3 pomysły na elewację zewnętrzną

Wykończenie wyglądu budynku po dokonaniu np. prac termoizolacyjnych jest ostatnim elementem, który wykonuje się podczas budowy domu. Warto wybrać odpowiedni rodzaj wykonywanej elewacji, który dopasowany będzie nie tylko estetycznie do otoczenia i całej posesji, ale także będzie pełnił rolę ochronną dla ścian zewnętrznych. Obecne trendy na rynku wyznaczają trzy podstawowe rodzaje wykonywania elewacji.

Elewacja zewnętrzna budynku – po co ją wykonywać i kiedy?

Warto wiedzieć, że prace związane z „montażem” elewacji zewnętrznej domu należy wykonywać
w miesiącach, w których temperatura nie przekracza 25-ciu stopni Celsjusza. Tego typu rozwiązanie jest rekomendowane z tego względu, iż tynki w wyższych temperaturach mogą schnąć zbyt szybko, co spowodowałoby uszkodzenia wykonywanej elewacji. Elewację zewnętrzną wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Dodatkowo pełni ona funkcję ochronną dla elementów ocieplenia budynku takich jak styropian lub wełna mineralna. Warto więc zadbać o ciągłość prac związanych z ociepleniem jak i wykonaniem elewacji zewnętrznej.

elewacja zewnętrzna, budowa domu

Rodzaje elewacji zewnętrznych – trendy 2020 roku

Osobą, która jest odpowiedzialna za sposób wykończenia elewacji oraz dobraną kolorystykę i materiały jest architekt, który wykonuje projekt budowlany. Specyfika wykonana przez profesjonalistę pozwala na łatwiejszy zakup odpowiednich materiałów oraz minimalizację ryzyka popełnienia błędu podczas prac. Obecnie najwięcej domów powstaje w technologii murowanej, w których ściany zewnętrzne wykańczane są tynkami oraz miejscowo dekorowane płytami klinkierowymi, betonowymi bądź okładzinami z tworzyw sztucznych czy nawet drewnem naturalnym. Obecnie rekomendowane są trzy sposoby wykonywania elewacji zewnętrznej. Do pomysłów, które mogą być wykorzystywane obecnie zalicza się:

  • Wykończenie tynkiem chropowatym oraz drewnem. Zazwyczaj wykorzystuje się deski drewna świerkowego lub sosnowego, rzadziej egzotyczne. Dzięki fabrycznym tłoczeniom deski można łatwo łączyć. Mocowane są one pionowo lub poziomo na wkrętach. Dodatkowym zabezpieczeniem tego typu elewacji jest impregnat, który należy odnawiać co kilka lat. Tego typu rozwiązanie pozwala wykończyć budynek w niezwykle estetyczny sposób, jednakże będzie to kosztowna inwestycja, ponieważ same deski wygenerują spore koszty.
  • Wykończenie elewacji kamieniem typu granit, marmur lub piaskowiec. Płyty kamienne są ciężkie, dlatego stosowane są na ścianach konstrukcyjnych lub osłonowych. Tego typu rozwiązanie wymaga wykorzystania specjalistycznych uchwytów przeznaczonych do tego typu rozwiązań. Koszty związane z tego typu wykończeniem elewacji zewnętrznej są wysokie ze względu na trudności technologiczne związane z montażem, ale także wysokimi kosztami zakupu materiałów okładzin.
  • Klinkier jako element wykończenia elewacji również jest bardzo dobrym rozwiązaniem,
    a dodatkowo jednym z najtańszych. Cegły bądź płyty wykonane z tego materiału cechują się wysoką trwałością oraz stosunkowo niską ceną w porównaniu do pozostałych pomysłów na wykończenie elewacji. Płyty klinkierowe są najlżejsze ze wszystkich materiałów, dlatego mogą być mocowane niemalże na całej powierzchni elewacji. Warto jednak łączyć kilka rodzajów materiałów wykorzystywanych do wykończenia wyglądu elewacji. Pozwoli to na zachowanie innowacyjnego wyglądu przy niewielkich nakładach finansowych. Klinkier montuje się zazwyczaj za pomocą specjalistycznych klejów – nie wymaga więc wiercenia otworów w ścianach na elementy mocujące.

Obecnie popularne jest także wykorzystywanie płyt betonowych oraz materiałów sztucznych np. płyt PCV do wykończenia elewacji zewnętrznych. Każde rozwiązanie pozwala na wiele kombinacji kolorystycznych oraz stylistycznych przez co można dopasować wygląd budynku niemalże do każdego gustu. Warto inwestować w materiały najbardziej zbliżone do natury oraz produkowane z jak najmniejszym zużyciem sztucznych składników. Związane jest to z myślą proekologiczną, która jest trendem 2020 roku.


Jeśli szukasz firmy, która zapewni Ci trwałe i estetyczne wykończenie elewacji zewnętrznych we Wrocławiu zapoznaj się z ofertą Stylbud.

Related articles

Back to Top