Ekspertyza budowlana – kiedy wykonać przy zakupie domu z rynku wtórnego?
Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego, można stanąć przed koniecznością zatrudnienia rzeczoznawcy budowlanego w celu przygotowania ekspertyzy budowlanej. Na czym polega taka ekspertyza i kiedy konieczne jest jej wykonanie?
Na czym polega ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to obszerny dokument przygotowywany przez rzeczoznawcę budowlanego na zlecenie inwestora. Jest ona przeprowadzana w oparciu o szczegółowe badania danej nieruchomości. Zakłada uwzględnienie wyliczeń wytrzymałości elementów konstrukcyjnych oraz badań użytych do budowy materiałów. Ekspertyza budowlana w sposób szczegółowy określa:
- przyczyny powstania nieprawidłowości
- przyczyny powstania uszkodzeń
- przyczyny powstania stanu zagrożenia
- skutki wszelkich uchybień
- kierunki działań naprawczych
- kierunki działań zabezpieczających
Kierunki działań naprawczych i zabezpieczających występują w formie ogólnych wytycznych i zaleceń. Dopiero po sporządzeniu ekspertyzy budowlanej możliwe jest dalsze planowanie prac remontowych, modernizacji i wzmocnień budynku.
Przebieg ekspertyzy budowlanej
Ekspertyza budowlana przeprowadzana jest przez posiadającego odpowiednie uprawnienia rzeczoznawcę budowlanego. Na podstawie specjalistycznych badań oraz oględzin budynku fachowiec:
- określa obecny stan budynku
- określa przyczyny powstawania uszkodzeń
- wyszczególnia wymagane renowacje
- przedstawia przybliżoną wycenę kosztów prac renowacyjnych i remontowych
Specjalistyczne pomiary i badania wchodzące w zakres ekspertyzy budowlanej rozpoczynają się od oceny prawidłowości oraz stanu elementów konstrukcji, a także ekspertyzy dotyczącej nośności stropu. Następnie wyliczane jest dopuszczalne obciążenie elementów zabudowy, między innymi ścian i fundamentów. Wyniki przeprowadzonych pomiarów i badań zostają zawarte w odpowiednio sporządzonej dokumentacji, która przekazywana jest inwestorowi w formie zdjęć i rysunków.
Kiedy należy wykonać ekspertyzę budowlaną przy zakupie domu z rynku wtórnego?
Osoba decydująca się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego często posiada w planach jej modernizację. W wypadku chęci przeprowadzenia zabiegów renowacyjnych, modernizacyjnych oraz w sytuacji zmiany przeznaczenia budynku niezbędne jest sporządzenie ekspertyzy budowlanej. Dzięki wykonaniu ekspertyzy przez rzeczoznawcę budowlanego inwestor jest w stanie stwierdzić, czy zniszczenia budynku mają związek z naturalnym zużyciem materiałów, czy doszło do nich w wyniku naruszenia konstrukcji budowlanej. W sytuacji, gdy konstrukcja nośna budynku została naruszona w trakcie wykonywania prac remontowych i zauważalne są popękane ściany oraz różnego typu zarysowania i ugięcia, inwestor może potrzebować ekspertyzy budowlanej w celu uzyskania pozwolenia na dalsze prace związane z renowacją nieruchomości.
Dlaczego ważne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej domu z rynku wtórnego?
Rzetelnie sporządzona ekspertyza budowlana służy przede wszystkim zachowaniu bezpieczeństwa poprzez wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które w przyszłości mogłyby stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców bądź użytkowników danego budynku. Z tego powodu stanowi absolutną konieczność na etapie przygotowywania projektu rewitalizacji nieruchomości z rynku wtórnego. Dodatkowo, dzięki ekspertyzie budowlanej, możliwe jest określenie realnych kosztów prac remontowych.
Wybór specjalisty wykonującego ekspertyzę budowlaną
Zgodnie z uchwałą Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów ekspertyza budowlana powinna zostać przygotowana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane i tytuł rzeczoznawcy budowlanego. Najlepiej, by rzeczoznawca posiadał uprawnienia zarówno w zakresie projektowania, jak i wykonawstwa, gdyż w ten sposób jest w stanie nie tylko wskazać występujące nieprawidłowości, lecz także przedstawić sposób ich naprawy. Firma Usługi Projektowe Marek Świtlicki oferuje usługi wysoce wykwalifikowanych rzeczoznawców budowlanych o szerokich kompetencjach. Przeprowadzają oni szczegółowe badania i analizy umożliwiające bezpieczne wykonanie prac remontowych w nieruchomościach z rynku wtórnego.