Podstawowe elementy, które musisz sprawdzić wykonując przegląd klimatyzatora

Zatkane kanały odpływowe zapobiegają zmniejszeniu wilgotności urządzenia do klimatyzacji, otrzymany nadmiar wilgoci może spowodować odbarwienie ścian lub dywanów. Jak upewnić się, że klimatyzacja działa prawidłowo? 

Co jest ważnym elementem klimatyzatora?

Aby nasz klimatyzator poprawnie działał, przy rozpoczęciu sezonu chłodniczego należy sprawdzić szczelność między klimatyzatorem i ramą okienną, powinien się on stykać z metalowym urządzeniem. Wilgoć może spowodować uszkodzenie uszczelki, przez co zimne powietrze ucieka z domu. Z koeli w zimie, należy przykryć klimatyzator pokojowy lub wyjąć go ze stelaża i umieścić w suchym i bezpiecznym miejscu. Zabezpieczona powinna być przede wszystkim odkryta jednostka centralnej klimatyzacji, co uchroni urządzenie od zimna. Gdy klimatyzator potrzebuje więcej niż tylko regularnej konserwacji, wykonaj profesjonalny przegląd klimatyzacji we Wrocławiu. Dobrze wyszkolony technik znajdzie i naprawi problemy w systemie klimatyzacji.

Zadania technika serwisującego klimatyzację

Technik powinien:

  • Sprawdź odpowiednią ilość czynnika chłodniczego
  • Przeprowadzić rzetelny test dla czynnika chłodniczego za pomocą detektora wycieku
  • Usunąć czynnik chłodniczy, który musi być usuwany z systemu, zamiast uwalniania go do atmosfery (co na dłuższą metę szkodzi jej)
  • Sprawdzić, czy nie ma wycieku rurowego w systemach centralnych
  • Wykonać pomiar przepływu powietrza przez parownik
  • Sprawdzić prawidłową sekwencję elektrycznego sterowania i upewnić się, że system ogrzewania i chłodzenia nie może działać jednocześnie
  •  Sprawdzić zaciski elektryczne, sprawdzić ich czystość oraz dokręcić połączenia i ewentualnie nałożyć powłoki nieprzewodzące
  • Dokonać kontroli silnika olejowego
  • Sprawdzić dokładność regulacji

 

Inne częste problemy z pracującymi klimatyzatorami wynikają z nieprawidłowej instalacji, złych procedur serwisowych i nieodpowiedniej konserwacji. Nieprawidłowa instalacja centralnego klimatyzatora może spowodować nieszczelność przewodów i niski przepływ powietrza. Zdarzą się też, że czynnik chłodniczy (ilość czynnika w układzie) nie odpowiada specyfikacji producenta. Jeżeli podczas instalacji nie zostanie wykonane właściwe ładowanie czynnika chłodniczego – wydajność i sprawność jednostki jest osłabiona. Nisko wykwalifikowani technicy często nie potrafią znaleźć ładowania czynnika chłodniczego, a czasem nawet pogorszyć już istniejące problemy, dodając czynnik chłodniczy do systemu, który jest już pełny. Upewnij się, o co prosisz, gdy najmujesz technika do utrzymania klimatyzatora.

Jak postępować przeglądając mechanizm klimatyzacji?

Producenci klimatyzatorów generalnie oferują wysokiej jakości produkty. Jeśli jednak klimatyzator nie działa, należy rozpocząć od sprawdzenia wszystkich bezpieczników lub wyłączników. Niech urządzenie ostudzi się na około pięć minut przed ponownym sprawdzeniem wyłączników. Jeśli sprężarka centralnego klimatyzatora zatrzymuje się w upalny dzień, wyłącznik krańcowy wysokiego ciśnienia mógł się zepsuć; zresetuj go naciskając przycisk znajdujący się w panelu dostępowym sprężarki. Osobista kontrola urządzenia klimatyzującego sprawi, że oszczędzisz nieco na serwisie, postępuj jednak zawsze wg instrukcji oraz sprawdzonych porad fachowców.

Jednak samodzielna naprawa, przede wszystkim z ingerencją w system zasilania może okazać się niebezpieczna i doprowadzić do porażenia się prądem, spalenia urządzenia, znacznego obniżenia jego wydajności lub zaprzestania jego pracy. Serwisy, który możemy bezpiecznie wykonać samodzielnie to raczej te związane z oczyszczaniem elementów. Zanim rozbierzecie klimatyzator podpiszcie każdy element, abyście nie zapomnieli o włożeniu na miejsce każdego z nich z powrotem. Poza tym przy samodzielnych naprawach ryzykuje się utratę gwarancji – dlatego o ile nie jest się całkowicie pewnym swoich umiejętności, lepiej jest zlecić serwis klimatyzacji profesjonalnemu zespołowi – ekipie, która wykonywała montaż lub fachowej firmie zajmującej się konserwacją tego typu urządzeń.

Related articles

Back to Top