Siłowniki do bram – przegląd

Siłownik do bramy to jeden z kluczowych elementów konstrukcji bramy automatycznej, bo to właśnie on odpowiada za możliwość poruszania skrzydłem bramy bez użycia siły mięśni.

Siłowniki do bram mogą, zależnie od miejsca ich zastosowania i wymaganej częstotliwości pracy charakteryzować się zupełnie innymi parametrami znamionowymi, zależnymi także od rodzaju zastosowanej bramy, sposobu jej otwierania czy wreszcie jej wielkości i ciężaru. Co warto wiedzieć o siłownikach do bram i jak wybrać właściwy?

Siłowniki do bram – rodzaje i charakterystyka

Siłowniki stosowane w bramach dzieli się standardowo pod kątem rodzajów bramy, do jakich mogą zostać zastosowane. Inaczej będą zachowywały się siłowniki do bram przesuwnych, których zadanie polega na przesuwaniu skrzydła bramy po poziomej prowadnicy, na której zamontowana jest listwa zębata, inaczej siłowniki do bram skrzydłowych otwieranych wahadłowo jak tradycyjne drzwi, a jeszcze inaczej siłowniki do bram segmentowych i rolowanych składanych w nadprożu bramy w stylu bram przemysłowych.

Siłowniki można dodatkowo podzielić na trzy typy konstrukcyjne:

  • siłowniki z napędem śrubowym,
  • siłowniki z ramieniem łamanym,
  • siłowniki ukrywane pod gruntem (tzw. zakopywane).

Każdy z nich będzie po raz kolejny sprawdzał się w nieco innych zastosowaniach – te z napędem śrubowym to doskonałe rozwiązanie dla bram, w których przekrój słupka montażowego nie pozwala na montaż większego systemu.

Siłowniki można rozróżniać pomiędzy sobą nie tylko na podstawie zastosowania, ale też zadeklarowanych przez producenta parametrów, których wybór będzie uzależniony od parametrów bramy, którą ma operować.

Silniki o większej mocy i udźwigu przydadzą się do bram o większej powierzchni, zamontowanych na nierównym terenie oraz bram, na których drodze mogą pojawiać się różnego rodzaju opory – wiejący silnie wiatr, opadające liście, tarcie.

Każdy z wymienionych czynników wpływa na to, jaką siłę należy włożyć aby bramę płynie przesunąć, dlatego też będą miały one niebagatelne znaczenie przy wyborze odpowiedniego siłownika.

siłownik do bramy

Jak prawidłowo dobrać siłowniki do bram?

Uwzględniając wszystkie niezbędne parametry, a więc nie tylko rozmiar bramy ale też warunki, w jakich pracuje, czynniki środowiskowe wpływające na jej działanie czy nawet materiał, z jakiego została wykonana, dobór parametrów siłownika do bram nie powinien sprawiać większego problemu.

Producenci zaznaczają zwykle zalecane wymiary bramy dla danych siłowników oraz wskazują precyzyjnie do jakiego rodzaju bramy nadaje się dany siłownik. Pod uwagę należy wziąć zawsze nieoczekiwane sytuacje i opory, które mogą wymagać od siłownika włożenia większej siły w uruchomienie bramy i tym samym uszkodzić go, jeśli jego moc nie pozwoli na osiągnięcie takiego poziomu wydajności.

Warto pamiętać też, że nie każdy siłownik jest w stanie pracować z określoną intensywnością i podczas gdy jedne sprawdzą się do otwierania prywatnej bramy garażowej kilka razy dziennie, prawdopodobnie nie będą w stanie obsłużyć otwieranej co kilkanaście minut bramy wjazdowej do garażu w kompleksie bloków mieszkalnych.

Dobierając siłownik bramy należy pamiętać też o tym, w jakich warunkach przyjdzie mu pracować –warunki atmosferyczne mogą wpływać również na parametry samej bramy – w pełni zabudowana będzie stawiała większy opór podmuchom wiatru, a wykonana z drewna będzie nabierała wagi z powodu wilgoci, a siłownik, w obydwu przypadkach będzie pracował ciężej.

Wybór odpowiedniego siłownika do bramy może wydawać się sprawą skomplikowaną, jednak bogata oferta Grodex pokazuje, że rynek mechanizmów do bram jest dziś gotowy na bardzo specyficzne oczekiwania swoich klientów.

Znając dokładnie parametry bramy i biorąc pod uwagę wszystkie opisane wyżej aspekty jej pracy, znalezienie właściwego rozwiązania nie powinno stanowić większego problemu – w przypadku wątpliwości można zawsze skontaktować się ze specjalistą z serwisu, który z pewnością doradzi w kwestii planowanej inwestycji.

Related articles

Back to Top