Z jakimi dolegliwościami powinieneś zgłosić się do neurologa?

Neurologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy tworzą mózgowie i rdzeń kręgowy, które ze względu na swoją kluczową rolę kontroli czynności życiowych w organiźmie muszą posiadać szczególną ochronę przed wszelkimi urazami oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych w postaci kości czaszki, płynu mózgowo-rdzeniowego i opon mózgowych.

Obwodowy układ nerwowy tworzą połączenia między ośrodkowym układem nerwowym, a mięśniami i narządami. Neurologia wiąże się z inną dziedziną medycyny jaką jest psychiatria, ponieważ specjaliści obu tych dziedzin leczą te same choroby, gdyż wiele z nich jest w sferze zainteresowań i kompetencji zarówno neurologa, jak i psychiatry. W celu postawienia diagnozy specjalista w dziedzinie neurologii bada wstępnie czynności układu nerwowego, czyli reakcje organizmu na konkretne bodźce, a potem kieruje na badania obrazowe.

Jakimi schorzeniami zajmuje się neurolog?

Neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób zawiązanych z ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym, czyli schorzeniami mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego oraz choroby demielinizacyjne, w których uszkodzeniu ulegają osłonki mielinowe nerwów, jak w przypadku stwardnienia rozsianego. Powoduje to trudności w zakresie między innymi czucia, ruchu oraz postrzegania. Zajmuje się także leczeniem zaburzeń napadowych, do których należy padaczka, migrena, a także zaburzenia snu. Pomaga pacjentom z przewlekłym bólem neuropatycznym, bądź porażeniem nerwu promieniowego. Chorzy na Alzheimera, Parkinsona czy chorobę Huntingtona, Wilsona także znajdą wsparcie u neurologa. Repertuar chorób leczonych przez lekarza tej specjalności jest ogromny. Pacjenci skarżący się na skurcze mięśni i ich drżenie oraz zaburzenia czucia mogą zasięgnąć porady neurologa. Osoby cierpiące na uciążliwe szumy uszne, czy zawroty głowy, zaburzenia równowagi, omdlenia mogą zgłosić się do neurologa w celu uzyskania porady lekarskiej.

neurolog

Doświadczony neurolog w Sosnowcu przeprowadzi kompleksową diagnostykę i dobierze odpowiednie leczenie.

Przyczyny zaburzeń za strony układu nerwowego mogą być bardzo różne. Najczęściej są konsekwencją przebytych w przeszłości infekcji, urazów, ale również mogą wynikać z wad wrodzonych, bądź są reakcją organizmu na inne choroby, takie jak: cukrzyca, niedobory witaminowe, przede wszystkim z grupy B, następujące z wiekiem zwyrodnienia kręgosłupa i inne. W celu postawienia diagnozy, po wstępnym rozpoznaniu neurolog może kierować pacjenta na badania obrazowe, takie jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub elektroencefalografia. Neurolog leczy także wszelkie stany po zapaleniu mózgu, rdzenia, opon mózgowo-rdzeniowych, a także po udarze mózgu. Bóle głowy, migreny i nerwice są również w zakresie kompetencji neurologa.

Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do wizyty u neurologa?

Wiele objawów świadczy o rozwijającej się chorobie neurologicznej. Nie należą one do specyficznych, dlatego często wcale nie są kojarzone z chorobą układu nerwowego. Najczęstszymi objawami świadczącymi o rozwoju choroby neurologicznej jest mrowienie kończyn, tak często lekceważone przez pacjentów, a także zaburzenia czucia, wszelkiego typu niedowłady, tiki, problemy z koordynacją, omdlenia, niezwykle szybie pogarszanie się wzroku i pamięci. Jeżeli wyżej wymienione objawy powtarzają się, należy bezwzględnie skonsultować się z neurologiem, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę, badania i dobierze skuteczne leczenie.

Jak wygląda wizyta u neurologa?

W trakcie pierwszej wizyty u neurologa przeprowadzi on na wstępie wywiad na temat przyjmowanych leków, przebytych chorób przez pacjenta, a także tych neurologicznych, które ewentualnie pojawiły się w rodzinie. W postawieniu diagnozy pomogą lekarzowi informacje na temat trybu życia, rodzaju pracy wykonywanej przez pacjenta i diety. Następnym krokiem jest badanie przez lekarza układu nerwowego, czyli odruchów, czucia, postawy ciała, sposobu chodzenia i prawidłowości mowy. Kolejnym krokiem jest często skierowanie na dodatkowe badania, takie jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, elektroencefalografia, zdjęcie rentgenowskie czaszki i kręgosłupa, elektromiografia i inne.

W przypadku pojawienia się objawów ze strony układu nerwowego niezbędna jest wizyta u neurologa.

 

Related articles

Back to Top