Rodzaje folii samochodowych

Oklejanie samochodu jest coraz bardziej popularne. Folie mają wiele zastosowań i możemy je dopasować do naszych potrzeb i oczekiwań. Możemy podzielić je na kilka grup w zależności od tego jaki jest rezultat ich działania.

Folie wrappingowe

Służą one do zmiany wyglądu samochodu, do tak zwanego car wrappingu. Na polskich drogach możemy spotkać coraz więcej aut przerobionych w ten sposób. To świetny sposób, aby w łatwy sposób zmienić wygląd naszego samochodu, uatrakcyjnić je i wyróżnić. To też ciekawa propozycja dla firm, które chcą mieć podobne, charakterystyczne i spójne z designem marki pojazdy służbowe.

Dużą zaletą folii wrappingowych jest szeroki wybór kolorów i rodzajów. Zdarza się wręcz, że dzięki temu rozwiązaniu możemy uzyskać więcej rezultatów niż przy zwykłej usłudze lakierniczej. Szczególnie zwracają uwagę takie rozwiązania jak folie matowe, satynowe i tzw. kameleony.

Dla szczególnie odważnych kierowców można znaleźć nawet produkty imitujące skórę czy zamsz. Takie rozwiązanie w naturalny sposób chroni nasz lakier przed uszkodzeniami związanymi z zabrudzeniami lub odbarwieniami lakieru wynikającymi z promieniowania UV. Wybierając ten produkt warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj folii i zaprezentuje próbki.

Folie ochronne

Innym rozwiązaniem są bezbarwne folie ochronne, które służą do zabezpieczania karoserii. Mają one około 170 mikronów grubości i są niezwykle skuteczne. Jest to na tyle dobre rozwiązanie, że czasem nawet zarysowania po gwoździu nie niszczą naszego lakieru.

folia ochronna na samochód

Możemy wybierać spośród dwóch typów produktów. Folie przezroczyste są praktycznie niewidoczne dla oka i pozostawiają samochód w takim stanie jak przed ich położeniem. Jeżeli zdecydujemy się na matową wersję to na błyszczącym lakierze da to piękne satynowe wykończenie. Wspaniałą właściwością tego rozwiązania jest zdolność do samo regeneracji. Drobne ślady i zarysowania samoistnie zasklepiają się. Dzięki temu nasz lakier wygląda na nienaruszony przez długi czas i nie widać, że jest pokryty folią.

Folie do przyciemniania szyb

Często to rozwiązanie kojarzone jest z poprawą wyglądu samochodu, jednak to nie jedyna zaleta przyciemniania szyb przy użyciu folii. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania powstaje powłoka antyrefleksyjna, która odbija promienie podczerwone. To powoduje, że auto na postoju mniej się nagrzewa.

Zmniejsza też ilość szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszego organizmu podczas jazdy. Kolejną zaletą tych folii jest to, że w razie wypadku dodatkowo chroni ona kierowcę przed zranieniem kawałkami szkła.

Oklejając szyby musimy zwrócić uwagę na przepuszczalność światła. Ten współczynnik nie może być mniejszy nić 70%. W innym przypadku auto nie będzie spełniać wymagań prawnych i nie przejdzie przeglądu. Pamiętajmy, że przednie szyby możemy przyciemnić tylko w minimalnym stopniu. Przepuszczalność światła powinniśmy  folii powinniśmy zsumować z tym, jak światło przepuszcza seryjna szyba.

folia przyciemniająca

Kiedy chcemy okleić szyby cena tego zabiegu zależy od ilości szyb i rodzaju pojazdu. Bardzo istotna jest również jakość folii którą oklejamy. Często możemy znaleźć tańsze materiały, jednak nie powinniśmy się na nie decydować.

Nawet jeżeli zaraz po założeniu będą one wyglądały świetnie, po kilku tygodniach folia może wyblaknąć lub zmienić barwę na fioletową. W takiej sytuacji zamiast poprawić wygląd auta pogorszymy go. Droższy materiał zapewni dobry wygląd i ochronę naszych szyb na lata. W zależności od auta przyciemnione szyby mogą nadać mu sportowego charakteru lub elegancji.

Warto pamiętać, by folie kupować tylko i wyłącznie u sprawdzonych firm.

Related articles

Back to Top