Dowiedz się wszystkiego o impregnacji związanej z kostką brukową

 W ostatnich latach na pewno wiele osób zaobserwowało pewne zjawisko. Chodzi mianowicie o to, że coraz więcej przydomowych ogrodów, terenów wokół różnorakich instytucji, podjazdy do firm i tak dalej wyłożone są kostką brukową. Skąd w ostatnim czasie wzięła się moda na tego typu układanie kostki brukowej? Prawdopodobnie z tego, że pojawił się bardzo duży wybór tego materiału.

To nie jest to co było kiedyś, gdy można było jedynie stworzyć przed domem szary chodnik wylany z betonu lub w przypadku różnych instytucji, które jeśli zechciały utwardzić teren wokoło budynków musiały wykorzystać do tego celu sześciokątne, bardzo grube i ciężkie płyty betonowe. Po pewnym czasie pojawiła się także opcja stosowania tak zwanych kostek Bauma, ale walorów estetycznych to ona w żadnym stopniu nie posiadała. Obecnie kostkę brukową można zakupić w najróżniejszych kształtach, wielkościach i kolorach. Dzięki temu i ułożenie tejże kostki brukowej sprawia dużo więcej przyjemności, ale także końcowy efekt potrafi niejednokrotnie przyprawić o zawrót głowy. Rezultat bowiem bardzo często jest oszałamiający.

ścieżka z kostki brukowej

Gdy zatem ktoś zdecyduje się wykorzystać na swoim terenie tenże materiał, może być całkowicie pewien, że surowiec ten wytworzy wysokiej jakości walory estetyczne, ale także będzie służyć przez długie lata. Pojawia się zatem pytanie czy pomimo „wrodzonej” wytrzymałości, można w jakikolwiek sposób wydłużyć żywotność kostki brukowej? Oczywiście, że tak. Jest to możliwe dzięki stosowaniu do niej specjalnych impregnatów. Naturalnie mogą pojawić się głosy sprzeciwu, które pytać będą czy jest sens ulepszać coś co samo w sobie jest wystarczająco dobre?

I dodatkowo wydawać na to całe mnóstwo pieniędzy? Rzecz jasna jest w tym dużo racji, bo impregnacja ułożonej kostki brukowej do tanich nie należy, ale mimo wszystko taki zabieg jest dużo tańszy niż wymiana całej nawierzchni wraz z zakupem nowej kostki. Po co zatem uodparniać chodniki? Przede wszystkim dlatego, że przedłuża to żywotność kostek (szczególnie poprzez wzrost odporności na ścieranie, któremu są one nieprzerwanie poddawane), ale także przeciwdziała odpryskom, na które niestety bruk w Polsce jest bardzo narażony przez nieustannie zmieniającą się aurę. Impregnacja także ożywia kolory występujące w nawierzchni.

Dzięki niej nie blakną one tak łatwo, co poprawia gustowność kostki brukowej przez długie lata. Poza tym stosowanie impregnatów ułatwia potem mycie nawierzchni, gdyż wszelkie zabrudzenia dużo łatwiej dają się wyczyścić z zaimpregnowanej powierzchni – twierdzi firma Dominik-Bruk zajmująca się układaniem kostki. Poza tym z racji tego, że impregnat jest środkiem chemicznym oraz trującym, to uniemożliwia on wzrost zielska oraz mchów, dodatkowo przy tym formując na kostce niewielką powłokę, która sprawia, że jakiekolwiek nasiona mają spory problem by wpaść między kostki. Wydaje się, że te argumenty są wystarczające do tego, by przekonać wahające się jeszcze osoby. Jeśli zatem chce się, aby ułożona przed domem czy firmą kostka brukowa służyła wiele lat, to naprawdę warto co jakiś czas zastosować do niej impregnat.Related articles

Back to Top