Jak wybrać zabawki edukacyjne dla dziecka odpowiednie do wieku?
Dobór zabawki do wieku dziecka nie powinien być kwestią przypadku. Maluchy na każdym etapie rozwoju mają nieco inne potrzeby, w związku z czym powinniśmy stawiać na zabawki, które w danym momencie nie będą zbyt łatwe ani zbyt trudne. Jakie zatem cechy mają zabawki dla niemowląt, roczniaków, dwulatków i sześciolatków?
Wybieramy zabawki edukacyjne dla niemowląt – od kołyski po pierwsze kroki
W pierwszych miesiącach życia dziecko rozwija podstawowe umiejętności, takie jak obserwowanie przedmiotu, chwytanie go, opanowywanie koordynacji ruchowej, raczkowanie i chodzenie. Na początek stawiamy na akcesoria wspomagające naukę chwytów, dopasowane do drobnych rączek niemowlęcia, a przede wszystkim miękkie, by się nimi nie uderzyło. Stawiamy na żywe, wyraźne kolory, gdyż te dziecko widzi najlepiej, a przy tym są one po prostu najbardziej atrakcyjne. Pierwsze zabawki nie muszą być grające, a w pierwszym miesiącu życia dobrze nawet, by grające nie były. Dla dzieci, które już siedzą i praktykują turlanie się, zapewniamy maty, które są miękkie i ćwiczą umiejętność osiągania celu. Dziecko jest bezpieczne, a przy tym z każdej strony znajduje się coś, co może przykuwać jego uwagę i motywować do ruchu. Dzieci raczkujące i zaczynające chodzić ucieszą się z zabawek, które mogą gonić. Dobre są tutaj piłki, lecz też i zabawki interaktywne, które mogą uciekać maluchowi.
Pierwszy rok życia – rozwijamy intelekt dziecka z zabawkami edukacyjnymi
Wbrew pozorom, roczne dzieci potrafią zrozumieć całkiem dużo – mogą wykonywać proste polecenia, a nową wiedzę potrafią przyswajać w zaskakującym tempie. Są maluchy, które zaczynają artykułować pierwsze słowa. Aby pomóc im w zdobywaniu nowej wiedzy o świecie, wybieramy zabawki, które będą to ułatwiały, a przy tym będą wsparciem m.in. w nauce chodzenia. Wybieramy zabawki, dzięki którym można poznawać nowe kształty, zwierzątka, a także bawić się dźwiękiem. Roczne dzieci bardzo chętnie bawią się zabawkami, które mają wiele przycisków, a także działają na kilka zmysłów jednocześnie, ucząc powiązań między nimi.
Zapraszamy dwulatka do świata dorosłych za pomocą zabawek edukacyjnych
Co prawda jeszcze nie każemy maluchowi samodzielnie gotować obiadu, lecz poprzez odpowiednie zabawki pozwalamy mu poznać, jakimi czynnościami na co dzień zajmują się dorośli. Jeśli zauważysz, że dziecko coraz chętniej sięga po przedmioty użytku domowego, typu pilot od telewizora i inne, będzie to oznaczało, że wkracza ono w nowy etap. Interesujące dla malucha będzie wspinanie się na meble, zatem możemy przemyśleć znalezienie zabawek, dzięki którym będzie realizować swoje alpinistyczne zapędy w pełni bezpiecznie. Nie hamujmy tego. Dzieci podczas wspinaczki ćwiczą wytrwałość, sprawność fizyczną, koordynację ruchową i wiele innych, ważnych w późniejszym rozwoju cech.
Sześciolatek z pasją, czyli najważniejsze cechy zabawek edukacyjnych dla kilkulatków
Kilkuletni maluch ma już wyrobione upodobania i może uczestniczyć w wyborze zabawki. W tym wieku sprawdzają się różne zestawy – dzieci uwielbiają kolekcjonować, urządzają zabawę z fabułą – układają życie swoim lalkom i misiom, tworzą historie o samochodach, mogą też przejawiać zapędy artystyczne lub wykazywać zainteresowanie prostymi grami planszowymi, w którą bawić się może cała rodzina.
Atrakcyjna oferta zabawek edukacyjnych dla dzieci rozwija się z dnia na dzień i możemy znaleźć je nawet bez wychodzenia z domu w sklepach internetowych. Wybieramy miejsca godne zaufania, a jeśli ważne jest dla nas pomaganie potrzebującym, możemy wybrać ten sklep z zabawkami, który swój dochód lub jego część przeznacza na pomoc dzieciom osieroconym, lub chorym. Wówczas nie tylko pomagamy rozwijać się naszemu maluchami, lecz też mamy swój udział w niesieniu pomocy innym.