Muzyka bez opłat za odtwarzanie publiczne

Odtwarzanie muzyki bez konieczności ponoszenia opłat z tytułu praw autorskich jest dziś możliwe – czym jest muzyka bez ZAiKS?

Muzyka bez praw autorskich, którą można bez obaw odtwarzać w miejscach publicznych, otrzymała miano ‘’muzyki bez ZAiKS’’. Sam skrót oznacza stowarzyszenie Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to szeroka grupa, której działanie rozpoczęło się sto lat temu. ZAiKS zrzesza artystów muzycznych, których utwory mają nadawane prawa autorskie. Oprócz tego, muzyka jest zwolniona z praw autorskich jakichkolwiek innych stowarzyszeń.

Wykorzystywanie muzyki, która została stworzona przez danego autora będzie się wiązało z regularnym odprowadzaniem kosztów na jego konto. Za muzykę bez praw autorskich zapłacimy jednorazowo.

Zastosowanie muzyki bez ZAiKS

W dzisiejszych czasach, prawa autorskie są coraz bardziej ‘pilnowane’. Autorzy konkretnych utworów muszą wyrazić zgodę na to, by jego muzyka była odtwarzana w publicznych miejscach. Wiąże się to oczywiście z opłatami. Jak taka muzyka jest wybierana i gdzie można ją wykorzystać?

Jako że muzyka towarzyszy nam wszędzie, od wielu lat słyszymy ją również w miejscach takich jak sklepy, supermarkety, centra handlowe czy przychodnie lekarskie. Jest to również nieodłączny element w restauracjach, barach i innych punktach gastronomicznych. Muzyka zawsze musi być dobrana adekwatnie do konkretnego miejsca. Style muzyczne jakie są wybierane do eleganckiej restauracji, będą się różnić od utworów, jakie usłyszymy w sklepie odzieżowym dla młodzieży.

Muzykę bez praw autorskich można najczęściej zamówić w Internecie. Wiele jest firm, które posiadają gotowe płyty czy playlisty, które można wykorzystać w wyżej wymienionych miejscach. Aby zakupić jedną z nich, wystarczy odpowiednio dobrać gatunek muzyczny i ilość utworów.

Sposoby zakupienia muzyki bez dodatkowych opłat są różne. W zależności od oferty firmy i naszych wymagań, możemy zakupić pendrive’a, płytę lub całą składankę z utworami. Najczęściej, czas trwania płyty wynosi godzinę lub kilka. Wielu właścicieli decyduje się na nabycie kilku płyt/ pendrive’ów, by urozmaicić swoim klientom czas spędzany na zakupach.

Główne cechy odtwarzania muzyki bez opłat

Pierwszą i najważniejszą cechą, jaką charakteryzuje się muzyka bez praw autorskich, jest bezpieczeństwo. Właściciele galerii handlowych czy sklepów, mogą bez obaw puszczać muzykę, by umilić czas klientom.

Dużą zaletą muzyki bez ZAiKS jest różnorodność. Właściciele lokali gastronomicznych lub handlowych mogą wybierać między innymi spośród gatunków takich jak jazz, muzyka klasyczna, rock, hip hop czy country. Muzyka, która nie jest objęta prawami autorskimi, może być wykorzystywana w miejscach publicznych bez konieczności płacenia za nią jej twórcom. Jest to zasada bezterminowa.

Warto również dodać, że dzięki tej różnorodności, muzyka faktycznie uprzyjemnia czas i nie męczy nas, bo utwory się nie powtarzają. Rosnące zainteresowanie muzyką bez praw autorskich sprawia, że utworów jest coraz więcej.

Wszystkie zalety przekładają się na popularność muzyki, za której odtwarzanie nie płacimy. Warto zauważyć, że coraz więcej jest miejsc, w których możemy zauważyć specjalne oznaczenia mówiące nam o tym, że w tym sklepie/ restauracji grana jest muzyka bez ZAiKS. Dla właścicieli lokali jest to rozwiązanie opłacalne i komfortowe.

 

Related articles

Back to Top