Co obejmuje serwis prostowników trakcyjnych?

Maszyny, które nazywane są potocznie widlakami wyposażone są często w baterie, które wymagają serwisu oraz ładowania. Jeden z najważniejszych układów, w który wyposażony powinien być wózek widłowy to prostownik trakcyjny umożliwiający ładowanie baterii.

Pozwala on na szybkie i bezpieczne ładowanie akumulatora bez obaw o jego zniszczenie.

Prostowniki trakcyjne – rodzaje

Urządzenia służące do ładowania akumulatorów wózków widłowych można podzielić na dwa rodzaje: klasyczne i wysokoczęstotliwościowe. Pierwsza grupa zawiera w sobie prostowniki, które są łatwe w budowie, ale bardzo wydajne w użytkowaniu. Zapewniają bardzo szybkie ładowanie akumulatora zachowując wysoką sprawność działania. Klasyczne prostowniki są opcją nie tylko niezawodną, ale i stosunkowo tanią. Prostowniki wysokoczęstotliwościowe są wyższej klasy urządzeniami wśród układów trakcyjnych. Urządzenia tego typu charakteryzują się sprawnością dochodzącą do niemalże 100%. Umożliwiają także wybór charakterystyki ładowania oraz zmiany typu ładowanej baterii wraz z jej pojemnością.

Dzięki zastosowaniu wbudowanych mikroprocesorów prostowniki wysokoczęstotliwościowe posiadają wiele opcji, które pozwalają wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych. Prostowniki tego typu ładują baterie napięciem od 12V do nawet 96V oraz prądzie sięgającym nawet 400A.

Jakie akumulatory można ładować?

wózek widłowy ładowanie bateriiProstowniki trakcyjne mogą być wykorzystywane do ładowania baterii zarówno kwasowych jak i żelowych, niklowo-kadmowych oraz litowo-jonowych. Dodatkowo tego typu urządzenia mogą być używane do ładowania baterii blokowych. Warto wiedzieć, że profesjonalne prostowniki mogą mieć wbudowane w systemie do nawet 32 opcji umożliwiających różne systemy ładowania baterii. Dodatkowo wszystkie ładowarki trakcyjne wykonane są w systemach modułowych, dzięki czemu ułatwiony został ich serwis.

Plusem tego rozwiązania jest także mniejsze ryzyko awarii bądź nawet w przypadku jej wystąpienia urządzenie ma możliwość dalszego działania, ale z mniejszą wydajnością. Prostowniki mogą być także wyposażone w wiele dodatkowych systemów, które pozwalają na lepszą integrację z użytkownikiem. Do udogodnień można zaliczyć zewnętrzne wskaźniki stanu ładowania, wyświetlacze graficzne, połączenie z internetem bądź telefonem i wiele, wiele innych.

Naprawa prostowników – czy to ma sens?

Firmy w dzisiejszych czasach oferują także naprawę prostowników trakcyjnych oraz ich cykliczny serwis. W zakresie serwisu znajdują się:

  • przeglądy,
  • czyszczenie,
  • sprawdzanie parametrów,
  • kalibracja urządzeń ładujących.

Dodatkowo istnieje możliwość doposażenia ładowarek w dodatkowe peryferia. Jak wiadomo awaria, któregokolwiek urządzenia w firmie opóźnia czas pracy oraz nie pozwala wykonywać podstawowych czynności. Warto więc decydować się na stałą obsługę ładowarek trakcyjnych i dbać o cykliczne ich przeglądy, dzięki którym możliwe będzie ich bezawaryjne działanie przez długi okres czasu.

W przypadku ciężkiej awarii np. w wyniku zaniedbania przeglądu technicznego ładowarki warto wybrać profesjonalny serwis, który zajmuje się ich naprawą. Kiedy uszkodzeniu ulegają elementy elektroniczne wewnątrz ładowarki należy przeprowadzić kompleksową inspekcję oraz dokonać wymiany uszkodzonych elementów urządzenia. Specjalistyczne narzędzia umożliwiają utrzymanie prawidłowych parametrów po naprawie ładowarki. Jest to istotne, ponieważ baterie trakcyjne wymagają odpowiedniego prądu ładowania aby zapewnić jak najdłuższą ich żywotność oraz najszybszy czas ładowania. Ładowarki trakcyjne wymagają każdorazowej kalibracji oraz kontroli poprawności jej parametrów.

Podejmując się naprawy ładowarki trakcyjnej należy pamiętać o zapewnieniu sobie urządzenia zastępczego, ponieważ serwis może potrwać dłuższy czas w zależności od stopnia uszkodzenia ładowarki. Naprawa prostowników jest znacznie tańszą opcją dla przedsiębiorcy aniżeli wymiana ładowarki na zupełnie nową, ponieważ nowe urządzenia mogą kosztować o wiele więcej niż naprawa.

Related articles

Back to Top