Ozonowanie – nowy wymiar odświeżenia

Wszyscy, którzy byli kiedykolwiek na basenie dobrze znają charakterystyczny zapach unoszący się w powietrzu. Chlor. Nie ma co się dziwić, w końcu to on w głównej mierze wykorzystywany jest do oczyszczania wody. Na szczęście pojawiła się alternatywa na tego typu dezynfekcję, jest nią ozonowanie. Cały proces w zasadzie jest podobny, zamieniony jest jedynie składnik wykorzystywany do odkażania. I niestety obie metody mają swoje wady i zalety. Cóż zrobić, nie ma rzeczy idealnych, a chyba lepiej tak niż, gdyby trzeba było pływać czy pić skażoną wodę. Chlor niestety niesie za sobą więcej negatywnych skutków, dlatego kobiety będące w ciąży powinny unikać w tym czasie basenów.

Ozonowanie coraz bardziej modne

Chyba, że ma się pewność, że woda w nim zawarta jest ozonowana. A dlaczego sposób, który wykorzystywany był od lat do sterylizacji wody nie jest polecany ciężarnym? Ponieważ oprócz tego, że chlor oczyszcza wodę, to dodatkowo wytwarza substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Materia powstająca z tego związku jest silnie rakotwórcza, ale również może negatywnie wpływać na układ nerwowy. Z kolei woda ozonowana ma tę podstawową wadę, że nie może być wykorzystywana w w rurociągach, a to z tego względu, że ozon niesamowicie szybko wyparowuje co sprawia, że na dłuższą metę nie chroniłby wystarczająco wody pitnej przed skażeniami. Poza tym proces ozonowania jest niezwykle drogi i to głównie z tego powodu właściciele basenów wolą tradycyjnie stosowany od lat chlor. Jednak nie można zapomnieć, że ozonowanie wykorzystywane jest nie tylko do oczyszczania wód. Sposób ten świetnie sprawdza się w również innych dezynfekcjach, ponieważ wykazuje on mocne właściwości utleniające. Można go zatem wykorzystywać do sterylizacji najróżniejszych miejsc w domu, ale również do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, które tak często występują w budynkach gospodarstwa domowego.

ozonowanie

Poza tym korzystając z tej metody ma się pewność, że jest to sposób niezwykle bezpieczny i ekologiczny. Świetnie sprawdza się także ozonowanie mieszkań, w których mieszkają alergicy, idealnie bowiem pozbawi pomieszczenia wszelkich alergenów. Rzecz jasna nie jest to praca na raz, ale czynność trzeba powtarzać wielokrotnie. To tak jak z wycieraniem kurzu. Przetrze się szafki a na następny dzień można odnieść wrażenie, że nic się nie sprzątało. Ozon może zostać wykorzystany również do czyszczenia klimatyzacji, a dokładniej do jej odgrzybiania- co jest niezwykle istotne. Wielu posiadaczy klimatyzatorów zwyczajnie zapomina, albo po prostu nie przywiązuje wagi do tego, by każdego roku czynność tę wykonać. Nie jest to dobre podejście, ponieważ wewnątrz każdej klimatyzacji panują idealne mikro warunki do namnażania się najróżniejszych grzybów i innych drobnoustrojów, które negatywnie wpływają na samopoczucie człowieka. Chcąc bezpiecznie korzystać z klimatyzacji dobrze jest o tym pamiętać. Jak widać ozonowanie może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów szkoda tylko, że jest wciąż tak mało zwolenników tego rozwiązania. Pozostaje mieć nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

Related articles

Back to Top