Z czego wykonane są szelki dla szczeniaków?
Pojawienie się nowej istoty w rodzinie to z pewnością jedno z bardziej ekscytujących wydarzeń w życiu. Pamiętajmy jednak, że pies to przede wszystkim obowiązek, a zapewnienie mu odpowiednich warunków do poprawnego rozwoju jest niezwykle ważne. Zwłaszcza na początku właściciele czworonogów stoją przed trudnym wyborem akcesoriów dla swojego pupila. Możliwości jest bardzo wiele, ale to, na czym najbardziej powinno nam zależeć to bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. W tym artykule skupimy się na dobrze dobranych szelkach dla psa oraz sprawdzimy, czy będą one odpowiednie dla szczeniaka. Dowiesz się także, z czego są wykonane i czy będą lepszą alternatywą dla obroży.
Szelki dla szczeniaka
Choć wybór podstawowych akcesoriów dla naszych pupili może wydawać się prostym zadaniem, właściciele nie zawsze wiedzą, jakie szelki będą odpowiednie dla szczeniaka. Takie wątpliwości nie są bezpodstawne. Szczeniaki mają inne potrzeby i wymagania oraz inną budową anatomiczną niż dorosłe osobniki tej rasy. W przeciwieństwie do szelek, obroża może powodować ucisk w przypadku większych i silniejszych psów, np. podczas ich ciągnięcia. Z tego względu warto wyposażyć szczenię w odpowiednio dopasowane szelki, dzięki którym zapewnisz futrzakowi komfort, a przy okazji będziesz mieć możliwość kontrolowania jego ruchów i szybciej nauczysz go poruszać się na smyczy.
Podstawowe rodzaje szelek
Wśród wielu dostępnych na rynku zoologicznym modeli szelek dla szczeniaka, najbardziej odpowiednimi będą te, które nie powodują zniekształceń stawów ani wad postawy. Dobrze dobrane szelki dla psa powinny być przede wszystkim bezpieczne i praktyczne. Poznajmy zatem najpopularniejsze modele, cieszące się sporym uznaniem wśród właścicieli czworonogów.
Szelki typu guard
Oejmują psa na wysokości szyi i klatki piersiowej, a obręcze połączone są paskiem grzbietowym i mostkowym. Wykonane z miękkiej taśmy polipropylenowej nie powodującej podrażnień. Bardzo wygodne i komfortowe, świetnie sprawdzą się w przypadku szczeniąt, które wciąż się rozwijają i rosną.
Szelki typu step-in
Proste, trójkątne szelki z paskiem mostkowym. Doskonale sprawdzą się w przypadku psów, które niezbyt mocno ciągną za smycz. Bardzo szybkie i wygodne w założeniu. Regulowane szelki dla psa posiadają praktyczne, wygodne zapięcie, dzięki czemu nie będą krępować ruchów zwierzęcia. Trzeba jednak pamiętać, że stosowane u silnych psów z tendencją do szarpania mogą prowadzić do deformacji stawowych i mięśniowych.
Szelki norweskie
Ten rodzaj szelek świetnie sprawdzi się w przypadku silnych psów dużych ras. Wyposażone w przedni pas znajdujący się na klatce piersiowej poniżej szyi czworonoga nie ograniczają ruchów zwierzęcia. Powinni się na nie decydować właściciele psów o dużych gabarytach. Głównymi przedstawicielami rasy są, na przykład berneński pies pasterki lub mastif. Wykonane są z miękkiej, ale bardzo wytrzymałej taśmy obszytej ozdobnym materiałem.
Szelki bezuciskowe
Psy, które mocno się wyrywają powinny nosić szelki bezuciskowe. Nie mają one pasów, a cała konstrukcja opiera się na odpowiednio wyprofilowanej siateczce lub materiale, który świetnie dopasowuje się do ciała czworonoga. Zazwyczaj są też lżejsze i bardziej miękkie niż pozostałe modele, a ich zakładanie przebiega zdecydowanie szybciej. Wybór szelek bezuciskowych sprawdzi się w przypadku niecierpliwych szczeniaków oraz zapewni mu komfort podczas codziennych wypraw.
Dobrze dobrane szelki dla Twojego psa
Każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, dlatego nie ma jednych i uniwersalnych szelek dla szczeniaków, które będą pasować wszystkim czworonogom. W sklepach internetowych z akcesoriami dla zwierząt domowych znajdziesz wysokiej jakości szelki skrojone na różne okoliczności. Oryginalne wzory i piękne kolory, które w ciekawy sposób wyróżnią Twojego małego przyjaciela na spacerach oraz zapewnią mu maksymalny komfort i wygodę. Należy pamiętać, aby dobrać szelki do konkretnej rasy i budowy ciała Twojego psa. Oprócz tego, ważne jest także to, czy pupil ma szeroką i mocno rozbudowaną klatkę piersiową oraz czy należy do ras szczupłych i drobniejszych.