Alkoholizm – problem społeczny XXI w.
W Polsce coraz częściej najmocniejsze trunki stają się mniej popularne. Ludzie przekonują się do win, różnego rodzaju piw, czy do cydru, który bardzo szybko wszedł na rynek i zdobył jego część. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy zmiana typu trunku na mniej procentowy powoduje, że liczba osób, które są uzależnione od alkoholu w Polsce spada? Otóż NIE. Alkoholizm występuje wtedy, gdy osoba ma silną potrzebę spożycia alkoholu – niezależnie od zawartości procentowej tego trunku. Poza tym:
- brak kontroli nad spożywaniem alkoholu;
- spożywanie alkoholu w celu niewytrzeźwienia;
- zaniedbywanie siebie, życia rodzinnego;
- systematyczne zwiększanie ilości alkoholu;
- objawy występujące podczas abstynencji – drżenie rąk, zaburzenia snu, niepokój, nudności.
Skutki choroby alkoholowej
Alkoholizm prowadzi do degradacji osoby, która nie może przestać alkoholu. Bardzo często, innymi poszkodowanymi są najbliżsi członkowie rodziny, którzy niestety muszą oglądać ten nałóg każdego dnia. Najczęstsze skutki problemu alkoholowego:
- pogorszenie relacji rodzinnych, często prowadzących do rozpadu rodziny;
- zaprzestanie kontaktu z sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi;
- problemy finansowe;
- przemoc domowa;
- łamanie prawa.
W jaki sposób można pomóc alkoholikom?
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele typów walki z alkoholizmem. Ośrodki uzależnień prześcigają się w nowościach w tej – jakby nie patrzeć – branży. Specjaliści tworzą coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które mają coraz większą efektywność oraz wydajność w leczeniu tego uzależnienia. Istnieje wiele ośrodków odwykowych, gdzie pacjenci nie mają dostępu do alkoholu, a specjaliści psychoterapeuci starają się pomóc osobom od strony psychicznej. Często jest to żmudne i powolne leczenie. Jednak, aby mieć pewność, że nie wróci się do tego nałogu, trzeba zmienić nastawienie, podejście do życia. Zdać sobie sprawę, że alkohol nie rozwiąże nam problemów, tylko je podwoi. Oprócz odwyków można także skorzystać z lekarstw takich jak esperal, disulfiram. Działanie tych leków polega na tym, że wpływają na metabolizm pacjenta. Skutkiem tego jest zatrucie alkoholowe nawet po małej dawce alkoholu. Dzięki czemu, pacjent nie wraca do alkoholu. Firmy proponujące to rozwiązanie oferują bardzo kompleksowe usługi. Pacjent może czuć się anonimowy, poza tym placówka jest dostępna 24 h, 7 dni w tygodniu. Na przykład klinika oferująca wszywkę alkoholową w Irlandii oferuje dodatkowo jeszcze przyjazd do pacjenta, bez względu na porę dnia, czy nocy. To bardzo dobry patent na ludzi, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, a wstydzą się lub nie mają na tyle siły, aby odwiedzić taką placówkę osobiście.