Utrata zęba – jaką protezę wybrać przy całkowitym bezzębiu?

Wiele osób boryka się z całkowitym lub częściowym bezzębiem. Do najczęstszych powodów utraty zęba/ów należą brak dostatecznej higieny jamy ustnej, brak regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa i zaniedbana próchnica. Nierzadko stomatologowi nie pozostaje nic innego, jak podjęcie decyzji o wyrwaniu (ekstrakcji) zęba. Jego usunięcie nie jest niestety zupełnym rozwiązaniem problemu, ponieważ całkowita utrata  zęba powoduje szereg dalszych i przykrych, również dla zdrowia, konsekwencji. Na szczęście, medycyna estetyczna proponuje dzisiaj wiele rozwiązań polegających na uzupełnieniu brakującego uzębienia, o których będzie mowa w dalszej części tego artykułu.

Jakie trudności może wywołać całkowita utrata zęba?

Wyrwanie zęba okazuje się dość często jedynym rozwiązaniem, jakie może zaproponować stomatolog. Ekstrakcja zęba wiąże się jednak z późniejszymi, dość przykrymi konsekwencjami, z których każdy powinien zdawać sobie sprawę. Ubytek w uzębieniu powoduje:

  • konsekwencje estetyczne – częściowy lub całkowity brak zębów bardzo wpływa na wygląd człowieka, jego atrakcyjność i pewność siebie. Bardzo często ludzie z dużymi brakami w uzębieniu mają niskie poczucie własnej wartości, unikają spotkań towarzyskich i maskują swój niedoskonały uśmiech. Są mniej pewni siebie oraz tracą wiarę w swoje możliwości. Braki w uzębieniu mają także wpływ na wygląd zewnętrzny konturu twarzy i policzków. W przypadku większej liczby ubytków może dojść nawet do zapadania policzków.
  • konsekwencje zdrowotne – częściowe ubytki w jamie ustnej powodują, że inne zęby zaczynają się przesuwać, powodując z czasem wady zgryzu. Podczas wymowy wielu głosek język człowieka opiera się na zębach. W przypadku ich braku, nienaturalne układanie się języka będzie powodować wady wymowy, np. seplenienie. Braki w uzębieniu skutkują również przeciążeniem innych zębów, zarówno tych sąsiadujących, jak i przeciwstawnych. Prowadzi ono do zaburzeń funkcji żucia mogących skutkować problemami trawiennymi i żołądkowymi oraz do nadmiernego zużycia innych zębów. W konsekwencji i te pozostałe w jamie ustnej uzębienie narażone jest na nadmierne ścieranie i kruszenie oraz na późniejszą utratę.

 

utrata zęba

Jakie są rodzaje protez stomatologicznych?

Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele różnych możliwości uzupełnienia brakującego uzębienia. Warto bliżej zapoznać się z każdą z tych proponowanych metod, aby móc zdecydować się na taki rodzaj rozwiązania, który będzie indywidualnie dopasowany do możliwości finansowych i oczekiwań danej osoby. Metodą stosowaną w celu uzupełniania braków w uzębieniu jest proteza. Podstawowy podział obejmuje protezy ruchome i protezy trwałe.

Proteza ruchoma

Proteza ruchoma, jak wynika z nazwy, nie jest mocowana na stałe do kości, lecz może być samodzielnie wkładana i wyjmowana. Tego typu protezę nosi się w dzień, natomiast na noc zdejmuje. Polecana jest zarówno dla osób z całkowitym, jak i częściowym bezzębiem. Najbardziej popularne i najtańsze są całkowite protezy ruchome, lecz ich wadą jest dyskomfort podczas mówienia i jedzenia, gdyż siła żucia spoczywa na dziąsłach. Decydując się na całkowitą protezę ruchomą, trzeba pamiętać o konieczności utrzymywania jej w czystości oraz przeprowadzania regularnych zabiegów higienicznych w celu usunięcia brudu i resztek jedzenia. Ponadto protezy zębowe podlegają okresowej wymianie około co 5 lat.

W zależności od materiału wykonania można wyróżnić:

  • protezy akrylowe,
  • protezy szkieletowe,
  • protezy akronowe,
  • protezy nylonowe.

Protezy trwałe

W odróżnieniu od protez ruchomych, protezy trwałe nie mogą być samodzielnie zakładane i wyjmowane. Może to zrobić tylko stomatolog. Do protez trwałych zaliczają się:

  • implanty,
  • korony,
  • mosty,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • licówki.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie protezy?

Zarówno przy częściowym, jak i całkowitym bezzębiu, zaleca się założenie protezy. W zależności od wybranego rodzaju protezy, każda z nich może mieć inne wady i zalety uwarunkowane materiałem, z jakiego jest wykonana, jej budową i sposobem zakładania. Niezależnie jednak od tego, na jaką protezę się zdecydujemy, korzyści wynikające z jej założenia to przede wszystkim:

  • odzyskanie pewności siebie, uśmiechu i śmiałości w kontaktach społecznych (deficyty te występują szczególnie u osób z dużą ilością ubytków),
  • odzyskanie funkcji gryzienia i żucia,
  • zapobieganie zapadaniu policzków i zniekształceniu ust,
  • zapobieganie i likwidowanie wad wymowy występujących wskutek braków w uzębieniu. 

Jaką protezę wybrać?

Warto wiedzieć, że najczęściej wybieranymi rodzajami protez, są protezy akrylowe, wykonane z akrylu. Choć ich zaletą jest konkurencyjna cena, to nie sposób pominąć wad związanych z ich użytkowaniem, tj. przeniesienie siły żucia na dziąsła, co może prowadzić do zaniku kości; możliwe reakcje alergiczne, duża szansa na samoczynne przemieszczanie się protezy, a nawet jej wypadnięcie; jej kruchość, sztywność i łamliwość oraz wywoływanie zaburzeń w odczuwaniu bodźców smakowych, konieczność dobrego dopasowania przez stomatologa z uwzględnieniem budowy anatomicznej jamy ustnej, ponieważ protezy akrylowe utrzymują się w niej dzięki idealnemu przyleganiu do błony śluzowej.

W przypadku całkowitego bezzębia najbardziej zalecanym rodzajem protez są protezy stałe umożliwiające, w odróżnieniu od protez ruchomych, idealne dopasowanie do wnętrza jamy ustnej. Jednym z rodzajów protez, najczęściej stosowanych przy całkowitym bezzębiu, są protezy na implantach zębowych. Jest to jedno z najtrwalszych rozwiązań. Umożliwia ono gryzienie twardych pokarmów, zapobiega zanikowi kości oraz odznacza się wyjątkową estetyką i komfortem użytkowania. W doskonały i najbardziej naturalny sposób imituje utracone uzębienie.

Założenie protezy powinno być poprzedzone wizytą u lekarza stomatologa specjalizującego się w protetyce zębowej. Na podstawie badania jamy ustnej określającego m.in. jej warunki anatomiczne, ilość ubytków do uzupełnienia, stan pozostałych zębów lub ich całkowity brak, lekarz pomoże w dobraniu odpowiedniego rodzaju protezy. Zachęcamy do skorzystania z szerokiego wyboru usług stomatologicznych, m. in. protetyka w Zielonej Górze, których zestawienie wraz z danymi kontaktowymi oraz możliwością rezerwacji wizyty online znajduje się w Medical Progress.

Related articles

Back to Top