Rehabilitacja zwierząt

Coraz częściej weterynarze zalecają wykonanie rehabilitacji zwierzą, zwłaszcza w przypadku gdy uległy one wypadkowi, miały złamania czy cierpią na zapalenia stawów i ścięgien. Rehabilitacją zajmują się zoofizjoterapeuci, którzy posiadają pełną wiedzę i doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Podczas pracy często wykorzystuje się różnego rodzaju terapię oraz ćwiczenia. Kiedy stosowana jest rehabilitacja i na czym ona polega?

Metody wykorzystywane podczas rehabilitacji

Podczas rehabilitacji zwierząt często stosuje się m.in. laseroterapię, która pozytywnie wpływ na gojenie ran, regenerację uszkodzeń stawów i stanów zapalnych, magnetoterapię, wyjątkowo korzystną podczas zrastania się złamań kości cy elektroterapię, która pobudza mięśnie zwiększając zakres ruchów.

Rehabilitacji najczęściej poddawane są najpopularniejsze zwierzęta domowe czyli psy i koty. Podczas zabiegów wyjątkowo skuteczne i szybkie efekty przynosi basen dla psów. Jest to połączenie kinezyterapii czyli ćwiczeń czynnych z działaniem fizycznym wody, co sprawia że już po krótkim czasie możliwe jest poprawienie stanu zdrowia i kondycji rehabilitowanego zwierzęcia. Basen dla psów jest zalecany w przypadkach gdy zwierze nie może nadmiernie obciążać stawów i mięśni.

 

Alternatywnym rozwiązaniem tej metody jest wykorzystanie bieżni elektrycznej, jednak basen dla psów ma tę zaletę że znacznie szybciej przynosi oczekiwane rezultaty i jest bezpieczniejszy dla zwierząt po przeżytym urazie, wypadku czy operacji. Rehabilitacja psów bardzo często prowadzona jest w sposób kompleksowy. Specjalista łączy różnego rodzaju terapię z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi. Dzięki temu zwierze poprawia swoją kondycję i sprawność pod różnym kątem. Rehabilitacja psów wymaga również od zoofizjoterapeuty odpowiedniego podejścia, gdyż zwłaszcza podczas pierwszych wizyt zwierzęta te są wyjątkowo nieufne, a każdy niewłaściwy ruch może spowodować wzbudzenie agresji.

Powszechnie stosowanym rodzajem terapii jest również kinezyterapia czyli leczenie ruchem. Zoofizjoterapeuta może w zależności od potrzeb zwierzęcia zdecydować się na wprowadzenie ćwiczeń biernych jak i czynnych.

Ćwiczenia bierne polegają na wykonywanie przez specjalistę ruchów kończynami zwierzą, które mają wywołać rozciągnięcie mięśni lub ich aktywizację. Drugi rodzaj czyli ćwiczenia czynne są wykonywane poprzez samodzielny ruch zwierzęcia. Wykorzystanie rożnego rodzaju ćwiczeń zapobiega zanikowi mięśni, wzmacnia je, zwiększa rozciągliwość i wspomaga zachowanie lub odnowienie czucia głębokiego i pamięci mięśniowej.

 

Wskazania do rehabilitacji

Rehabilitacja jest wskazana wszystkim zwierzętom, które zmagają się z najróżniejszymi problemami. Jest ona zazwyczaj zalecana przez samego weterynarza. Wskazaniem do rehabilitacji psów jest m.in. dyskopatia, dysplazja, osteochondroza, zwichnięcia, skręcenia, złamania, stany zapalne, uszkodzenia nerwów, blizny oraz odleżyny.

Rehabilitacja jest także często wprowadzana u zwierząt, które przeszły operacje lub urazy kończyn i były przez długi czas unieruchomione. Wprowadzenie ćwiczeń lub terapii przez zoofizjoterapeutę jest możliwe zarówno u psów, kotów, koni oraz wszystkich zwierząt towarzyszących. W zależności od gatunku zwierzą specjaliści są w stanie dobrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń i terapii, które w maksymalny sposób pozytywnie wpłyną na danego osobnika.

 

Najwięcej osób do zoofizjoterapeutów zgłasza się z psami. Rehabilitacja psów przynosi bowiem najlepsze efekty i jest wyjątkowo skuteczna. Wykorzystanie różnego rodzaju terapii gwarantuje poprawę jakości życia nawet po poważnych urazach i wypadkach.

Rehabilitacja bardzo szybko przynosi pożądane efekty, dlatego bardzo wielu weterynarzy decyduje się polecenie podjęcia terapii właścicielom zwierzą. Mimo, że zoofizjoterapia może wydawać się dość nową dziedziną, jest ona znana od niemal 20 lat, jednak dopiero ostatnio zaobserwowano wzrost zainteresowania tą częścią nauki weterynarii.

 

pies u weterynarza

Related articles

Back to Top