Ekologiczny dom – jakie rozwiązania warto wdrożyć?

Podczas budowy domu większość osób zwraca największą uwagę na koszty i czas budowy.

Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie koszty inwestycji oraz czas, jaki jest potrzeby na jej zrealizowanie, odgrywają kluczową rolę w tym przypadku. Obecnie oprócz samych kosztów i czasu realizacji, coraz więcej osób zawraca uwagę na to, z jakich materiałów buduje się dom, jakie ma on właściwości termoizolacyjne, czy ogrzewanie i pozyskiwanie energii jest zdrowe dla środowiska i wydajne oraz na wiele innych czynników. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się domy ekologiczne, czyli konstrukcje zaprojektowane w taki sposób, aby zużywały mało energii i były w jak największym stopniu ekologiczne. Rozwiązanie to oprócz korzyści dla środowiska, ma także sporo innych zalet.

Domy ekologiczne – czym są i dlaczego się je buduje?

Domy ekologiczne zwane także niskoenergetycznymi, są coraz popularniejszym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie. W Polsce świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa oraz rozwój budownictwa coraz bardziej przyczyniają się do popularyzowania tego typu ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań.

Dom ekologiczny to budynek najczęściej wykonany z naturalnych materiałów, takich jak np. drewno, kamień, tynk naturalny, cegła i wiele innych. Dom tego typu powinien charakteryzować się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz posiadać niskie zapotrzebowanie na energię.

Stworzenie odpowiedniego projektu domu ekologicznego oraz zastosowanie dobrej jakości materiałów do jego budowy, oraz wydajnych instalacji ogrzewania, oraz pozyskiwania energii elektrycznej pozwala w znaczący sposób zmniejszyć wydatki wynikające z eksploatacji tego typu domu. Szacuje się, że dom ekologiczny może generować koszty eksploatacji o 50 – 80% mniejsze niż w przypadku tradycyjnych domów. Jak widać, domy tego typu nie tylko są neutralne dla środowiska, ale także są bardzo oszczędne w eksploatacji.

Najczęściej stosowane rozwiązania w domach ekologicznych

W domach ekologicznych oprócz samego projektu, wykorzystanych materiałów, odpowiedniej termoizolacji i innych elementów konstrukcyjnych, bardzo ważną rolę odgrywają również różnego rodzaju rozwiązania, które pozwalają uzyskać energię elektryczną, ogrzać dom i wodę w wydajny i ekologiczny sposób. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie metody rekuperacji.

Rekuperacja to oszczędny i ekologiczny sposób na wentylowanie pomieszczeń. Działanie tej metody opiera się na specjalnym urządzeniu zwanym rekuperatorem oraz mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Powietrze pobierane przez wentylację z zewnątrz i wtłaczane do wnętrza domu jest ogrzewane w rekuperatorze za pomocą powietrza pobranego z wnętrza i usuwanego na zewnątrz. Dzięki temu powietrze wtłaczane przed wentylacje do wnętrza ma już zdecydowanie wyższą temperaturę, przez co dom się nie ochładza. Jest to bardzo wydajna metoda, która znacząco obniża koszty ogrzewania.

ekologiczny dom

Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem w domach ekologicznych jest pompa ciepła. Jest to urządzenie, które pozyskuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, czyli np. w wodzie, gruncie, a nawet powietrzu. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla mieszkańców domu, ponieważ decydując się na pompę ciepła, nie potrzebujemy do tego celu kotłowni, składu opału, ani całej infrastruktury potrzebnej do gromadzenia i przetwarzania tradycyjnych paliw w energię. Jedynym niewielkim minusem może być to, że pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, za którą musimy zapłacić. Jednak na to jest również bardzo dobre rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika.

Fotowoltaika to instalacja, której działanie opiera się na ogniwach fotowoltaicznych znajdujących się wewnątrz paneli fotowoltaicznych. Pozwalają one na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Jest to bardzo wydajne i ekologiczne rozwiązanie, które aktualnie stosowane jest nie tylko w domach ekologicznych, ale także w tradycyjnym budownictwie. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki można stać się całkowicie niezależnym od dostawcy energii elektrycznej i tym samym pozbyć się rachunków za prąd, którego cena regularnie rośnie.

Pomimo że koszty budowy domu ekologicznego oraz wszelkich instalacji takich jak pompa ciepła, wentylacja z rekuperatorem czy też fotowoltaika w woj. Dolnośląskim są całkiem spore, to warto pamiętać, że inwestycja ta po jakimś czasie się zwróci, a wtedy dom stanie są samowystarczalny, oszczędny i w pełni ekologiczny.

Related articles

Back to Top