Jakie wybrać zabawki dla dzieci z autyzmem?

Chyba nikt nie ma żadnych, nawet najmniejszym wątpliwości, że rodzica najbardziej cieszy zdrowe i szczęśliwe dziecko. Niestety nie każdy rodzic ma takie szczęście. Bardzo często zdarza się niestety, że rodzą się nam dzieci z różnymi zaburzeniami. Wydaje się, że jest tego coraz więcej. Wiele dzieci także przychodzi na świat z chorobą jaką jest autyzm wywołującą bardzo złożone zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz zaburzenia rozwoju.

Pomoc w rozwoju od zaraz

Niestety, ale dzieci autystyczne mają zakłócone wszelkie zdolności komunikowania swoich uczuć, problem stanowi także dla nich budowanie relacji z innymi osobami. Oprócz tego mają również trudności z integracją wrażeń zmysłowych. Jeszcze gorszą wiadomością jest fakt, że autyzm niestety nie jest w pełni uleczalny. W zasadzie to pewne zaburzenia zostają u dziecka do końca jego życia. Można jednak dziecku pomóc. Dzieci z autyzmem potrzebują konkretnego rodzaju terapii, ograniczającej zaburzenia układu nerwowego. W efekcie ćwiczeń może znacznie poprawić się funkcjonowanie dziecka.

Zdecydowanie lepiej jest gdy choroba jaką jest autyzm zostanie dużo wcześniej wykryta. Sprawia to, że mogą zostać dużo wcześniej zastosowane pewne techniki i nasze dziecko będzie czuło się znacznie lepiej. U niemowląt autyzm można zauważyć na przykład po tym, że jest z nimi sporadyczny kontakt wzrokowy czy też dzieci te nie reagują uśmiechem widząc swoich rodziców. Dzieci cierpiące na autyzm także mają problem z rozpoznawaniem swoich bliskich (w tym nawet rodziców). Potrafią reagować dużym gniewem czy też złością oraz wrzaskiem.

Ułatwieniem terapii dzieci z autyzmem są specjalistyczne zabawki. Dobór ich nie jest prosty, ponieważ dzieci autystyczne mają to do siebie, że zamiast całymi zabawkami to bawią się tylko ich częściami. Musimy więc jako rodzice dobrze obserwować oraz zwracać im szczegółową uwagę na różnorodne tekstury czy też kolory. Musimy wiedzieć czy nasze dziecko bardziej woli zabawki miękkie czy raczej preferuje zabawki o twardszej strukturze. Powinniśmy zdecydowanie postawić na zabawki, które stymulują zarówno rozwój społeczny jak i rozwój ruchowy.

Często polecane są baseny z piłkami, instrumenty muzyczne, trampoliny czy też klocki różnego rodzaju. Jeżeli chodzi o właściwości tego typu zabawek, przede wszystkim powinny one pozwalać na rozładowanie złości, ponieważ dzieci pobudzone wolniej dochodzą do siebie i uczą się różnego rodzaju rzeczy oraz gorzej przyswajają wiedzę. Musimy jednak pamiętać, że wsparcie i pomoc rodziców jest dla dzieci z autyzmem najważniejsze.

 

Zaktualizowano: 12.12.2022 r.

Related articles

Back to Top