5 najlepszych sposobów nadzorowania bezpieczeństwa i higieny pracy

Dobre samopoczucie w pracy to podstawa. Zapewnia się je zazwyczaj przez miłą atmosferę, możliwość rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Natomiast jedną z podstawowych rzeczy zapewniającą dobre warunki pracy, o której wiele osób zapomina, jest dbanie o ogólne bezpieczeństwo i higienę pracy.

BHP to już od wielu lat zbiór zasad i warunków, które każda firma powinna spełniać, by zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Ten aspekt jest bardzo często pomijany, dlatego sprawdźmy co robić, aby stale dbać o odpowiednie warunki bezpieczeństwa i przypominać o nim pracownikom.

Prawny nadzór bezpieczeństwa pracy – kiedy wprowadzić?

Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeganie zasad BHP jest często przez władze lekceważone. Nie sprawdza się systematycznie wszystkich wymogów widniejących w rozporządzeniach i ustawach, dlatego też pracodawcy nie dbają o nie należycie.

Mają oni jednak prawny obowiązek zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki pracy, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia. Aby więc dobrze się tym zająć, warto wprowadzić nadzór BHP tak jak to robią przedsiębiorcy z Wrocławia. Można to zrobić np. w postaci oceny ryzyka zawodowego lub poprzez należyte troszczenie się o bezpieczeństwo w pracy.

Jak troszczyć się o BHP?

Troska o bezpieczeństwo wiąże się bezpośrednio ze sprawowaniem nadzoru nad nim przez pracodawcę oraz pracowników. Można to robić na kilka sposobów:

  1. Pierwszym z nich jest ogólne traktowanie zasad BHP jako elementu polityki pracy. Dzięki temu pracodawca i pracownicy będą mieli w umowach wypisane wymogi dbania o bezpieczeństwo i higienę i zostaną o nich powiadomieni już na początku współpracy. Niewielką wadą tego sposobu jest jednak fakt, że większość osób nie czyta ze zrozumieniem umów, a już zwłaszcza fragmentów o BHP. Wówczas z pomocą przychodzi inny sposób.
  2. Jest nim systematyczna i okresowa rozmowa pracodawcy z pracownikami. Może się ona odbywać oficjalnie lub w trakcie lunchu, jednak w tym czasie należy poruszyć kwestie BHP. Pozwoli to uzmysłowić pracownikom, jak ważne jest dbanie o jak najlepsze warunki pracy i zweryfikuje, kto tak naprawdę się o to troszczy.
  3. Dbanie o bezpieczeństwo nie leży jednak wyłącznie po stronie pracowników. Pracodawca powinien być żywym przykładem tego, jak sumiennie należy o nie dbać np. poprzez zapewnianie odpowiednich warunków bezpieczeństwa i czystości. Może to robić poprzez umieszczanie tablic informacyjnych, wydzielanie wyjść ewakuacyjnych, zapewnianie środków czystości i wielu innych elementów często opisanych w typowych przepisach BHP.
  4. Do najlepszych działań pracodawcy należy organizacja szkoleń BHP. To one w największym stopniu są w stanie doedukować pracowników i uzmysłowić im rangę dbania o bezpieczeństwo. Dzięki nim zespół wie, jak działać w sytuacjach kryzysowych, jak unikać zagrożeń, jak operować swoim pracowniczym sprzętem mogącym zagrażać życiu itp.
  5. Mimo wszystko nie każdy pracownik jest pozytywnie nastawiony do zasad BHP, ponieważ często utrudniają one pracownicze obowiązki. Natomiast skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji może być wyciąganie odpowiednich konsekwencji w razie łamania zasad oraz nagradzanie pracowników za ich dokładne egzekwowanie, np. w postaci premii.

Czy te sposoby można ze sobą łączyć?

Jak można zauważyć, sposoby nadzorowania bezpieczeństwa są różne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by je ze sobą łączyć. Ponadto stosowanie ich jednocześnie jest wskazane, gdyż dzięki temu pracodawca jest w stanie lepiej uzmysłowić pracownikom ważność zasad BHP.

Co jest najważniejsze w nadzorze bezpieczeństwa?

Powyżej opisane sposoby nadzoru BHP we Wrocławiu. To tam przeprowadza się najwięcej szkoleń uzmysławiających rangę wartości bezpieczeństwa pracy i to tam mówi się, że aby jakikolwiek sposób mógł zadziałać, konieczne jest zaangażowanie pracodawcy i pracowników w ogólne warunki pracy.

bhp

Podsumowanie

Wszystkim zależy na jak najlepszym samopoczuciu w pracy, a przestrzeganie zasad BHP pełni w tym temacie kluczową rolę. Dlatego też  niezależnie od tego, w jaki sposób się o nie dba, ważne jest, by stale troszczyć się i nadzorować poczynania zespołu w kontekście ogólnego bezpieczeństwa.

Related articles

Back to Top