Jak wybrać wózek dla dziecka?

Wózek to niewątpliwie jedno z najważniejszych akcesoriów podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Odpowiednio dobrany potrafi znacząco ułatwić życie rodzicom, a także przynieść dużo wygody i radości samemu dziecku. Aby jednak móc w pełni cieszyć się komfortem podróżowania i spacerowania z maleństwem w wózku, konieczne jest znalezienie wózka spełniającego wszystkie nasze potrzeby – a to nie będzie proste. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka dla dziecka? W jaki sposób znaleźć pośród tak wielu modeli ten, który sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji?

Podstawowe rodzaje wózków dla dzieci

Wózek głęboki, czyli tzw. gondola to pierwszy wózek, w którym umieścisz swojego malucha. Choć dzieci dość szybko wyrastają z tego typu pojazdów (zwykle już 6-8 miesięczne dziecko z powodzeniem przewieziesz w spacerówce), warto zainwestować w dobry wózek z gondolą. Na co zwrócić uwagę? Gondola powinna mieć co najmniej 70 centymetrów długości i być dość szeroka, szczególnie gdy dziecko urodzi się w miesiącach zimowych. Dziecko zawinięte w kombinezon i kocyk w dalszym ciągu potrzebuje przestrzeni do ruchu, której nie dostanie w zbyt wąskim i zbyt krótkim wózku. Zarówno latem, jak i zimą przyda się także obecność budki, która ochroni malucha przed słońcem, wiatrem, czy deszczem.

Spacerówka to oczywiście typowy wózek ustawiony pod kątem, pozwalający na ustawienie dziecka w pozycji siedzącej, umożliwiającej podziwianie otaczającego je świata. Spacerówki powinny być przede wszystkim wygodne i solidne, zbudowane na konstrukcji amortyzującej jazdę (szczególnie istotne w mieście, przy pokonywaniu licznych krawężników).

Wózki wielofunkcyjne to dość częste rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą kupować kilku wózków. Połączenie gondoli, spacerówki, a czasem nawet fotelika samochodowego sprawia, że właściwie wszystkie konieczne formy siedziska mamy pod ręką. Wybierając wózek 3w1 pamiętaj, by wszystkie opcje, a więc zarówno gondola, jak i spacerówka i fotelik były wygodne i posiadały odpowiednie atesty.

 

wózek dziecięcy silvia

 

Istotne elementy wózka – jak wybrać odpowiednie?

Poznanie różnych wariantów wózków dla dzieci to tylko początek trudnego wyboru. W każdej ze wspomnianych kategorii istnieje przecież mnóstwo modeli, które różnią się pomiędzy sobą aspektami takimi jak stelaż, rodzaj i liczba kół czy amortyzacja. To właśnie one będą decydowały o wygodzie użytkowania wózka zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Czego poszukiwać, a czego unikać?

Jeśli chodzi o stelaż, najistotniejsze kwestie to jego waga i stabilność. Na rynku znajdziemy zarówno lekkie stelaże aluminiowe, jak i znacznie cięższe stelaże metalowe. Te cechujące się niższą wagą są zwykle również łatwo składane, więc jeśli często podróżujesz lub potrzebujesz wnosić wózek po schodach, to one sprawdzą się u ciebie najlepiej. Warto zwrócić też uwagę na konstrukcję ramy. Ta krzyżakowa właściwie sama się amortyzuje, jednak zwykle oznacza większe rozmiary wózka. Te z ramą teleskopową są dziś znacznie popularniejsze i przede wszystkim kompaktowe.

W kwestii kół znajdziemy na rynku te pompowane, które zapewniają świetną amortyzację podczas jazdy po nierównych chodnikach i wysokich krawężnikach, ale wymagają pompowania i mogą się przebić. Koła piankowe to tańsza i wygodniejsza pod kątem eksploatacji alternatywa, jednak ich właściwości amortyzacyjne pozostawiają wiele do życzenia.

Atesty bezpieczeństwa – na co zwracać uwagę wybierając wózek?

Przepisy odnośnie produktów przeznaczonych dla dzieci są jasne – każda zabawka, gadżet czy mebelek muszą posiadać odpowiednie atesty. Przepis ten dotyczy rzecz jasna również wózków i fotelików. Atesty oznaczone są zwykle na metkach i naklejkach przymocowanych do kupowanego w sklepie wózka. Dlaczego są istotne? Atest to potwierdzenie, że dany produkt jest w 100% bezpieczny do użytku w otoczeniu małych dzieci, a więc nie zawiera niebezpiecznych elementów, szkodliwych dla dzieci materiałów czy najczęstszych czynników uczulających.

 

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości wózków dziecięcych, to polecamy Bebe.sklep. Wybór jest naprawdę szeroki. Ofertę można sprawdzić pod adresem: www.bebe.sklep.pl/wozki-dla-dzieci-niemowlat.

Related articles

Back to Top