Wycinka drzew – kiedy wycina się drzewa?

Drzewa wycina się zazwyczaj wtedy, gdy są już stare, schorowane i szkodzą naszej glebie. W momencie, gdy stan drzewa grozi zawaleniem, należy szybko je wyciąć, żeby nie sprawiło ono większych szkód. Zwłaszcza, gdy jest to dość wysokie i masywne drzewo. Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej drzew wycina się niezależnie od ich stanu. Jest to potrzebne wielu firmom i koncernom, które posiadają swoje magazyny obok terenów zalesionych. Wielkie potężne fabryki czy magazyny zazwyczaj nie mają swojego miejsca w mieście. Dlatego też, z dala od miast, najczęściej na terenach lasów buduje się owe fabryki czy magazyny. Do tego celu należy wyciąć ogromną ilość drzew z lasów iglastych czy liściastych. Jest to ogromna strata dla przyrody i naszego klimatu, jednak jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, więc budowy takich fabryk/magazynów są po prostu konieczne.

Jakie należy spełnić warunki, aby móc wyciąć drzewo/drzewa?

Żeby wyciąć drzewo należy uzyskać specjalną zgodę z urzędu. Jest to konieczne, aby wycinkę wykonać zgodnie z prawem. Nie zawsze jednak takie pozwolenie jest potrzebne. Wycinanie drzew i krzewów owocowych możemy przeprowadzić bez żadnego pozwolenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy teren, na którym rosną owe krzewy i drzewa owocowe został uznany za zabytkowy. W takiej sytuacji pozwolenie jest konieczne. Żeby wyciąć drzewo inne niż owocowe, trzeba znać zasady, na podstawie których rozpatrywana jest konieczność posiadania pozwolenia na wycięcie. Do owych zasad należy między innymi wielkość drzewa i szerokość jego pnia. Każdy rodzaj drzew jest rozpatrywany inaczej. Ważne jest również gdzie owe drzewa rosną. Jeżeli chcemy wyciąć szereg drzew owocowych znajdujących się na naszym terenie – możemy zrobić to bez posiadania zgody. Natomiast, drzewo które przeszkadza nam lub jest niebezpieczne dla naszego ogrodu/płotu lecz rośnie poza granicami naszej posiadłości – musimy posiadać ważne pozwolenie na wycięcie go. Innym ważnym kryterium przy wycinaniu drzew, jest ich wiek. Krzew mający mniej niż dziesięć lat możemy bez obaw wyciąć bez pozwolenia. Drzewa, które są poszkodowane w wyniku gwałtownej burzy czy katastrofy są do wycięcia i nie trzeba składać wniosku o pozwolenie do urzędu.

Kto może wycinać drzewa?

Wyciąć drzewo może każdy, kto posiada własną działkę. Jednak wycinać drzewa bez pozwolenia można jedynie na swojej działce. Jeżeli natomiast chodzi o  zbiorowe czy wręcz masowe wycinanie drzew, zajmuje się tym specjalna ekipa, można skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wycięcie połowy lasu nie należy bowiem do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zajęć. Jest to praca dość czasochłonna. Wycinać drzewa, które nie należą do naszej działki może każdy, kto uzyskał stosowne pozwolenie. Trzeba jednak przygotować w składanym wniosku odpowiednią argumentację, która udowodni, że wycięcie owego drzewa jest naprawdę konieczne. Czasem bowiem wnioski bywają odrzucane i nie możemy na to wpłynąć w żaden sposób.

Related articles

Back to Top