3 kroki do idealnego prania

Wydawać by się mogło, że pranie w dzisiejszych czasach nie jest niczym trudnym. Kiedyś kobiety musiały radzić sobie z praniem ręcznym albo prać za pomocą PRL-owskiego cudu techniki – wirnikowej pralki Frani.
I choć dziś automatyczne pralki dostępne są w bardzo szerokiej i nowoczesnej ofercie, błędy przy praniu nadal się zdarzają. Zafarbowane koszulki, wstąpione spodnie i wiele, wiele innych. Warto zatem raz na zawsze wyjaśnić sobie kilka szczegółów i przyswoić podstawowe zasady obchodzenia się z brudną bielizną i rzeczami.

Krok pierwszy – segregacja ubrań do prania i odpowiednie ustawienie programu piorącego

Odpowiednia segregacja ubrań nadających się do prania, to absolutna podstawa. Szykując kolejno bluzki, spodnie, ręczniki, jak i bieliznę musimy podzielić pranie kolorystycznie. Czarne, kolorowe oraz białe. Poza tym, warto zwrócić też uwagę na rodzaj materiału. Niektóre tkaniny są przecież bardzo delikatne, na przykład jedwab czy wełna. Inne zniosą wyższą ilość stopni i ostrzejsze detergenty. Aby pranie nie zabarwiło się, ani nie wstąpiło – musimy nauczyć się je odpowiednio segregować.

pranie
Kolejnym krokiem jest już obsługa samej pralki. Nie należy przeładowywać bębna. Każdy sprzęt ma wyznaczoną maksymalną ilość kilogramów, które może zmieścić i z łatwością wyprać. Nie wkładajmy zatem do środka nic na siłę. Nie musimy rzecz jasna kolejnej partii rzeczy odmierzać, ale wystarczy instynktownie załadować bęben tak, by w środku została jeszcze odrobina luzu. Ustawienie odpowiedniego programu, to kolejny ważny krok. Zależy oczywiście od tego czy pierzemy rzeczy białe, czarne, kolorowe, delikatne czy codzienne. Wyższe temperatury przeznaczone są do jasnych ubrań, tak by brud który się na nich osadzić miał szansę zejść. Nieco niższe dla czarnych i ciemnych. Wszystko po to, by nie wypłukać koloru.

Krok drugi – płyn i kapsułki do prania oraz detergent do płukania

Do prania możemy użyć zarówno proszku, płynu, jak i popularnych kapsułek. Tu również najbezpieczniej wybrać środek zgodny z kolorystyką prania. Poza tym można też zastosować płyn do płukania lub zmiękczania tkanin. Dzięki niemu rzeczy będą przyjemniejsze w dotyku i pachnące!
Niektórzy, co zresztą słuszne – detergenty do prania wolą kupować w wersji niemieckiej. Dowiedziono, że tego rodzaju środki są o wiele lepsze jakościowo, niż ich polskie odpowiedniki. Lepiej radzą sobie z brudem i zapewniają przyjemniejszy, świeży zapach. Dowolny, niemiecki produkt możemy kupić w Internecie, gdzie oferta obejmuje wiele promocji i atrakcyjnych okazji.

Krok trzeci, ostatni – suszenie i prasowanie

Po tym, jak pralka zakończy pracę – pranie najlepiej wyjąć możliwie, jak najszybciej. Jeśli pozostawimy je w bębnie do następnego dnia, jest bardzo prawdopodobne, że tą samą partię będziemy musieli wyprać jeszcze raz. Wszystko przez nieprzyjemny zapach.

pranie
Po wyciągnięciu rzeczy z pralki, dobrze jest je wytrzepać i estetycznie rozwiesić na suszarce. Od tego w jaki sposób to zrobimy zależy bowiem kolejny etap, a więc prasowanie. Jeśli suszyć będziemy niedbale, zrobimy w ten sposób mnóstwo zagnieceń, których rozprasowanie zajmie nam mnóstwo czasu!
Stosowanie się do wszystkich powyższych zasad pozwoli cieszyć się czystym, pachnącym i piękne wygładzonym praniem. Noszenie koszulki czy sukienki za którą wręcz unosi się piękny zapach jest w końcu o niebo lepsze, niż chodzenie w zabarwionej, źle wyprasowanej bluzce.

Related articles

Back to Top