Kiedy zamówić szkło dmuchane?

Liczne rodzaje szkła, stosowane obecnie sprawiają, że wyroby z tego tworzywa towarzyszą nam praktycznie każdego dnia, na każdym kroku i przy każdej możliwej okazji.

Jednym z tych rodzajów jest szkło dmuchane. Nie każdy wie o tym, że początki tajemnicy szkła dmuchanego mają swoje korzenie na weneckiej wyspie Murano, a jej ujawnienie miało bardzo poważne konsekwencje. Dziś jednak o sposobie wytwarzania i cechach charakterystycznych możemy mówić w pełni swobodnie, a by je zakupić, nie musimy jechać aż do Wenecji.

Czym zatem charakteryzuje się szkło dmuchane i gdzie możemy je dostać?

Krótka historia szkła dmuchanego

Ogólna historia szkła sięga nawet odległych czasów przed naszą erą, jeśli zaś mowa o szkle dmuchanym, to najbardziej pożądanym towarem były wyroby pochodzące z pięknej, weneckiej wyspy Murano. Ogólnie możemy znaleźć informacje o tym, że huty szkła mieściły się przede wszystkim w lasach, ze względu na większą dostępność do drewna, którego ogromne ilości zużywano na opalanie pieców stosowanych przy wytapianiu szkła.

Brak możliwości przeniesienia się bliżej zabudowań był tłumaczony również wysokim zagrożeniem pożarowym. To sprawiało, że huty szkła nie były raczej zakładane w miastach. Pretekst ten wykorzystano również w Wenecji i po to, by zgromadzić wszystkich hutników w jednym miejscu (i zyskać nad nimi większą kontrolę), władze przeniosły całą produkcję na wyspę Murano.

Sposób produkcji szkła dmuchanego był owiany ścisłą tajemnicą, a ujawnienie jej mogło skończyć się wieloletnim więzieniem, a nawet śmiercią.

Ceny wyrobów szklanych sięgały niebotycznych poziomów, mogła się do tego przyczynić aura tajemnicy, jaka krążyła wokół całego procesu produkcji. Dziś jednak możemy tę tajemnicę poznać bez konsekwencji.

 

Zobacz też: http://felietony.com.pl/wyroby-ze-szkla-na-zamowienie/

 

Jak wytwarzane jest szkło dmuchane?

Jest ono kształtowane na gorąco w piecu donicowym. Hutnik wykorzystuje specjalną rurkę, na którą nabiera odpowiednią ilość szklanej masy z pieca. Następnie dmucha w rurkę za pomocą tzw. piszczeli szklarskiej, tworząc w ten sposób bańkę. Wydmuchana bańka jest następnie obrabiana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obracanie jej podobnie, jak w przypadku pizzy, by nadać jej okrągły kształt, z którego będą później wytwarzane określone wyroby.

Drugą metodą jest utworzenie z bańki cylindra, z którego odcinane są końce, powstały walec jest rozcinany i rozkładany na płasko, po czym również wykorzystuje się go do wytwarzania wyrobów. Charakterystyczną cechą szklanych tafli wytwarzanych tą metodą jest to, że za każdym razem uzyskujemy inną grubość, a co za tym idzie, również odcień. Może to być całkiem dużą zaletą tafli szkła dmuchanego, gdyż decyduje to o jej wysokim poziomie oryginalności. 

Przykladowy model kieliszka Exclusive wyprodukowanego w tradycyjnej hucie szkła.

Na jaką okazje warto zastosować wyroby ze szkła dmuchanego?

Ze względu na możliwość wytworzenia unikalnych produktów wysokiej jakości, szkło dmuchane jest tworzywem uniwersalnym, które sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji. Idealnym pomysłem jest złożenie indywidualnego zamówienia na szklane wyroby, które wykorzystamy jako prezent, np. ślubny.

Piękne, wysokiej jakości wyroby ze szkła dmuchanego oferuje Huta Szkła Robimax. Bogata oferta, szerokie możliwości wykonania zdobień czy zastosowanie piaskowania sprawia, że warto zapoznać z oferowanym asortymentem dużo dokładniej. Zarówno oryginalne formy prezentowane w katalogach, jak i możliwość złożenia zamówienia według własnego, oryginalnego projektu, to znakomity argument, przemawiający za zainteresowaniem się tematyką szkła dmuchanego oraz wykonywanych z niego wyrobów.

Related articles

Back to Top