Wszywki alkoholowe metodą leczenia alkoholizmu
Słowo abstynencja dla osoby, która spożywa duże ilości alkoholu jest czymś strasznym. Wszystko jest kwestią samozaparcia i silnej woli osoby pijącej. Kwestia pić czy nie pić dla wielu osób jest prostym wyborem, jednakże nie dla osób uzależnionych od alkoholu. Niektórym ludziom prosto jest mówić: „Nie pij, to nie będziesz miał problemu”. Niestety, alkoholikom bardzo cięzko jest nie pić a przede wszystkim wytrwać dłuższy czas w trzeźwości. Alkoholizm to nałóg, który jest koszmarem. Sama decyzja o abstynencji nie pomoże w walce z nim. By przestać pić należy zgłosić się do specjalnej poradni, która pomoże osobie uzależnionej w walce z nałogiem. Alkoholicy często nie chcą się przyznać do problemu jaki mają, a walka z nałogiem na własną rękę nie przyniesie im długotrwałego i zadowalającego efektu. Często powoduje to skutek odwrotny do zamierzonego, a problem choroby alkoholowej pogłębia się. Osoba mająca problem z alkoholem zawsze znajdzie jakąś okazję do tego aby się napić i „zalać” swoje cierpienie.
Leczenie alkoholizmu metodą awersyjną
Istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu, jedną z nich jest terapia awersyjna. To najpopularniejsza terapia w Polsce i polega na aplikowaniu osobie uzależnionej substancji, która nazywa się disulfiram. Wszywki występują w formie tabletek, które aplikuje się pod skórę. Osoba mająca wszywkę powinna pamiętać o licznych skutkach ubocznych po spożyciu alkoholu. Alkohol w połączeniu z substancjami leku prowadzi do nieprzyjemnych objawów, które zagrażają zdrowiu i życiu organizmu. Uważa się, że terapia awersyjna wykorzystująca wszywki alkoholowe powstrzymuje osobę uzależnioną od spożywania alkoholu dzięki jej świadomości co do objawów, które wystąpią w przypadku spożycia alkoholu.
Według terapeutów, wszywki alkoholowe są bardzo skuteczne i powstrzymują uzależnionego od picia alkoholu. Działają jako bodziec awersyjny, są metodą bardziej lub mniej trwałą. Na wyleczenie osoby uzależnionej ma wpływ wiele otaczających ją czynników, ale przede wszystkim jej nastawienie na działanie wszelkich rodzajów leczenia i metod walki z nałogiem. Czynniki motywujące ją są bardzo ważne.
Jak działa disulfiram?
Disulfiram wpływa głównie na metabolizm alkoholu etylowego. Normalnie po spożyciu alkoholu, wątroba rozkłada dehydrogenazę alkoholową do aldehydu octowego, który jest dla naszego organizmu nieszkodliwy. Wszywki alkoholowe hamują ten proces. Dlatego pacjent posiadający taką wszywkę, nawet po minimalnym spożyciu alkoholu, odczuwa wiele skutków ubocznych. Mogą być to objawy silnego zatrucia, czerwona twarz, silny ból łowy, silne i szybkie bicie serca, wymioty, biegunka i wiele innych. Wszystko to następuje bardzo szybko. Po około 5-10 minutach organizm pacjenta odmawia mu posłuszeństwa i cierpi straszne męki. Disulfiram w połączeniu z alkoholem powoduje wiele bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych, dlatego też alkoholikowi łatwiej jest przezwyciężyć nałóg. Napój w postaci wyskokowego trunku nie sprawia już takiej przyjemności.
Disulfiram jest wszczepiany w postaci wszywki pod skórę pacjenta podczas bardzo prostego zabiegu chirurgicznego. Na Polskim rynku znajduje się wiele leków farmakologicznych, które zawierają disulfiram i można je spożywać doustnie. Disulfiram działa około roku, więcej do poczytania: https://www.surgeryclinic.pl/