Który rodzaj ogrodzenia wybrać?

Ogrodzenie własnego domu jest istotne, zwłaszcza jeśli cenimy sobie prywatność i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Niestety, szerokie możliwości w wyborze sprawiają, że trudno podjąć właściwą i ostateczną decyzję. Na jakie ogrodzenie warto się zdecydować?

Współcześnie właściciele domów jednorodzinnych mają szeroki wybór jeśli chodzi o kwestię ogrodzenia swojej posesji. Coraz częściej jednak rezygnuje się z drewnianego ogrodzenia czy zwykłej siatki metalowej ze względu na brak ich trwałości oraz odpowiedniego zabezpieczenia przed spojrzeniami sąsiadów bądź przechodniów. Popularne staje się natomiast stawianie ogrodzeń betonowych, ogrodzeń aluminiowych czy ogrodzeń panelowych. Który rodzaj ogrodzenia wybrać?

 

Ogrodzenie betonowe – wysoka trwałość i niska cena

Ogrodzenie betonowe to z pewnością świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przede wszystkim prywatność oraz ciszę na własnej posesji, a jednocześnie nie chcą inwestować w jej ogrodzenie mnóstwa pieniędzy. To także rozwiązanie na lata – płyt betonowych ze względu na ich specyfikację nie będzie trzeba wymieniać co kilka lat.

Na korzyść ogrodzenia betonowego przemawia niezwykła trwałość płyt betonowych. Są one wykonane z wysokiej jakości materiału, odpornego na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Nie zamarzają zimą, nie pękają pod wpływem promieni słonecznych latem. Nie ulegają zniszczeniu podczas długotrwałych opadów jesienią. Ponadto nie wymagają dodatkowej pielęgnacji jak ogrodzenie drewniane. Raz na jakiś czas można płyty jedynie zaimpregnować.

Płyty betonowe wykorzystywane do budowy ogrodzenia betonowego nierzadko są dodatkowo zbrojone, aby zapobiec wykruszaniu płotu z upływem lat. Wbrew pozorom taki rodzaj ogrodzenia wcale nie jest drogi – wręcz przeciwnie. Ogrodzenie betonowe jest nie tylko stosunkowo trwałe i tanie, ale również współczesne projekty pozwalają na różnorodne rozwiązania estetyczne. Każdy zatem znajdzie wzór płyty betonowej, która będzie odpowiadała jego indywidualnym upodobaniom.

 

ogrodzenie betonowe

 

Ogrodzenie aluminiowe – najlepsze dla estetyki

Ogrodzenie aluminiowe to prawdziwa wizytówka domu – lekkie połączenia są nie tylko estetyczne, ale również będą pasowały do każdego stylu. Ogrodzenie wykonane z aluminiowych elementów najczęściej wykorzystywane jest przy współczesnych projektach domów. Najlepiej współgrają ze szkłem, elementami stalowymi, podkreślając ponadczasowy wygląd budynku.

Ogrodzenie aluminiowe jest trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Elementy aluminiowe zabezpiecza się poprzez lakierowanie proszkowe – przez co ogrodzenie nie wymaga późniejszej konserwacji.

Wiele firm proponuje dopasowanie stylu ogrodzenia do domu, a z racji tego, że stal jest lekka – nie ma problemu z transportem i późniejszym montażem. Szeroki wybór kolorów aluminium sprawia, że na takie rozwiązanie często decydują się osoby ceniące sobie zarówno estetykę, jak i funkcjonalność.

 

Ogrodzenie panelowe – klasyka pasująca do każdego domu

Ogrodzenie panelowe przez wiele lat stanowiło pierwszy wybór właścicieli domu. Nic w tym dziwnego – klasyczne elementy świetnie podkreślały wystrój domu wolnostojącego, stanowiąc jego wizytówkę. Ogrodzenie panelowe jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza tych elementów wykonanych ze stali.

Wszystko jest jednak zależne od jakości drutu i grubości konkretnego panela. Ogrodzenie panelowe jest jednak odporne na korozję, a także ma uniwersalne zastosowanie. Problemem może być jednak cena, która jest uzależniona od rodzaju zastosowanego drutu.

 

Który rodzaj ogrodzenia wybrać?

Współcześnie właściciele domów jednorodzinnych mają szeroki wybór rodzajów ogrodzenia swojej posesji. Do najbardziej popularnych i funkcjonalnych należą ogrodzenia betonowe, które charakteryzują się najlepszą trwałością i niską ceną. Zaraz potem znajduje się ogrodzenie aluminiowe – estetyczne i odporne na korozje.

Related articles

Back to Top