Najlepsze metody na naprawę rur kanalizacyjnych

Kanalizacja to jedna z najważniejszych instalacji, jakie użytkowane są przez ludzi. Dzięki niej możliwe jest skuteczne szybkie i bezpieczne odprowadzanie wszelkich nieczystości zarówno z domów jednorodzinnych, bloków, firm, jak i wielu innych obiektów.

Instalacje te z racji tego, że są tak istotne z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa oraz bezpieczeństwa i higieny, projektuje się i tworzy w bardzo przemyślany sposób z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów. Zdarza się jednak, że z różnego rodzaju przyczyn, tego typu instalacje przestają działać w sposób prawidłowy i ulegają na przykład zapchaniu lub też tracą swoją szczelność. W tego typu sytuacjach niezbędna jest szybka reakcja i skuteczne usunięcie problemu, aby korzystanie z kanalizacji było znów możliwe. Z tego względu warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z rurami kanalizacyjnymi, jakimi metodami można poradzić sobie z tymi problemami, dlaczego naprawa rur kanalizacyjnych metodą natryskową jest dobrym rozwiązaniem oraz w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Kiedy i dlaczego najczęściej pojawiają się problemy z rurami kanalizacyjnymi?

Instalacje kanalizacyjne projektowane i budowane są w taki sposób, aby zapewnić niezawodność i skuteczność działania przez bardzo wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że aby było to możliwe, konieczne jest odpowiednie użytkowanie tego typu instalacji i regularne dbanie o nią. Często bowiem przyczyną różnego rodzaju awarii rur kanalizacyjnych jest właśnie złe użytkowanie kanalizacji, niedbanie o nią oraz niekontrolowanie jej stanu technicznego. W sytuacji, gdy do kanalizacji dostawać się będą różnego rodzaju śmieci, materiały budowlane takie jak farby, kleje, gips, piasek itd., większe resztki jedzenia, ręczniki papierowe, gazety, papierosy i niedopałki, sierść zwierząt i ludzkie włosy oraz wszelkiego rodzaju inne elementy i substancje, które nie powinny się tam znaleźć, może to bardzo szybko doprowadzić do zapchania rur lub też innych poważnych awarii. Ponadto instalacja kanalizacyjna wymaga systematycznego kontrolowania jej stanu technicznego, ponieważ tak samo, jak każda inna rzecz, w trakcie eksploatacji ulega ona zużyciu.

Najlepsze metody naprawy rur kanalizacyjnych

W przypadku uszkodzenia, zapchania lub innej awarii wymagającej naprawy rur kanalizacyjnych, niezbędne jest wezwanie profesjonalnej firmy, która zajmuje się naprawą instalacji kanalizacyjnych. Tego typu firmy posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie i niezbędny sprzęt do tego, aby przeprowadzić wszelkie naprawy w szybki i skuteczny sposób. Podczas naprawy rur kanalizacyjnych wykorzystuje się kilka skutecznych metod, które znacząco ułatwiają pracę i pozwalają szybko uporać się z problemem. Do tego typu metod zaliczyć można:

  • Technologię KMR – metoda bezwykopowa, w której wykorzystuje się krótkie odcinki rur PVC z litą ścianką, które łączone są ze sobą za pomocą odpowiednio wyprofilowanych końcówek uszczelnionych gumowym o-ringiem.
  • Naprawy punktowe – metoda bezwykopowa, która polega na uszczelnieniu określonego odcinka przewodu kanalizacyjnego na całym jego obwodzie przy użyciu krótkiego odcinka maty wykonanej z włókna poliestrowego nasączonego żywicą epoksydową, który nałożony zostaje na gumowy korek tzw. paker
  • Technologię rękawa – metoda bezwykopowa, polegająca na wprowadzeniu do wyczyszczonego uprzednio kanału, specjalnego rękawa nasączonego żywicą termo lub chemoutwardzalną, który następnie wypełniony jest wodą parą lub powietrzem i dzięki temu przylega dokładnie do ściany kanału, uszczelniając go.
  • Naprawę rur kanalizacyjnych metodą natryskową (relining) – technika polegająca na utworzeniu warstwy ochronnej na wewnętrznych ściankach rury kanalizacyjnej, co pozwala ją uszczelnić i zapobiec różnego rodzaju niszczącym procesom jak na przykład korozja.

kanalizacja

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na naprawę rur kanalizacyjnych metodą natryskową?

Naprawa rur kanalizacyjnych metodą natryskową pozwala naprawić rury kanalizacyjne w sytuacji, gdy utracą one szczelność w wyniku na przykład działania różnego rodzaju detergentów i związków chemicznych stosowanych w domach. Ponadto metoda ta pozwala utworzyć warstwę ochronną na wewnętrznych ściankach rury kanalizacyjnej, która znacząco wydłuża żywotność instalacji, a także uodparnia ją na działanie korozji i wielu innych procesów, które mają na nią negatywny wpływ. Z metody tej z pewnością warto skorzystać wtedy, gdy chcemy zadbać odpowiednio o naszą instalację kanalizacyjną, a także wtedy, gdy utraciła ona szczelność i nie działa w prawidłowy sposób.

Related articles

Back to Top