5 kroków ku zdrowemu uzębieniu

Zdrowe, mocne i białe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Dla wielu osób to właśnie zęby są powodem braku pewności siebie – nie każdy może pochwalić się naturalnie hollywoodzkim, śnieżnobiałym uśmiechem. Każdego dnia mamy jednak szansę, by zadbać o zdrowie i wygląd swojego uzębienia.

Poznaj 5 kroków, które przybliżą Cię do wymarzonego uśmiechu i pozwolą cieszyć się mocnymi zębami przez długi czas.

1. Szczotkowanie to podstawa

Nie możemy marzyć o śnieżnobiałych zębach bez ubytków, jeśli będziemy zapominać o ich regularnym, dokładnym szczotkowaniu. Dentyści coraz częściej polecają korzystanie ze szczoteczek sonicznych, które lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc i czyszczą dokładnie powierzchnię zębów, usuwając najdrobniejsze zabrudzenia, bakterie i osad. Wybieraj szczoteczki z miękkim lub średnim włosem, tak by podczas szczotkowania zapewnić delikatny masaż dziąseł, usunąć resztki zalegające bezpośrednio przy dziąsłach czy szczotkować język bez podrażniania go.

Jak często szczotkować zęby? Minimum dwa razy dziennie, a optymalnie po każdym posiłku. Mycie zębów nie powinno trwać krócej, niż 2 minuty. Zacznij od frontu, później wyszczotkuj powierzchnie żujące, a na koniec skup się na wewnętrznej części zębów, zbyt często pomijanej lub niedokładnie szczotkowanej.

mycie zebów

2. Nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej

Każde szczotkowanie zębów powinno zakończyć się płukaniem z wykorzystaniem specjalnego płynu, który ułatwi usuwanie pozostałości bakterii, zapobiegnie gromadzeniu się płytki nazębnej i obniży ryzyko stanu zapalnego dziąseł, które w wyniku gromadzenia się osadu z czasem zaczynają krwawić podczas każdego szczotkowania. Pamiętaj też, by przynajmniej raz dziennie po szczotkowaniu (przed płynem) użyć nici dentystycznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć w każde zagłębienie, szczególnie gdy nie możesz pochwalić się perfekcyjnie prostym zgryzem. Nić dentystyczna jest niezwykle ważna w procesie dokładnego czyszczenia zębów i dbania o piękny uśmiech.

3. Wybór pasty do zębów

Pasta do zębów nie powinna być przypadkową tubką, po którą sięgniesz na promocyjnej półce w drogerii lub markecie. Warto dopasować ją do specyfiki zębów i dziąseł, zwracając uwagę na produkty dedykowane do zębów nadwrażliwych, dla krwawiących dziąseł czy zębów z problemem próchnicy. Dobrej jakości pasty powinny zawierać fluor, wapń i chlorek potasu wzmacniające szkliwo zębów i zapobiegające namnażaniu się bakterii. Jeśli chcesz wykorzystać pasty wybielające, pamiętaj by nie była to pasta stałego użytku – po każdej kolejnej tubce zrób przerwę i zużyj jedną tubkę zwykłej, wzmacniającej pasty do zębów.

4. Regularne wizyty dentystyczne

Wizyta u stomatologa nie musi być straszna, jeśli odpowiednio dbasz o higienę jamy ustnej, a w gabinecie pojawiasz się na regularnych kontrolach. Dentystę warto odwiedzić przynajmniej raz na pół roku, sprawdzając podczas wizyty stan zdrowia zębów i dziąseł oraz reagując w przypadku pojawienia się drobnych ubytków zanim te przerodzą się w trudniejsze do leczenia, wymagające uzupełnienia i bolesne, trwałe uszkodzenia struktury zęba.

dentysta

5. Skaling i piaskowanie – profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie

Odwiedzasz dentystę regularnie? Nie zapominaj, by przynajmniej co roku zapytać o zabieg skalingu usuwający kamień nazębny oraz drobne przebarwienia i osad osiadający w trudno dostępnych miejscach. Uzupełnieniem zabiegu może być także piaskowanie. Po profesjonalnym oczyszczeniu zęby są pokrywane specjalnym środkiem z fluorem eliminującym nadwrażliwość po zabiegu oraz chroniącym szkliwo przed próchnicą. Skaling nie powinien być traktowany jako sposób na ograniczenie codziennego mycia zębów – prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa, bez której wszelkie zabiegi oczyszczania i wybielania zębów w gabinecie nie przyniosą większego efektu i nie ochronią zębów przed uszkodzeniami.

 

Related articles

Back to Top