Czy grill gazowy może stać na dworze?

Coraz częściej Polacy decydują się na grille gazowe. Jest to sprzęt dość prosty w obsłudze, z którym poradzi sobie każdy. Bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę, którą dodatkowo można regulować w zależności od tego jak wypieczone mają być przekąski. Łatwość utrzymania takiego sprzętu w czystości jest jego dodatkową zaletą. Z grilla gazowego nie trzeba usuwać pozostałości węgla i popiołu, więc proces czyszczenia skraca się do absolutnego minimum.

Grill gazowy to rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z grillowania w sezonie zimowym i nawet w ciągu mroźnych dni marzą o karkówce z grilla. Rozpalenie sprzętu w takim okresie wymaga odpowiedniego przygotowania np. mocniejszego rozgrzania i rzadszego podnoszenia pokrywy, ale nie jest to niemożliwe.

Grill gazowy to zdecydowanie opcja dla osób, które szukają rozwiązania na długie lata, jeśli oczywiście sprzęt będzie odpowiednio przechowywany. I tutaj pojawia się pytanie: czy grill gazowy może stać na dworze? 

Przechowywanie grilla gazowego zimą

Grill gazowy dzięki stali i swoim żeliwnym częścią świetnie zatrzymuje ciepło wewnątrz, przez co można nazwać go sprzętem całorocznym, bo nawet mroźne warunki atmosferycznie nie przeszkadzają w grillowaniu. W momencie, kiedy nie planuje się rozpalania grilla zimą, należałoby go odpowiednio zakonserwować. grillowanie

  • Krok pierwszy – dokładne czyszczenie grilla. Najlepiej użyć do tego profesjonalnej szczotki, której specjalnie zaprojektowany kształt umożliwi dotarcie nią nawet do trudno dostępnych miejsc. Specjalne włosie takich szczotek nie uszkadza powłoki grilla. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie specjalnych płynów, które poza samym czyszczeniem chronią części ze stali.
  • Krok drugi – konserwacja rusztu. O ile ruszt ze stali nierdzewnej nie potrzebuje zbytniej konserwacji to ruszty żeliwne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją. W tym przypadku najlepiej użyć zwykłego oleju spożywczego, który pomoże uniknąć rdzy i przedłuży życie grilla.
  • Krok trzeci – demontaż. Aby dobrze przechowywać grilla gazowego nie trzeba rozkładać go na części, jednak należy pamiętać, aby przed sezonem zimowym, kiedy nie mamy w planach używania grilla odpiąć butlę gazową lub szczelnie ją zamknąć. Zalecane jest również wyjęcie baterii z iskrownika.
  • Krok czwarty – chowanie sprzętu. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków należy znaleźć dla grilla odpowiednie miejsce, którego warunki nie przyczynią się do skrócenia jego żywotności. Najlepsze są pomieszczenia ciepłe i suche. Piwnice, garaże i strychy są jak najbardziej dobrym miejscem na przechowywanie każdego grilla, również gazowego. Można zdecydować się też na ogrodową szopę, a w ostateczności nawet na altanę, jednak w tym przypadku niezbędny będzie pokrowiec. Niektórzy producenci pozwalają na przechowywanie grilla w oryginalnym opakowaniu, które również zabezpiecza sprzęt. Warto jednak zainwestować w dobrej jakości firmowy pokrowiec, który dedykowany jest danemu modelowi grilla.

Przechowywanie grilla gazowego latem

grill

Lato to czas, kiedy z grilla korzysta się najczęściej. Nie oznacza to jednak, że poza czyszczeniem nie trzeba specjalnie o ten sprzęt dbać. W Polsce okres wakacyjny jest także okresem niezwykle deszczowym. Takie warunki mogą znacznie wpłynąć na stan grilla gazowego.

Bez problemu można przechowywać sprzęt na dworze, ale obowiązkowo należy zabezpieczyć go odpowiednim pokrowcem, który skutecznie ochroni sprzęt przed deszczem. W słoneczne dni grill bez obaw może stać na słońcu, nasłonecznienie butli gazowej także nie stanowi zagrożenia.

Skuteczna ochrona grilla gazowego – pokrowce

Pokrowce są niezbędnym artykułem, jeśli chcesz cieszyć się swoim sprzętem na lata. Niezależnie czy przechowujesz grilla pod dachem: w piwnicy, w garażu czy ogrodowej szopie, czy na otwartej przestrzeni w ogrodzie lub niezadaszonym balkonie musisz zaopatrzyć się w pokrowiec. Pokrowce na grilla chronią przed deszczem, śniegiem, mrozem, kurzem, a nawet promieniowaniem UV. Zazwyczaj posiadają one także otwory wentylacyjne, dzięki czemu sprzęt nie ulega zawilgoceniu. Kiedy nadejdzie dla Ciebie sezon grillowy wystarczy, że wyciągniesz grilla z pokrowca i od razu możesz rozpocząć przygotowywanie przekąsek.

Zakup takiego produktu jest niemalże inwestycją, bo ochrona sprzętu przekłada się na żywotność grilla. Dzięki pokrowcom, nie trzeba się martwić o potencjalne dodatkowe koszty związane z naprawą.

Ochrona grilla pod kontrolą

Poza dbaniem i czyszczeniem grilla gazowego w sezonie niezwykle ważna jest także odpowiednia konserwacja sprzętu. Bardzo ważne jest także, aby zainwestować w wysokiej jakości pokrowiec, odpowiedni dla modelu grilla. Do wyboru jest wiele różnych pokrowców, które można dopasować zarówno pod względem wielkości, ale też wyglądu. Właściwie przechowywany grill będzie z pewnością służył kilka dobrych sezonów.

Related articles

Back to Top