Co warto wiedzieć o odzieży pogrzebowej?

Odzież pogrzebowa, czyli wszystkie elementy garderoby, które ma na sobie zmarły w trakcie pogrzebu, są bardzo ważnym elementem ceremonii. Chcąc odpowiednio wyrazić szacunek do osoby zmarłej, powinniśmy dobrać odpowiedni ubiór – powinien być on stonowany i pasować do charakteru ceremonii.

Kto zapewnia odzież pogrzebową?

W tej sprawie warto skontaktować się z firmą pogrzebową, która zajmuje się obsługą pogrzebu. Już na pierwszym spotkaniu warto ustalić takie szczegóły, żeby na późniejszym etapie nie doszło do większych nieporozumień. Domy pogrzebowe często pobierają duże opłaty za organizację własnej odzieży. Rodzina przeważnie posiada uroczysty ubiór po osobie zmarłej, który można przekazać firmie pogrzebowej i poprosić o ubranie zmarłego w jego własną garderobę.

W co ubrać zmarłego?

Należy pamiętać, że ubranie ma na celu ukrycie wszelkich niedoskonałości – jej kluczowym zadaniem jest odwracanie uwagi od zmian, które zaszły na ciele od momentu śmierci bądź w wyniku choroby która do niej doprowadziła. W tym celu stosuje się kosmetykę pośmiertną, ale ubranie jest bardzo dobrym dopełnieniem całości. Jeżeli ciało uległo wypadkowi to właśnie ubiór maskuje wszelkie obrażenia – w tym celu stosuje się także różnorodne akcesoria, takie jak np. rękawiczki.

Przy doborze stroju należy pamiętać o tym, aby oddawała ona powagę oraz podniosłość sytuacji. Strój powinien także oddawać charakter i upodobania osoby zmarłej. Mogą to reprezentować różne akcesoria i dodatki do stroju pogrzebowego.

Dom pogrzebowy - Memento Mori Warszawa

Osoby świadome zbliżającej się śmierci często przygotowują strój, w którym chcą być pochowane. W takich przypadkach powinniśmy zgodzić się z wyborem zmarłego i ubrać go w wybrane przez niego części garderoby. Jeśli jednak nie posiadamy żadnych wytycznych, to pozostają nam 2 opcje: zakupić ubranie od zakładu pogrzebowego bądź ubrać zmarłego w jego własną odzież. Druga opcja wydaje się lepsza, ponieważ będzie lepiej oddawała charakter zmarłego i wzbudzi personalne emocje. Dodatkowo zaoszczędzimy w ten sposób sporą kwotę pieniędzy. Problem pojawia się w momencie, kiedy przed śmiercią osoba zmarła schudła i jej ubrania nie będą pasowały.

Warto wtedy poprosić zakład pogrzebowy o przygotowanie specjalnego stroju pogrzebowego, który będzie dokładnie przystosowany do potrzeb oraz stanu ciała zmarłego. Jakie ubranie wybrać? Dla mężczyzny jest to odświętny garnitur, a dla kobiety może być to m.in. spódnica, sukienka bądź garsonka.  Na głowę można założyć kapelusz a szyję owinąć szalem. Pamiętajmy, że strój nie może być zbyt rzucające się w oczy oraz ekstrawaganckie – lepiej postawić na schludność i prostotę.


 Artykuł powstał dzięki współpracy z domem pogrzebowym Angelus: http://angeluss.pl/.

Related articles

Back to Top