Pomoce terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci

Praca z dzieckiem, zarówno w domu jak i przedszkolu czy szkole to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jego prawidłowy rozwój. Poleganie na odpowiednich pomocach terapeutycznych i edukacyjnych nie jest już wyłącznie domeną specjalistycznych gabinetów logopedycznych, ale w dużej mierze podstawą edukacji przedszkolnej oraz domowej. Najlepszym sposobem na wprowadzanie w życie dziecka wiedzy i nowych umiejętności jest właśnie zabawa i ćwiczenia, które w pewien sposób nieświadomie wpływają na odkrywanie nowych informacji czy rozwijanie poszczególnych zmysłów. Jakie pomoce terapeutyczne i edukacyjne warto wybrać?

Dlaczego warto wyposażyć dziecko w zabawki edukacyjne?

zabawki edukacyjne

Hasło „pomoce terapeutyczne” czy „zabawki edukacyjne” mogą brzmieć z punktu widzenia części rodziców jako akcesoria przeznaczone do profesjonalnej pracy z dzieckiem, niepotrzebne w domu, podczas zwyczajnej zabawy z dzieckiem. W rzeczywistości jednak to właśnie podejście wyniesione z domu ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie rozwijało się w gronie rówieśników czy też na konkretne dysfunkcje sprawnościowe i mowy, jakie może rozwinąć.

Uczestnictwo w terapii logopedycznej czy sensorycznej pozwala w dużej mierze osiągnąć zamierzony cel i wyrównać rozwój dziecka do poziomu, na którym powinno się znajdować, o ile terapia ta będzie wspierana również poza gabinetem specjalisty. Podobnie ma się sprawa edukacji – choć w przedszkolach poświęca się jej dużo czasu, wprowadzenie rozwojowych gier do zabaw domowych sprzyja szybkiemu i prawidłowemu rozwojowi dziecka. Jakie elementy warto wpleść w codzienne życie malucha?

Pomoce terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci

pomoce edukacyjne

Jeśli chcesz postawić na wspieranie rozwoju swojego dziecka także w domu, wybór odpowiednich zabawek i pomocy edukacyjnych nie może być przypadkowy. Do takich celów służą jednak wyspecjalizowane sklepy, w których oferta tego typu akcesoriów jest naprawdę bogata. Wśród tych, które zdecydowanie warto rozważyć w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka znajdziemy między innymi:

Gniotki

Wykonane z elastycznego tworzywa gniotki to piłeczki wypełnione żelem, które w doskonały sposób stymulują integrację sensoryczną dziecka i rozwój motoryki dłoni, niezwykle istotnej w przypadku dalszego rozwoju ruchowego. Gniotki to kolorowe, zabawne stworzenia, na których powierzchni po ściśnięciu tworzą się kolorowe bąbelki. Praca z gniotkiem pozwala na ćwiczenie paluszków i dłoni w sposób bardzo atrakcyjny z punktu widzenia dziecka, choć zalety ich stosowania można dostrzec również w pracy z dziećmi autystycznymi. Gniotki to doskonałe źródło zabawy, ale też element dostarczający wielu bodźców wzrokowych i dotykowych.

Zabawy w sznurowanie

Nieco bardziej zaawansowaną, jednak równie doskonałą w procesie rozwoju motoryki dzieci są wszelkiego rodzaju zabawki w sznurowanie. Łączenie poszczególnych elementów układanki za pomocą różnokolorowych sznurków, dopasowywanie ich do odpowiednich dziurek i wreszcie sama czynność wkładania sznurka w otwór sprawiają, że dziecko nie tylko poprawia swoją koordynację wzrokowo-ruchową i ogólną motorykę rąk, ale też doskonali umiejętności koncentracji uwagi i wykonywania zadań od początku do końca.

Łowienie ryb

Kolejną ciekawą grą zręcznościową wspomagającą rozwój dziecka na wielu płaszczyznach jest łowienie rybek na magnetyczną wędkę. Gra ta wspomaga nie tylko rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale też uczy precyzji działania, refleksu, czy cierpliwości – umiejętności niezwykle przydatnych zarówno z punktu widzenia prawidłowo rozwijającego się dziecka, jak i dzieci z różnymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Gra ta jest niezwykle dobrym rozwiązaniem dla gabinetów integracji sensorycznej, ale także wspaniałym uzupełnieniem przedszkolnej i domowej półki z zabawkami.

Gry edukacyjne

Przesuwając się w strefę przyswajania wiedzy, na rynku pojawia się nieustannie wiele gier wspomagających rozwój intelektualny najmłodszych i wspomagających naukę poszczególnych umiejętności bez względu na etap rozwoju dziecka. Jedną z ciekawszych, a jednocześnie bardzo klasycznych gier tego typu jest grzybobranie – gra ucząca strategicznego myślenia, rozwijająca aparat mowy i wspomagająca pracę logopedyczną, a jednocześnie wspierająca pracę nad koordynacją wzrokowo-ruchową, refleksem i cierpliwością dziecka.

Równie dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju klocki z literkami, puzzle, czy gry dla starszych dzieci takie jak „supermatematyk”, utrwalające wiedzę z zakresu liter i cyfr poznanych na zajęciach w przedszkolu i szkole. Każda wiedza jest przyswajana lepiej, jeśli przedstawi się ją w formie zabawy.

 

Zaktualizowano: 12.12.2022 r.

 

Related articles

Back to Top