Praca w Niemczech – czy to się opłaca?

Zastanawiając się nad emigracją staramy się przekalkulować, czy aby na pewno taki styl życia okaże się dla nas opłacalny. Dodatkowo szukamy państwa, w którym będziemy mogli czuć się swobodnie. Wielu Polaków wyemigrowało do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii a także Holandii. Poszukiwanie lepszego życia – w tym oczywiście wyższych zarobków bywa trudne. Dlatego też na rynku pokazują się biura, które pomagają Polakom znaleźć pracę za granicą.

Ich działanie opiera się na pośredniczeniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W ten sposób możemy zwiększyć gwarancję bezpieczeństwa, co do podejmowanego przez nas stosunku pracy. Dodatkowym atutem jest to, że opiekę nad nami będzie pełnił koordynator, który jest osobą rozeznaną w niemieckim prawie pracy oraz zna język niemiecki.

Jak wyglądają stawki za pracę w Niemczech?

 

 

Przykładowo stawka na stanowisku order picker, czyli pracownika magazynu zajmującego się zbieraniem zamówień wynosi w zależności także od rejonu oraz oferty od 10.5 Euro do 12,63 Euro brutto za godzinę.

W przypadku ogrodnictwa stawki będą nieco niższe, czyli od 9.69 Euro za godzinę pracy brutto. Stanowiska, do których obsługi wymagane są dodatkowe uprawnienia, są wyżej płatne. Operator wózka widłowego bocznego zarabia około 11,27 Euro brutto za godzinę. Zaś na stanowisku spawacza stawka waha się od 14 do 18 Euro brutto za godzinę. Tak więc taryfikator, nawet w przypadku najsłabiej płatnych prac jest wysoki i pozwala na godne życie oraz odłożenie pewnej sumy.

Jak wygląda kwestia noclegów?

 

wyjazd do pracy

 

Noclegi, które zapewnia biuro pośredniczące są wysoce komfortowe. Zakwaterowanie pozwala na pełną regenerację i wypoczynek po pracy. Miejsce zakwaterowania umiejscowione jest w pobliżu miejsca pracy, co znacznie ułatwia codzienne czynności. Możemy zostać zakwaterowani w pokojach jedno-, dwu- albo trzyosobowych. W zależności od miejsca pracy zakwaterowanie znajdziemy w jednorodzinnych domach lub domkach w typie bungalowów.

Koszty związane z utrzymaniem miejsca zakwaterowania wahają się od 85 do 95 Euro tygodniowo w zależności od lokalizacji. Dostępne kwatery posiadają dobrej jakości wyposażenie kuchni oraz łazienki, a także pokoje wypoczynkowe i sprzęty audiowizualne takie jak telewizory.

Bardzo łatwo przekalkulować, że praca w Niemczech wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem przyniesie nam znaczne zyski. Nawet jeżeli nie możemy pochwalić się znajomością języka obcego — możemy zarobić, w krótkim czasie, znacznie więcej niż w kraju. Dlatego warto choćby spróbować zamieszkania poza granicami kraju i pracy na emigracji. Tę decyzję podjęło wielu Polaków.

Po pewnym czasie możemy postarać się o kursy języka i udoskonalić swoje zdolności, by dostępne stawki były wyższe. Podniesiemy wówczas swoje kwalifikacje i jakość w oczach pracodawcy. W ten sposób możemy uzyskać lepiej płatne stanowisko. To bardzo dobry sposób na proste podniesienie swojego statusu materialnego.

Related articles

Back to Top