5 wskazówek jak wybrać dobre biuro rachunkowe w Warszawie

Prowadzisz własną firmę w Warszawie, ale nie masz głowy do spraw księgowych, dlatego chciałbyś, by zajęło się nimi biuro rachunkowe, tylko nie wiesz, jak je wybrać? Pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję i podpowiemy, na co zwracać uwagę, by postawić na dobre biuro rachunkowe, które pomoże Ci uporać się z księgowością, zajmie się kontaktem z urzędem skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i przechowa niezbędne dokumenty.

Dlaczego biuro rachunkowe to dobre rozwiązanie?

Prawdopodobnie nie trzeba Cię przekonywać do wyboru biura rachunkowego jako najlepszej metody załatwiania spraw związanych z księgowością, jednak pozwolimy sobie wskazać zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim stawiając na biuro rachunkowe, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy księgowej czy podatkowej. Ponadto ponosimy mniejsze koszty niż w przypadku zatrudnienia księgowego na własny rachunek, a także zyskujemy pewność, że wszystkie terminy i formalności zostaną dochowane. By jednak czuć się pewnie w prowadzonym przez siebie biznesie, trzeba jeszcze wybrać dobre biuro rachunkowe. Jak zrobić to w Warszawie?

Dobre biuro rachunkowe, czyli jakie – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Po pierwsze wykształcenia, kursy, szkolenia

Dobrze, by osoba lub osoby, które mają zajmować się księgowością naszej firmy, legitymowały się odpowiednim wykształceniem. Dobre biuro rachunkowe zatrudnia pracowników, którzy ukończyli wyższe studia zakończone obroną pracy magisterskiej. Wykształcenie samo w sobie to jednak nie wszystko – zmiany w prawie, zwłaszcza w prawie podatkowym, są tak częste, że każda osoba zajmująca się tą tematyką zawodowo powinna się regularnie dokształcać w trakcie specjalistycznych kursów i szkoleń. Poświadczeniem ciągłego zdobywania wiedzy przez pracowników biura rachunkowego jest zrzeszenie w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Wybierając Zrzeszone Biuro Rachunkowe mamy gwarancję, że zatrudnieni w nim specjaliści orientują się w każdej zmianie przepisów. Warto także sprawdzić, czy w biurze pracują certyfikowani doradcy podatkowi – ich wiedza jest znacznie bogatsza.

Dobre biuro rachunkowe to biuro z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej

Ponieważ w pracy księgowych i biur rachunkowych mimo posiadania specjalistycznej wiedzy istnieje spore ryzyko popełnienia błędu, biuro rachunkowe musi być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej i jest zobowiązane okazać polisę ubezpieczeniową na życzenie klienta. Jeśli nie chce jej udostępnić, powinna zapalić się nam w głowie czerwona lampka – takiego biura nie warto wybierać, gdyż w razie popełnienia przez nie błędu nie uzyskamy koniecznego odszkodowania. Część czynności (na przykład prowadzenie księgi przychodów i rozchodów) nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, niemniej jednak część biur rachunkowych takowe wykupuje, co świadczy o ich profesjonalnym i rzetelnym podejściu do klienta. Na takie biuro z pewnością warto postawić.

księgowość Warszawa

Małe czy duże biuro rachunkowe – które lepiej wybrać?

Zarówno małe, jak i duże biura rachunkowe mają swoje zalety i wady. W dużym biurze pracuje wielu specjalistów – w razie nieobecności konkretnego pracownika z pewnością będzie mógł pomóc Ci ktoś inny. Jednak jeśli duże biuro będzie miało sporo klientów, możliwe, że trudno będzie Ci się wyróżnić. W przypadku obsługi dokonywanej przez mniejsze przedsiębiorstwa, prawdopodobnie będziesz korzystał z usług i porad konkretnego księgowego, który pozna dokładnie nie tylko Twoją firmę, ale i Ciebie. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ kontaktując się z biurem, nie będziesz musiał za każdym razem tłumaczyć, czym się zajmujesz i w jakiej sprawie dzwonisz.

Ochrona danych osobowych, czyli RODO w praktyce biur rachunkowych

Od maja tego roku weszło w życie rozporządzenie Unii Europejskiej normujące kwestie ochrony danych osobowych, zwane w skrócie RODO. Wybierając biuro rachunkowe, warto sprawdzić, czy wdrożyło w swoją działalność zasady wynikające z rozporządzenia, bowiem w obecnych czasach dane osobowe – zarówno nasze, jak i naszych klientów – są szczególnie narażone na utratę czy bezprawne wykorzystanie. Lepiej zadbać o nie zawczasu.

Cena, długość działalności, opinie klientów, czyli na co jeszcze zwracać uwagę w trakcie wyboru dobrego biura rachunkowego w Warszawie i nie tylko?

Wiadomo, że cena oferowanych usług jest dla nas istotnym wyznacznikiem wyboru biura rachunkowego w Warszawie, jednak weźmy też pod uwagę, że za szeroki zakres usług i profesjonalne podejście musimy zapłacić nieco więcej. Ważne, by ceny nie odbiegały znacząco od rynkowych. Długość działalności na rynku może być dobrą wskazówką, ale na pewno nie jedyną. Warto zatem opierać się na opiniach klientów, zwłaszcza jeśli są to nasi znajomi czy rodzina, której możemy ufać – opinie zamieszczane w Internecie nie zawsze okażą się do końca szczere.

 

Related articles

Back to Top