Czy garaż blaszany powinien mieć okna? Wady i zalety
Tradycyjny i popularnie zwany „blaszak” to już nie tylko wiata ze srebrnej blachy, o prostej, skromnej konstrukcji. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na stworzenie wyjątkowo funkcjonalnego i estetycznego garażu blaszanego, który z powodzeniem może posiadać zainstalowane otwory okienne. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Ochrona nie tylko pojazdu silnikowego
Jeżeli garaż blaszany ma posłużyć nie tylko do zabezpieczenia pojazdu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, lecz spełnia szereg innych, dodatkowych funkcji, warto wówczas rozważyć wstawienie okien. To przede wszystkim doskonałe rozwiązanie w sytuacji wykorzystania garażu do przechowywania wszelakiego rodzaju narzędzi, sprzętu ogrodniczego a nawet roślin, dla których dostęp do naturalnego światła jest szczególnie ważny. Jeśli blaszak pełni rolę warsztatu, miejsca do majsterkowania, w którym spędza się długie godziny, możliwość wywietrzenia przestrzeni oraz naturalne oświetlenie korzystnie wpływają na komfort pracy i samopoczucie. Jeżeli się zdecyduje o potrzebie wstawiania okien, jak zrobić to najefektywniej?
Montaż okien w garażu blaszanym
Zadania można podjąć się samodzielnie albo zlecić wykonanie specjalistycznej firmie, zajmującej się produkcją garaży blaszanych. Dokonując zamówienia w profesjonalnej firmie ma się najczęściej do czynienia z oknami plastikowymi PCV, które są wykonane w kolorze brązowym i dostępne w dwóch rozmiarach. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać okno o powierzchni 100 x 60 cm albo 80 x 60 cm. Zaletą zamówienia gotowego garażu z zamontowanymi oknami jest solidne i pewne wykonanie. Otwór zostaje szczelnie zabezpieczony za pomocą stabilnej ramy, która jest wspawana w blachę. Linie wycięcia otworu okiennego zostają estetycznie zamaskowane poprzez obróbkę krawędzi blachy, dzięki czemu uzyskany efekt prezentuje się bardzo estetycznie.
Ponadto, okna otwiera się w systemie uchylnym, w zależności od potrzeb do wewnątrz albo na zewnątrz konstrukcji. Zdecydowanym atutem jest możliwość demontażu okna praktycznie w każdym momencie użytkowania garażu blaszanego i pozostawienia wolnego otworu bądź obicia go nową warstwą blachy. Jest to więc praktyczne rozwiązanie, które umożliwia przywrócenie pierwotnych funkcji garażu w dowolnym momencie. Niestety, jeżeli preferuje się inne warianty kolorystyczne garażu, gotowe rozwiązania w postaci brązowych framug okiennych mogą się okazać niewystarczające.
Zazwyczaj kolory są dopasowane do konstrukcji stalowej blaszaka, który jest pokryty również brązową farbą antykorozyjną. W przypadku zamówienia standardowego, srebrnego modelu, całość może wyglądać mało efektywnie. Natomiast spełni swoje funkcje estetyczne przy wyborze garażu blaszanego, imitującego drewnianą konstrukcję, którą można uzyskać poprzez zastosowanie specjalnej, drewnopodobnej powłoki na blasze. Również przy wyborze garaży blaszanych akrylowych tego typu gotowe okna będą wizualnie komponować się z całością konstrukcji.
Montaż okien – o czym warto pamiętać?
Oczywiście można podjąć się samodzielnie zadania i stworzyć dowolny typ oraz kolor okna. Jednakże wymaga to dodatkowego doświadczenia oraz poświęcenia bezcennego czasu i energii. Jeżeli specjalizujemy się w tego typu pracach remontowych, można przykładowo uzupełnić otwór okienny o parapet, który nie jest zapewniony w gotowych modelach. Parapet podnosi funkcjonalność oraz estetykę okna, i też zabezpiecza przed ściekaniem wody do środka. Niezależnie jaką decyzję się podejmie, warto wyposażyć garaż w specjalną powłokę antykondensacyjną. Jest to filc naklejany od wewnętrznej strony blachy dachowej, odpowiedzialny za zbieranie skraplającej się pary wodnej. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie chce się by woda ściekała i niszczyła okien ani przechowywanych w garażu przedmiotów. Taka sytuacja może się zdarzyć, jeśli występuję zbyt duża różnica temperatur albo blaszak został źle ocieplony.