Przemysł 4.0 – co się za Tym kryje?

Zanim będzie można mówić o czwartej rewolucji przemysłowej, należałoby pokrótce opisać, jak wyglądała do niej droga. Rewolucja przemysłowa została zapoczątkowana w XVIII wieku w Anglii i Szkocji. To właśnie w tym okresie miały miejsce niezwykle dynamiczne zmiany w obrębie gospodarki. Ten niezwykle przełomowy dla całego świata proces jest określany mianem – “pierwszej rewolucji przemysłowej”. Przez wieki gospodarka opierała się przede wszystkim na rolnictwie, manufakturach oraz rzemiośle. W XVIII wieku nastąpił wielki przełom, który wyznaczył Europie Zachodniej nowy, nieznany dotąd kierunek. To właśnie wtedy po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać mechaniczne krosna tkackie, które pozwoliły na przemysłową produkcję z wykorzystaniem maszyn parowych. Było to bardzo istotne wydarzenie, które zapoczątkowało serię innych odkryć. Głównym powodem dynamicznych zmian była stale rosnąca liczba ludności, rozwój handlu morskiego, wolny kapitał, jak i ciągły rozwój nauki. Wszystko to wpłynęło nie tylko na zachodnioeuropejską gospodarkę, ale także i na samych ludzi – ich światopogląd, styl życia i majętność. W XIX wieku miała miejsce druga rewolucja przemysłowa. W tym stuleciu wynaleziono elektryczność, która przyczyniła się do jeszcze większych zmian w obrębie produkcji. Wiek XX przyniósł wiele innych odkryć technologicznych, które dla dziejów ludzkości okazały się być kluczowe. W latach 70 zaczęto bowiem powszechnie korzystać z komputerów, które przyczyniły się do automatyzacji sektora przemysłowego. Dopiero teraz można zacząć opisywać czwartą rewolucję przemysłową, która rozpoczęła się w 2013 roku i właściwie nadal trwa! Zmiany w XXI wieku wiążą się z upowszechnieniem internetu i sieci bezprzewodowych, wymianą i przetwarzaniem danych oraz jeszcze większą automatyzacją w obrębie przemysłu.

Przemysł 4.0 – co się za Tym kryje?

Termin “przemysł 4.0” staje się coraz bardziej powszechny, mimo to nie każdy może zdawać sobie sprawę co właściwie on oznacza. Niestety w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pojęcie to jest bowiem bardzo szerokie i złożone, przez co ciężko jest znaleźć jedną definicję, która miałaby w prosty sposób wytłumaczyć czym właściwie jest przemysł 4.0. Wszystko dlatego, że termin ten jest stosunkowo nowy, przez co można go wręcz określić swoistym neologizmem językowym. Nazwa przemysł 4.0 została pierwszy raz użyta raptem kilka lat temu – w 2011 roku w Hanowerze, gdzie odbywały się międzynarodowe targi Hannover Messe. Pojęcie przemysł 4.0 wywodzi się bezpośrednio z projektu strategii technik wysokich, które zostały opracowane przez niemiecki rząd. Przemysł 4.0 jest koncepcją, która opisuje niezwykle złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Proces ten obejmuje: integrację łańcucha wartości, wdrażanie nowych modeli biznesowych, jak również cyfryzację produktów i usług. Wdrożenie wszystkich tych rozwiązań możliwe jest wyłącznie za pomocą nowych technologii cyfrowych i zasobów danych, przy jednoczesnym zachowaniu łączności komunikacyjnej sieci maszyn, urządzeń i samych ludzi. Bodźcem dla przemysłu 4.0 są dynamicznie zmieniające się potrzeby konsumentów, którzy ostatnimi czasy poszukują przede wszystkim spersonalizowanych produktów i usług.

przemysl 4.0

Programowanie robotów przemysłowych – czy to istotne dla przemysłu 4.0?

W XXI wieku przemysł dynamicznie ewoluował, a każdy kolejny rok w tym stuleciu przynosi coraz to nowsze rozwiązania. Aktualnie branża przemysłowa zmierza do pełnej automatyzacji, która możliwa jest dzięki robotom przemysłowym. Takie urządzenia gwarantują wydajność, niezawodność i ergonomię, co dla tego sektora jest na wagę złota. Roboty przemysłowe usprawniają wszystkie procesy związane z automatyzacją przemysłu i robią to naprawdę znakomicie! Urządzenia działają niezwykle precyzyjnie, przez co pozwalają na polepszenie jakości wytwarzanego asortymentu i tym samym znacznie zwiększają zyski.

Roboty przemysłowe muszą być jednak odpowiednio zaprogramowane, ponieważ tylko wtedy można mówić o ich pozytywnym wpływie na procesy produkcyjne. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywają programiści, którzy programują urządzenia tak, aby działały one bezawaryjnie. Każda linia produkcyjna musi mieć własny, specjalnie stworzony projekt automatyzacji procesu produkcji, który powinien uwzględniać również dobór odpowiednich maszyn. Więcej na jego temat dowiesz się ze strony https://diko.pl/automatyczne-linie-montazowe/. Tylko precyzyjnie dopasowany plan jest gwarancją sukcesu, na którym bez wątpienia zależy każdemu zakładowi przemysłowemu.

Related articles

Back to Top