarczając zasilanie awaryjne do urządzeń wystarczająco długo, by możliwe było ich bezpiecznie wyłączenie lub przywrócenie energii z sieci. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wielogodzinne działanie UPS-ów stosuje się zwykle kilka odrębnych zasilaczy awaryjnych lub większe agregaty prądotwórcze zastępujące czasowo prąd dostarczany z sieci energetycznej.

Related articles

Back to Top