Czy warto pracować w Anglii jako kierowca?

Wbrew sytuacji społecznej i politycznej, polscy obywatele nadal jeżdżą do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i życia. Potwierdzają to statystyki według, których w Anglii mieszka ponad milion Polaków, co jest bez wątpienia najwyższym wynikiem w historii. Wśród emigrantów są także polscy kierowcy samochodów osobowych z przyczepą.

Pracownicy potrzebni od zaraz!

                Emigranci wykonują w Anglii zajęcia określane przez ich rdzennych mieszkańców jako „dull, dirty and dangerous”, są to zajęcia niechętnie wykonywane przez Anglików. Osoby emigrujące do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii najczęściej chcą polepszyć jakość swojego życia, dlatego też tego rodzaju zajęcia nie są im straszne i chętnie się ich podejmują przez wzgląd na znacznie wyższą stawkę niż mogliby uzyskać w rodzimym kraju.

                Zawodem, do którego ciągle poszukuje się pracowników pomimo znacznego bezrobocia są właśnie kierowcy, najczęściej posiadający kategorię C lub C+E czyli na samochody ciężarowe, często także z naczepą. Można powiedzieć, że takie oferty pracy pojawiają się masowo, a zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Niektóre firmy potrzebujące kierowców, inwestują w rozwój swoich pracowników w taki sposób, że dofinansowują im kursy na podwyższenie kwalifikacji lub wyrobienie prawa jazdy nowej kategorii.

kierowca c+e

Pomimo dużego zapotrzebowania na kierowców nie jest wcale tak łatwo znaleźć pracę osobie, która dopiero przyjechała i chce się zatrudnić w tym zawodzie. Dlaczego? Pracodawcy wymagają przynajmniej kilkumiesięcznego doświadczenia w prowadzeniu tych pojazdów na wyspach. Powód jest prosty, wręcz banalny, chodzi o to, żeby kierowca był przyzwyczajony do ruchu lewostronnego. Ta taktyka jest bardzo szkodliwa dla obu stron, ponieważ z jednej strony potencjalny pracownik nie dostaje szansy na zdobycie doświadczenia, a z drugiej pracodawcy, którym brakuje kierowców zniechęcają kandydatów.

Zarobki

               Stawki jakie nam zaproponują pracodawcy w Wielkiej Brytanii będą często zależne od miejsca, w którym się zatrudnimy. Większe pieniądze można uzyskać w większych miastach niż na prowincjach, ale duże znaczenie w kwestii wysokości wynagrodzenia ma też doświadczenie jakie posiada pracownik, im lepsze ma kwalifikacje, tym większe pieniądze może dostać. Na wyspach bardzo ceni się doświadczonych pracowników i fachowców, a pracodawcy starają się ich nie tylko przyciągnąć do siebie, ale także zatrudnić na dłuższy czas.

                Kierowca ciężarówki jest w stanie zarobić w Wielkiej Brytanii cztery, a nawet pięć razy więcej niż gdyby pracował w Polsce. Stawka godzinowa kierowcy może sięgać nawet 12 funtów, czyli około 55 zł, do tej kwoty mogą też dojść dodatki, na przykład za pracę nocną. Takie pensje przekonują wielu Polaków do zaryzykowania i znalezienia pracy poza granicami własnego kraju. Opłacalność zatrudnienia w innych państwach jest duża w sferze finansowej, szczególnie, gdy nie zmieniamy swojego zawodu, tylko wykonujemy tę samą pracę, co w Polsce.Related articles

Back to Top