Psychoterapia i jej najważniejsze cele
Psychoterapia w dzisiejszych czasach należy do jednej z bardziej popularnych form leczenia. Wiele jest osób, które wymagają specjalistycznego leczenia. Współpraca z psychologiem może zapewnić nam dojście do pewnych momentów w naszym życiu i powoli nam spojrzeć na nie w inny sposób. Warto udać się do psychologa w momencie, gdy zauważamy, że kompletnie nie radzimy sobie z obowiązkami, ciągle jesteśmy przybici, wycofani lub smutni.
Najważniejsze cele psychoterapii, to przede wszystkim dotarcie do pacjenta w taki sposób, by mógł on otworzyć się przed psychologiem i wspólnie z nim rozpracować pewne tematy swojego życia. Wiele jest trudnych tematów, z jakimi każdy z nas musi się zmierzyć, jednak dość często zdarza się, że pewna część społeczeństwa wymaga leczenia psychiatrycznego. Terapia w życiu niektórych osób jest nie tyle wskazana, co wręcz konieczna. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach musimy udać się do psychologa i czy każdy potrzebuje tego typu opieki.
Kto może udać się do psychoterapeuty?
Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ile znajomych nam osób uczęszcza na regularne spotkania z psychologiem. Zaburzenia psychiczne, to w dzisiejszych czasach problem, który wciąż rozrasta się na ogromną skalę. Różne są jednak przyczyny różnych zaburzeń. Warto więc wybrać się przynajmniej na konsultację do lekarza by mógł on stwierdzić, co nam faktycznie dolega i z jakiego powodu. Psychoterapeuta jednak zajmuje się nie tylko rozwiązywaniem naszych problemów i dochodzeniem do nich. Jego zadaniem jest przede wszystkim szczera rozmowa z nami, która również służy zbudowaniu odpowiednich relacji.
Psychoterapeuta w zupełnie inny sposób patrzy na nasze problemy, dlatego jest on odpowiednią osobą, która może nam faktycznie pomóc. Wizyta u psychoterapeuty jest ważna dla osób z poważnymi problemami psychicznymi oraz dla tych, którzy nie umieją się odnaleźć w dzisiejszym świecie. Do psychoterapeuty może się więc udać każdy z nas, kto tylko odczuwa taką potrzebę.
Najważniejsze etapy psychoterapii
Pierwszym etapem psychoterapii, jest nawiązanie z pacjentem dobrego i spójnego kontaktu. Psychoterapeuci to zazwyczaj osoby empatyczne i ciepłe, które chcą najpierw usłyszeć w czym leży problem, następnie w odpowiedni sposób go zrozumieć i nauczyć nas rozwiązywać wszelkie trudniejsze sytuacje. Regularne spotkania, które odbywają się z jednym terapeutą, mogą wnieść naprawdę wiele do naszego życia. Konieczne jest więc znalezienie dobrego psychoterapeuty, przełamać strach i wstyd i umówić się na pierwszą wizytę. Pierwsza wizyta może być stresująca, jednak celem psychoterapeuty nie jest w żaden sposób ocenianie nas. Osoba ta przyjmuje każdego pacjenta, obojętnie w jakim wieku, a następnie rozpoczyna terapię, która najczęściej odbywa się raz w tygodniu.
Artykuł powstał we współpracy z psycholog Małgorzatą Małek: http://psychologswidnica-malek.pl.