Czy rozliczony podatek w Niemczech, rozliczamy jeszcze w Polsce?

Praca w Niemczech może dawać naprawdę satysfakcjonujące zarobki, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób korzysta z okazji i wyjeżdża za zachodnią granicę właśnie w celach zarobkowych! Wykonywanie nawet bardzo prostych prac może dawać przyjemną wypłatę, a to wszystko dlatego, że jest ona wypłacana w euro, czyli w walucie znacznie silniejszej niż polskie PLN-y. Pracując nawet na najniższym stanowisku w Niemczech można zarobić tam kwoty, które w Polsce widywane są wyłącznie na stanowiskach wyższego szczebla w międzynarodowych korporacjach!

Oczywiście wraz z zarobkami w Niemczech, przychodzi obowiązek rozliczenia się z nich z urzędem skarbowym. Pytanie jednak brzmi, czy trzeba zrobić to podwójnie, raz w Polsce, a raz w Niemczech, czy wystarczy tylko raz? Jak rozliczyć się z pieniędzy zarobionych za naszą zachodnią granicą? Czy rozliczenie podatku i zwrot podatku z Niemiec jest trudne? Wiele osób boi się tych wszystkich rzeczy i obawia się tego, że może ich spotkać podwójne, bardzo niekorzystne opodatkowanie! A prawda jest zdecydowanie bardziej pozytywna!

Czy po pracy w Niemczech trzeba rozliczać się w dwóch krajach?

Po części trzeba składać rozliczenia podatkowe zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Po Polskiej stronie trzeba wypełnić specjalny PIT od zarobków zagranicznych, który dołącza się do zeznania wraz z innymi PIT-ami z pracy w Polsce. W Niemczech trzeba rozliczyć wyłącznie tę pracę, którą się tam wykonywało. Nie trzeba rozliczać tego, co ewentualnie robiło się w Polsce. Oczywiście to wszystko brzmi naprawdę skomplikowanie, jednak wcale takie nie jest. Co więcej, rozliczanie się z podatków w Niemczech ja i Polsce, wcale nie skutkuje podwójnym opodatkowaniem tych samych pieniędzy! W żadnym wypadku! Celem złożenia rozliczenia, jest po prostu przedstawienie na papierze tego, jak w danym roku rozliczeniowym wyglądały twoje zarobki. Te wszystkie papiery składasz więc w celach informacyjnych przede wszystkim! W Polsce nie będziesz musiał płacić podatku za pieniądze zarobione w Niemczech, te pieniądze rozliczasz bezpośrednio z niemieckim urzędem skarbowym i ewentualnie ten właśnie urząd jest zobowiązany później do dostarczenia ci zwrotu podatku, jeżeli byś się do tego kwalifikował!

rozliczenie podatku w niemczech

Kto może ci pomóc w złożeniu zeznań podatkowych?

Oczywiście z urzędami skarbowymi po obu stronach możesz rozliczać się samodzielnie, jednak jeżeli nie jesteś w tym biegły i możesz popełnić błędy, lepiej jest zainwestować w usługi firm, które profesjonalnie zajmują się takimi rzeczami. Pracownicy takich firm jak np. Tax-Pol z Wrocławia często biegle znają język kraju, w którym rozliczane są podatki, dzięki czemu są w stanie biegle wypełniać dokumenty w tym języku! Ponadto, takie firmy mają doświadczenie w prowadzeniu usług, dzięki czemu nie popełniają błędów. Cały proces składania zeznań jest więc łatwy i szybki.

Dlatego właśnie najbardziej opłaca się takie rzeczy, jak podatki zostawiać profesjonalistom. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o papiery, których nie rozumiesz, ale które przy złym wypełnieniu mogłyby ci bardzo zaszkodzić. Nie ma co, robić takich rzeczy samodzielnie – po to właśnie powstały takie firmy, gdzie zajmują się tym wszystkim księgowe znające się zarówno na języku, jak i na przepisach danego kraju. Ty w tym czasie możesz zarabiać kolejne pieniądze i po prostu cieszyć się życiem!Related articles

Back to Top