6 cech roweru turystycznego, których mogłeś nie znać

Wybierając się na długą wyprawę rowerową warto zaopatrzyć się w kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest odpowiedni strój. Na cały komplet składają się spodenki, koszulka, kask, rękawiczki i okulary. Wszystkie elementy powinny być dedykowane właśnie na rower.

Dobór pojazdu to równie ważna kwestia. Jeżeli będziemy poruszać się po zróżnicowanym terenie rower musi być uniwersalny. Na tyle by pozwalał na swobodną jazdę po ubitych drogach jak i bezdrożach. Te wymagania doskonale spełnia rower turystyczny.

Charakterystyka roweru turystycznego

Rower turystyczny łączy w sobie najlepsze cechy roweru górskiego i szosowego. Warto wiedzieć, po czym można go poznać. Spośród innych typów wyróżnia go kilka cech.

Bardzo charakterystyczny jest osprzęt roweru trekkingowego.

  1. Ważny element to bagażnik posiadający uchwyty do mocowania sakw. Daje to sporo miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy. Ładowność można zwiększyć poprzez dokupienie przedniego bagażnika.
  2. Opony turystycznego jednośladu są uniwersalne. Cechuje je gładszy bieżnik oraz węższy profil niż w rowerze górskim. Takie rozwiązanie zwiększa swobodę jazdy po szosie oraz łagodniejszym terenie.
  3. Koła najczęściej występują w rozmiarach 28 lub 29 cali.
  4. Rama roweru turystycznego to wyróżniający się element. Produkuje się ją ze stali, aluminium albo karbonu. Dzięki jej geometrii można przybierać na rowerze wyprostowaną pozycję
  5. Przedni widelec zazwyczaj posiada amortyzator
  6. Bardzo cenne dodatki to błotniki, oraz wbudowane oświetlenie zasilane przez dynamo.

Informacje powstały dzięki firm PM Bike – oferującej rowery trekkingowe.

Istotne są zalety

Wyprostowana pozycja ciała. Zachęcające swą miękkością i szerokością siodełko. Te dwie cechy składają się na najważniejszą zaletę tego typu roweru. Jest nią wygoda podczas jazdy.

Kolejna zaleta to uniwersalność.

Rower trekkingowy pozwala na odbywanie wyjazdów o dowolnej długości. Pozwala na to specyficzna budowa opon. Nie są ani zbyt szerokie ani zbyt wąskie. Dzięki temu można spokojnie jeździć po zróżnicowanym terenie.

Rower turystyczny

Na długie wyprawy bardzo przydaje się bagażnik i doczepiane do niego sakwy. Kilku dniowa wycieczka wymaga spakowania dużej ilości rzeczy. Duża ładowność roweru pozwala na zapakowanie wszystkiego, co będzie potrzebne. Ogromną zaletą są błotniki chroniące przed ubrudzeniem się. Bardzo ważne jest też wbudowane oświetlenie. Jest od razu gotowe do użytku, ponieważ zasila je dynamo. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Dla każdego rowerzysty liczy się przede wszystkim wygoda podczas jazdy. Dzięki temu zmęczenie nie przychodzi za szybko. Najlepiej jest to widoczne w przypadku roweru trekkingowego. Zapewnia ogromny komfort w trasie o dowolnej długości. Posiada też inne, cenne zalety.

Bardzo ważne jest to, że pozwala na zapakowanie dużej ilości rzeczy. Dzieje się tak dzięki bagażnikowi. Równie ważna jest uniwersalność, pozwalająca na poruszanie się po zróżnicowanym terenie.

Related articles

Back to Top