Leczenie kolana za pomocą artroskopii – na czym polega?

Artroskopia kolana – co to jest?

lecznie artroskopii - mediaidArtroskopia kolana to inaczej inwazyjne badanie stawu, dzięki któremu można bez operacyjnego i klasycznego otwierania zdiagnozować i leczyć różne schorzenia. W jego trakcie do kolana wprowadzana jest specjalna metalowa rurka z kamerką, co umożliwia oglądanie stawu od wewnątrz. Co więcej, za pomocą mikro narzędzi lekarz może też od razu przejść do leczenia — przeprowadzając zabieg.

Trafność postawionej dzięki artroskopii kolana diagnozy przewyższa tą postawioną dzięki RTG czy USG. Po takim badaniu i zabiegu jednocześnie, pacjent może też szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie musi również, jak to bywa podczas tradycyjnego leczenia liczyć się z dość długim pobytem w szpitalu.

Zazwyczaj na tego rodzaju badanie i jednocześnie leczenie kierowani są ci pacjenci, którym towarzyszy bliżej nieokreślony ból barku lub wiele innych problemów w jego obszarze.

Jakie są wskazania do wykonania artroskopii?

Wskazaniami do wykonania artroskopii kolana są między innymi urazy, a więc wszystkie uszkodzenia dotyczące jego elementów — uszkodzenia chrząstki, uszkodzenia rzepki, uszkodzenia błony maziowej czy uszkodzenia łąkotek. Oprócz tego, na artroskopie kierowani są również ci pacjenci, którzy zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi czy infekcjami stawu. Poza tym wskazaniami są również kolejno: złamania, obecność ciał obcych w kolanie i zmiany przeciążeniowe.

Niezależnie od powodu, dla którego lekarz decyduje się na wykonanie artroskopii zawsze jest to jednak mniej inwazyjny i znacznie mniej obciążający zabieg, niż klasyczna operacja. Jaki zatem jest jego dokładny przebieg?

Artroskopia — zabieg i rekonwalescencja

Przygotowania pacjenta do artroskopii należy zacząć od ułożenia go w pozycji półsiedzącej lub leżącej. Chorą kończynę, która ma zostać poddana zabiegowi umieszcza się natomiast na specjalnie do tego przygotowanym wyciągu. Po tym podaje mu się również znieczulenie. Artroskopię kolana wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym, czyli od pasa w dół. Bywa jednak, że stosuje się też znieczulenie ogólne, zwłaszcza kiedy zabieg dotyczy dziecka.

Całość polega na wykonaniu niewielkich nacięć skóry i tkanek podskórnych w ściśle określonych miejscach, by przez nie móc poprowadzić układ optyczny i mikro narzędzia. Oprócz tego do kolana wprowadzany jest również wężyk, dzięki czemu podawany jest też chlorek sodu ułatwiający oglądanie stawu.

przychodnia Mediad

Klinika ortopedyczna — Wrocław

Artroskopia kolana, podobnie jak na przykład stawu barkowego jest refundowana i można przeprowadzić ją w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka możliwość niewiele jednak ułatwia. Czas oczekiwania może się bowiem znacznie przedłużać, sięgając nawet kilku lat. Z tego powodu pacjenci w większości decydują się na artroskopię wykonywaną prywatnie.

W Polsce artroskopie wykonać możemy w wielu placówkach. Przy wyborze dobrze jednak przyjrzeć się każdej z osobna, by swej decyzji nie żałować. Najlepiej, by wybrane przez nas miejsce oferowało bowiem szereg możliwości ortopedycznych. Tak, aby całość leczenia, szukania przyczyn i możliwości można było dokonać w jednej lokalizacji, gdzie lekarz zna historię naszej choroby i jej przebieg.

Centrum ortopedyczne Wrocław — MediAID.Care oprócz artroskopii proponuje nam na przykład terapię czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, a także endoprotezo plastykę stawów. Szukając USG narządu ruchu we Wrocławiu, możemy być pewni, że we wspomnianej placówce działa ona na najwyższym poziomie. Oprócz ultrasonografii zabiegowej wykonuje się bowiem też USG w domu pacjenta – dbając o jego komfort i leczenia także po opuszczeniu centrum.

 

Related articles

Back to Top