Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, którego zadaniem jest badanie oraz ewentualne leczenie związane z układem płciowym kobiet. Ginekolodzy badają kobiety, które samodzielnie zgłaszają się do nich w celu zdiagnozowania stanu zdrowia, ewentualnej ciąży bądź potencjalnych zaburzeń, które mogą dotyczyć np. nieprawidłowego miesiączkowania. Zwykle badanie ginekologiczne jest szybkie i komfortowe, aczkolwiek wizyta u ginekologa może spędzać sen z powiek przede wszystkim osobom, które dotąd nie współżyły seksualnie. Obawa przed obnażeniem się przed zupełnie obcą osobą jest dość silna, dlatego sporo kobiet swoją pierwszą wizytę u lekarza ginekologa odbywa dopiero po stwierdzeniu przypuszczalnej ciąży. Niewiele dziewcząt decyduje się na kontrolną wizytę u ginekologa w wieku, który je do tego kwalifikuje a więc w okolicy 16 roku życia.

Na czym polega badanie u ginekologa?

Badanie ginekologiczna może być zrealizowane zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, jednakże pacjentki preferują mężczyzn, gdyż sądzą, że płeć przeciwna lepiej, delikatniej je potraktuje. Wizyta u ginekologa, który jest kobietą może być mniej komfortowa. Badanie polega na sprawdzenie dróg rodnych kobiet przy pomocy specjalnego wziernika bądź samych dłoni w rękawiczkach lekarza. Badanie odbywa się bez udziału dodatkowych lekarzy, pielęgniarek bądź innych asystentów, zaś pacjentki przyodziewane są w specjalny fartuch, muszą zatem rozebrać się do naga a także pokazać swoje drogi rodne lekarzowi – to właśnie ten element badania wskazywany jest jako najmniej komfortowy. Samo badanie nie jest bolesne, jeśli jednak kobieta wciąż jest dziewicą może odczuwać nie tylko dyskomfort psychiczny ale także fizyczny. Badanie jednak jest bardzo wskazane – pozwala wykryć potencjalne problemy z miesiączkowaniem, zajściem w ciąże czy wykryć potencjalny ból podczas współżycia. Badanie pozwala również na zdiagnozowanie ewentualnych zakażeń, powikłań czy chorób – przede wszystkim raka szyjki macicy.

Badanie ginekologiczne

Dlaczego warto badać swoje drogi rodne?

Wizyta u ginekologa jest rutynowa podczas ciąży, aczkolwiek powinno się także badać każdego roku przynajmniej raz, aby wykluczyć postępujące choroby. Odwiedź gabinet http://dentystyka-zawiercie.pl/ aby przekonać się ile korzyści płynie z kontaktu z lekarzem ginekologiem. W przypadku osób, które zbliżają się do 40 roku życia, ginekolog bada także piersi kobiety, aby wykluczyć ryzyko raka piersi. Jest to badanie mammograficzne, które w Polsce bardzo często można wykonać zupełnie bezpłatnie. Profilaktyka ginekologiczna w naszym kraju nie jest niestety zbyt dobrze rozwinięta, zaś świadomość potrzeby wizyty u ginekologa jest niska. Dotyczy to przede wszystkim młodych kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, współżyją z wieloma partnerami lub mają problemy z miesiączkami. Niestety problemy z drogami rodnymi same się nie rozwiążą, dlatego ginekolog powinien badać wszystkie kobiety bez wyjątku. Ginekolog ma również możliwość wykryć potencjalną niepłodność, którą obecnie próbuje się leczyć, aczkolwiek nie istnieje wciąż skuteczne lekarstwo, wszystkie metody są obecnie w fazie testów, zaś skutki w postaci przywrócenia płodności są niskie.

Related articles

Back to Top