Jak rozpoznać czy jesteś uzależniony? 5 najczęstszych objawów
Uzależnienie to moment, kiedy przekraczamy granicę pomiędzy okazjonalną przyjemnością a koniecznością.
Współcześnie uzależnić można się od wszystkiego – zarówno od napojów alkoholowych, substancji psychoaktywnych, a także od rzeczy czy czynności, które mogą wpływać na zaburzenia codziennego funkcjonować. Objawy uzależnienia nie są jednak tak oczywiste, dlatego warto wiedzieć, na co lepiej zwrócić uwagę jeśli podejrzewamy u siebie lub u bliskiej osoby problemy.
Problem uzależnienia może dotyczyć każdego z nas. Z racji tego, że uzależnić można się nie tylko od alkoholu czy narkotyków, ale również od wielu innych rzeczy, nigdy nie wiadomo, czy czynność, którą wykonujemy każdego dnia nie jest początkiem problemów. Okazuje się bowiem, że uzależnienie jest postrzegane jako choroba, stąd też na podstawie określonych wcześniej objawów można szybko zauważyć, że dana czynność czy substancja jest dla nas niebezpieczna. Jakie są objawy uzależnienia?
Po czym rozpoznać, że jesteś uzależniony?
Uzależnienie to zazwyczaj początek ogromnych problemów. Zanika granica pomiędzy przyjemnością, a korzystanie z substancji czy niektóre zachowania są dyktowane przymusem organizmu. Z początkiem każdego uzależnienia każdy odczuwa czystą przyjemność i satysfakcję – bez względu na to, czy nadużywa on alkoholu, środków odurzających, czy wykazuje uzależnienie typowo behawioralne. Ta granica pomiędzy okazjonalną przyjemnością, a uzależnieniem jest niezwykle cienka, dlatego wiele osób reaguje na początek problemów z dużym opóźnieniem. Dla niektórych uzależnienie rozwija się w takim stopniu, że samodzielny powrót do rzeczywistości jest niezwykle trudny.
Jakie zatem objawy wskazują na to, że jesteś uzależniony? Z racji tego, że uzależnienie dzielimy na fizyczne i psychicznie, niektóre objawy będą się od siebie różniły. Warto zatem zwrócić uwagę na:
- Zupełny brak kontroli nad zachowaniem w stosunku do substancji lub czynności, której nadużywamy. Najczęściej objawia się to poprzez nieustanne pragnienie oraz przymus wykonywania danej czynności bądź spożywania.
- Zmiana nastawienia w wielu kwestiach społecznych. Osoba uzależniona odcina się od ludzi, czas spędza samotnie na pogłębianiu swojego uzależnienia. Nierzadko w ten sposób kryje swój problem przed innymi.
- Jednym z częstych objawów uzależnienia jest zaniechanie wykonywania innych czynności. Osoba cały czas myśli jedynie o substancjach czy czynnościach uzależniających i nie potrafi odnaleźć satysfakcji w wykonywaniu innych zadań.
- Problem z odstawieniem na dłuższa chwilą substancji, która powoduje uzależnienie. Osoba zmagająca się z problemem odczuwa dyskomfort, a jednocześnie nie jest w stanie zapanować nad swoim pragnieniem.
- Poświęcanie czasu na podejmowanie i realizację działań, które są związane z uzależnieniem.
Pomoc w uzależnieniu – kiedy się zgłosić?
Większość osób uzależnionych jest przekonana, że w każdej chwili będzie mogła samodzielnie wyjść z nałogu. Kwestia wytrwałości w postanowieniu jest jednak niezwykle krucha i uzależniony prędzej czy później wróci do spożywania alkoholu, brania narkotyków lub realizacji czynności, które uzależnienie powodują. Kiedy zatem zgłosić się po pomoc?
W przypadku uzależnienia należy reagować bardzo szybko. Najbezpieczniej jest tuż po zrozumieniu pierwszych objawów nałogu sięgnąć po profesjonalną pomoc. Warto również wspomnieć o uzależnieniu bliskiej, zaufanej osobie, która z pewnością będzie nas w walce z nałogiem.
Samodzielne wyjście z uzależnienia jest niezwykle trudne. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie tych charakterystycznych objawów nałogu, konieczne jest udanie się na profesjonalną terapię uzależnień. Specjaliści, podczas terapii grupowych oraz indywidualnych nie tylko pomogą poradzić sobie z problemem, ale również przygotują nas do życia bez nałogu i radzenia sobie z pokusami.
Uzależnienie jako podstępny nałóg
Uzależnienie jest niezwykle podstępne, dlatego tak istotne jest, aby szybko uzyskać pomoc. W pierwszych etapach uzależnienia o wiele łatwiej jest sobie z nim poradzić. Profesjonalna pomoc to skuteczny sposób na to, aby wygrać z nałogiem i powrócić do poprzedniego stylu życia. Terapia uzależnień w Katowicach ułatwia przejście całego procesu. Dodatkowo zrozumienie wszystkich etapów uzależnienia, a także zrozumienie, co pogłębiało problem to jeden z najważniejszych kroków w terapii uzależnień.